Tornado przeszło przez centrum amerykańskiego miasta Bamberg w Karolinie Południowej. Nagranie z monitoringu pokazały miejskie władze.
Tornado pojawiło się we wtorek po południu na jednej z głównych ulic. Na nagraniu widać szybką wędrówkę wirującego leja oraz moment zawalenia się górnej części ściany jednego z budynków. Chwilę wcześniej pas jezdni, na który spadły cegły, minęło kilka samochodów. W powietrzu latały fragmenty blachy.
Według władz hrabstwa Bamberg poważnie uszkodzone zostały budynki co najmniej czterech firm. Choć patrząc na nagranie z przejścia żywiołu trudno w to uwierzyć, nikt nie został ranny. W mieście i okolicach połamanych zostało około 80 drzew. Część odbiorców jeszcze dzień później pozostawała bez dostępu do prądu.
Tornado przemieszczało się przez miasto przez dwie minuty. Miało szerokość pół kilometra i pokonało odcinek około trzech kilometrów. Wiatr wiał z prędkością 200 kilometrów na godzinę - podała amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS).
Tornado w Bambergu spowodował ten sam system burzowy, który przemieszczał się we wtorek przez wschodnie Stany Zjednoczone i spowodował śmierć czterech osób.
Autorka/Autor:ps
Źródło: CNN, foxweather.com, tvnmeteo.pl
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Tej nocy w części kraju spodziewane są silne opady deszczu z burzami. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał alarmy pierwszego stopnia. Sprawdź, gdzie należy uważać.
Noc pod znakiem gwałtownej aury. Są ostrzeżenia
W najbliższych dniach niebo nad Polską będzie mocno zachmurzone. O ile w niedzielę będzie bardzo ciepło, a miejscami nawet upalnie, o tyle w kolejnym tygodniu, zwłaszcza do środy, na termometrach zobaczymy niższe wartości. W prognozach widać jednak szansę na powrót gorącego lata.
Widać szansę na gorące lato. Najpierw przyjdą ulewy
Pogoda na jutro, czyli niedzielę 3.08. Nadchodząca noc okaże się deszczowa, a miejscami - burzowa. Opady mogą być obfite. Podobnie zapowiada się dzień. Odnotujemy znaczny kontrast termiczny między zachodem i wschodem kraju.
Pogoda na jutro - niedziela, 3.08. Nocą aura będzie wymagająca
W nocy ze środy na czwartek przez południową Gwineę przeszły silne deszcze. Ulewy spowodowały zawalenie się kilku budynków w Konakry, stolicy kraju, w wyniku czego śmierć poniosło kilkanaście osób. Spodziewane są kolejne obfite opady.
Po ulewach zawaliły się budynki. "Słyszałem, jak dzieci wołają o pomoc"
Perseidy pojawiają się już na polskim niebie. Powoli zbliża się ich maksimum, przypadające na 12 sierpnia. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku.
Jeden z najpiękniejszych rojów meteorów wraca na nasze niebo
- Źródło:
- PAP, Time And Date, tvnmeteo.pl
Północno-zachodnie Stany Zjednoczone nawiedziły w czwartek ulewy. W stanie Maryland powódź błyskawiczna odebrała życie 13-letniemu chłopcu, w Nowym Jorku woda wybiła studzienki i zalała metro. Pogoda zakłóciła także ruch lotniczy.
Powódź błyskawiczna porwała chłopca. 13-latek nie przeżył
W ciągu ostatnich tygodni łącznie dziewięć osób zmarło we Włoszech na Gorączkę Zachodniego Nilu - przekazały w czwartek służby medyczne. W czasie minionych siedmiu dni liczba zakażeń wirusem wywołującym tę chorobę wzrosła z 32 do 89.
Gorączka Zachodniego Nilu. We Włoszech zmarło dziewięć osób
Podczas prac na jednej z ulic Limy robotnicy natknęli się na ludzkie szczątki sprzed ponad tysiąca lat. Archeolog Jose Pablo Aliaga uważa, że odkrycie to może świadczyć o istnieniu rozległego prekolumbijskiego cmentarza ukrytego pod współczesną stolicą Peru.
Pod jedną z ulic odkryto szczątki sprzed tysiąca lat
Dla wszystkich zmęczonych mokrym i chłodnym latem mamy dobre wieści - widać już w prognozach temperaturę powyżej 30 stopni. Kiedy tylko szósta fala monsunu europejskiego dobiegnie końca, masy powietrza polarnomorskiego ustąpią miejsca tym ciepłym - znad południowej Europy oraz północnej Afryki. Maksima temperatury, które teraz wynoszą 20-25 stopni, wskoczą w przedział od 30 do 35 stopni. Lato śródziemnomorskie nie będzie trwać długo, ale pojawia się szansa na kilka dni z prawdziwym upałem.
Kiedy wróci upał? Amerykanie mają optymistyczne prognozy dla Polski
W wyniku ekstremalnych ulew w chińskich miastach zginęły już 44 osoby. Jeden z największych zbiorników wodnych w Państwie Środka odnotował rekordowo wysoki poziom wody. Władze przyznają, że nie przygotowały się odpowiednio na tak groźną aurę.
Kolejne ofiary śmiertelne ulew. Władze przyznają się do błędu
Pewien australijski kierowca trafił na nietypową przeszkodę podczas przejeżdżania przez rzekę w Parku Narodowym Kakadu. Był nią krokodyl ukrywający się w wodzie. Wideo ze zdarzenia stało się hitem w sieci.
Krokodyl utknął pod samochodem. "Nagranie jedyne w swoim rodzaju"
- Źródło:
- ABC News, CNN