Nowy posąg moai, czyli słynny "kamienny człowiek" z Wyspy Wielkanocnej, został odnaleziony w niedawno wyschniętym jeziorze. Naukowcy wpadli na trop cennego znaleziska podczas badań naukowych w dawnym kraterze wulkanicznym. Niewykluczone, że w pobliżu ukryte są kolejne moai.
Moai to gigantyczne kamienne posągi z Wyspy Wielkanocnej, dzieło ludu Rapa Nui - rdzennych mieszkańców tej odizolowanej wyspy. Do tej pory znaleziono ponad 900 pomników będących nieodłączną częścią kultu przodków. Jak się okazuje, na wyspie może kryć się jeszcze więcej moai - naukowcom udało się wpaść na ślad nieodkrytego do tej pory posągu w wyschniętym jeziorze.
Wyspa Wielkanocna. Przypadkowe odkrycie
Posąg został odkryty przez przypadek w pobliżu krateru wulkanicznego Rano Raraku - jest to również historyczny kamieniołom, w którym wykuwane były moai. Geolodzy prowadzili tam badania po pożarach, które przetoczyły się przez ten obszar w zeszłym roku. W trakcie wykonywania pomiarów dostrzegli oni obiekt ukryty w dnie wyschniętego jeziora.
- Z tego co rozumiem, to pierwszy raz, gdy podobny obiekt został znaleziony w jeziorze - powiedział agencji Reutera archeolog Jose Miguel Ramirez.
Jezioro w centrum krateru Rano Raraku zaczęło wysychać w 2018 roku na skutek suszy. Przedtem dno było właściwie niedostępne przez co najmniej 200-300 lat - woda miała głębokość trzech metrów. Odkrycie wskazuje, że jak przekazał Ramirez w pewnym momencie w przeszłości jezioro wyschło, a Rapa Nui mogli spróbować wykorzystać ten moment, aby wydostać posąg z kamieniołomu Rano Raraku.
Ramirez dodał, że w przyszłości archeolodzy mogą trafić w tym miejscu na ślad kolejnych nowych moai.
Moai. Część dziedzictwa kulturowego
Odkryty moai ma wysokość 1,6 metrów, a zatem jest stosunkowo niewielki w porównaniu z największymi posągami na Wyspie Wielkanocnej, sięgającymi nawet 10 metrów wysokości. Jest on wykonany ze skał pochodzenia wulkanicznego.
- To, co dziś tu zobaczyliśmy, jest bardzo ważne, ponieważ jest to część historii ludu Rapa Nui - powiedział Salvador Atan Hito, przywódca rdzennej społeczności Ma'u Henua, która opiekuje się tym miejscem.
Wyspa Wielkanocna, chilijskie terytorium około 3540 km od lądu, jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Naukowcy uważają, że pierwsi mieszkańcy wyspy przybyli tam ponad 1000 lat temu z Polinezji, a słynne monolityczne figury ludzkie zostały wzniesione około 400 do 700 lat temu.
Źródło: Reuters, BBC