Erupcja Etny "uznawana za zakończoną". Otwarto lotnisko w Katanii

Aktualizacja:
Autor:
kw,ps/kg,dd
Źródło:
ANSA, PAP, tvnmeteo.pl, Reuters
Lotnisko w Katanii pokryte pyłem wulkanicznym
Lotnisko w Katanii pokryte pyłem wulkanicznym
Reuters/Instagram @victorienjoy
Reuters/Instagram @victorienjoyLotnisko w Katanii pokryte pyłem wulkanicznym

W niedzielę władze lotniska w Katanii na Sycylii zdecydowały się wstrzymać jego pracę z powodu aktywności wulkanicznej Etny. Jak poinformowano w poniedziałek, lotnisko zostało ponownie otwarte. Pomimo to loty zarówno do Katanii, jak i z niej są opóźnione.

Jak podano około godziny 18 w niedzielę, ruch samolotów został zawieszony, ponieważ płyta lotniska pokryła się warstwą pyłu wulkanicznego. Na profilu lotniska informowano, że loty do i z Katanii będą zawieszone do czasu przywrócenia warunków bezpieczeństwa.

Lotnisko zostało ponownie otwarte w poniedziałek rano, "jednak zarówno loty do Katanii, jak i z niej są wciąż opóźnione", jak poinformowała dyrekcja portu lotniczego.

Pył pokrył samochody

Eksperci z włoskiego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii poinformowali, że w wyniku erupcji fontanny lawy zostały wyrzucone na ponad 10 kilometrów w powietrze. Faza erupcji zakończyła się około godziny 21.00 w niedzielę. Ostatni raz do poważnej erupcji Etny doszło w 1992 roku, choć pomniejsze wybuchy mogą zdarzać się nawet kilka razy w roku.

Pył wulkaniczny w mieście NicolosiPAP/EPA/ORIETTA SCARDINO
Pył wulkaniczny w mieście NicolosiPAP/EPA/ORIETTA SCARDINO
Pył wulkaniczny w mieście NicolosiPAP/EPA/ORIETTA SCARDINO

Etna to najwyższy aktywny wulkan Europy, należy do nielicznych europejskich wulkanów wykazujących stałą aktywność. Wznosi się na ponad 333 metrów.

Google Maps

Autor:kw,ps/kg,dd

Źródło: ANSA, PAP, tvnmeteo.pl, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ORIETTA SCARDINO