Za 20 dni w stolicy Urugwaju zabraknie wody. "Krytyczna sytuacja"

Autor:
as
Źródło:
PAP, TeleSur, RFI

Susza powoduje krytyczne niedobory wody w Urugwaju. W kraju od długiego czasu pada bardzo niewiele deszczu, przez co zaczyna brakować wody do picia oraz celów rolniczych i przemysłowych. Na dodatek krążąca w sieci wodociągowej woda może być niebezpieczna dla zdrowia.

Urugwaj od 2020 roku zmaga się z historyczną suszą. Najtrudniejsza sytuacja panuje w regionie estuarium La Plata - ogromnego ujścia rzek Parana i Urugwaj, nad którym położona jest także stolica kraju, Montevideo.

20 dni do tragedii

W czwartek władze miasta wydały alert związany z "krytyczną sytuacją" w stolicy i na jej przedmieściach związaną z niedoborem wody. Powołując się na dane służb meteorologicznych sprecyzowały, że wody w stołecznej aglomeracji wystarczy zaledwie na 20 dni.

Jak podały lokalne media, zbiorniki słodkiej wody zaopatrujące miasto prawie całkowicie wyschły, więc do zasilania sieci wodociągowej wykorzystywana jest ta pobrana z La Platy - nadająca się do picia, ale o znacznie podwyższonym poziomie chlorku sodu. Urugwajskie towarzystwa medyczne zalecają, aby osoby z chorobami przewlekłymi, takimi jak nadciśnienie i choroby nerek, spożywały wodę butelkowaną.  

Słona woda ma również wpływ na lokalny przemysł. Gazeta "La Diaria" przekazała, że już 62 procent zakładów w Urugwaju zgłasza problemy związane z niedoborami wody oraz z jej wysokim poziomem zasolenia, mającymi wpływ na spadek produktywności.

"Nie przygotowano żadnego planu"

Dramatyczny niedobór wody spowodował, że w środę mieszkańcy Montevideo wyszli na ulice by domagać się od rządu rozwiązania problemu. Jak wyjaśniła aktywistka Maria Selva z organizacji Friends of the Earth, w obszarze metropolitalnym mieszka 60 procent ludności kraju, które obecnie nie ma dostępu do zdrowej wody pitnej.

- Dlaczego doszliśmy do tego punktu? Przechodzimy przez poważną suszę spowodowaną zmianami klimatu, ale mogliśmy sobie z tym poradzić w inny sposób. Wiedzieliśmy, co się stanie, (...) a mimo to nie przygotowano żadnego planu kryzysowego - przekazała w rozmowie z portalem "RFI".

Jak tłumaczył Marcelo Barreiro z Uniwersytetu Republiki w Montevideo, chociaż jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, w jaki sposób globalne ocieplenie dokładnie wpływa na opady w Urugwaju, region ten cechuje się podatnością na susze.

- Według najnowszego raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian  Klimatu, na obszarze La Plata w przyszłości mają występować częstsze i dotkliwsze susze wywołane zmianami klimatycznymi, chociaż początkowo mają być one krótkotrwałe - powiedział.

Autor:as

Źródło: PAP, TeleSur, RFI

Pozostałe wiadomości