Rok 2022 może stać się najcieplejszym w historii Wielkiej Brytanii - przewidują już teraz brytyjscy synoptycy. Jak wyjaśniają, ogromny wpływ na to miały wysokie temperatury w lecie - w lipcu dochodziło wręcz do ekstremalnych upałów - oraz łagodna, ciepła jesień. Obecne prognozy mogłyby się nie spełnić tylko pod jednym warunkiem: rozpoczynający się właśnie grudzień musiałby być wyjątkowo zimny. Niewiele na to wskazuje.
Jak przekazała brytyjska służba meteorologiczne Met Office, rok 2022 będzie najprawdopodobniej najcieplejszym w historii pomiarów temperatury w Wielkiej Brytanii. Aby rekord nie padł, musiałby się przydarzyć wyjątkowo zimny grudzień. Jest to jednak mało prawdopodobne, jeśli weźmie się pod uwagę, że w każdym z dotychczasowych miesięcy 2022 roku temperatura była powyżej wieloletniej średniej - wyjaśnił Met Office.
Niepokojąco ciepłe lato i jesień
Urząd podał, że w czasie tegorocznej jesieni, czyli we wrześniu, październiku i listopadzie, średnia temperatura dobowa wyniosła 11,1 stopnia Celsjusza, co oznacza, że była to trzecia najcieplejsza jesień w historii pomiarów. Wyższą średnią temperaturę odnotowano jedynie w roku 2011 i w roku 2006.
- Chociaż jest zbyt wcześnie, aby zagwarantować, że 2022 będzie najcieplejszym rokiem w Wielkiej Brytanii, pierwsze 11 miesięcy wyraźnie zwiększyło możliwość rekordowo ciepłego roku. Jedynie bardzo zimny grudzień mógłby wpłynąć na to, na jakiej pozycji ten rok ostatecznie zapisze się w księgach rekordów - powiedział Mike Kendon z Narodowego Centrum Informacji Klimatycznej, będącego częścią Met Office.
Wyjaśnił, że w tegorocznym listopadzie często zdarzało się, że w ciągu dnia temperatura osiągała kilkanaście stopni Celsjusza, podczas gdy normalnie należałoby się spodziewać, że będą one oscylować w okolicach 10 stopni. Podkreślił, że cieplejsza pogoda jest "wyraźnym wskaźnikiem" zmian klimatycznych, a "prawdopodobieństwo ekstremalnych upałów", jakie miały miejsce w lipcu, wzrosło. W lipcu po raz pierwszy w historii pomiarów w Wielkiej Brytanii zdarzyło się, by temperatura przekroczyła 40 stopni.
Źródło: PAP, metoffice.gov.uk