Europa się smaży. "Jesteśmy już na nieznanym terytorium"

Źródło:
WMO, Reuters, PAP, tvnmeteo.pl
Upały w Europie. Materiał "Faktów o Świecie"
Upały w Europie. Materiał "Faktów o Świecie"
TVN24
Upały w Europie. Materiał "Faktów o Świecie"TVN24

Nowa fala gorąca dotarła na początku tego tygodnia do krajów południowej Europy. Temperatura we Włoszech ma przekroczyć znacznie 40 stopni Celsjusza. Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) poinformowała, że fala upałów w niektórych częściach basenu Morza Śródziemnego od połowy tygodnia jeszcze się nasili i może potrwać do sierpnia.

Gorące powietrze płynące znad Afryki i ekstremalne upały dotykają znaczną część południowej Europy. Jak powiedziała meteorolog Rebekah Sherwin z brytyjskiej służby Met Office, obecne upały na południu kontynentu przekraczają średnią o 10-15 stopni Celsjusza.

"Prognozuje się, że upały nasilą się od połowy tygodnia w niektórych częściach rejonu Morza Śródziemnego, w tym w Grecji i Turcji" - poinformowała w poniedziałek Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO). Dodała, że kontynuacja upałów "w sierpniu jest prawdopodobna".

Rekordowe upały w Europie

WMO przekazała, że na półkuli północnej ustanowione zostały nowe rekordy ciepła, a kolejne mogą jeszcze paść. Organizacja podkreśliła w swoim komunikacie, że fale upałów należą do najbardziej śmiercionośnych naturalnych zagrożeń, a każdego roku na skutek bardzo wysokiej temperatury powietrza umierają tysiące ludzi.

"Jesteśmy na nieznanym terytorium"

Jak powiedział Carlo Buontempo z unijnego programu Copernicus Climate Change Service (C3S), zgodnie z przewidywaniami naukowców fale upałów stają się coraz częstsze.

- Jesteśmy już na całkowicie nieznanym terytorium. Nigdy nie widzieliśmy czegoś takiego w naszej historii - stwierdził Buontempo. 

Jak napisał na Twitterze dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, "w wielu częściach świata przewiduje się, że poniedziałek będzie najcieplejszym dniem w historii pomiarów. (..) Fale upałów zagrażają naszemu zdrowiu i życiu. Kryzys klimatyczny to nie ostrzeżenie, to się dzieje. Wzywam światowych przywódców do działania teraz" - zaznaczył szef WHO.

Na początku miesiąca amerykańskie Narodowe Centra Prognoz Środowiskowych (National Centers for Environmental Prediction) poinformowały, że czwartek, 7 lipca, był najgorętszym dniem w historii pomiarów w skali świata. Średnia globalna temperatura osiągnęła 17,23 st. C. Poprzedni rekord odnotowano zaledwie kilka dni wcześniej, bo we wtorek. Wówczas temperatura wyniosła 17,18 st. C.

Tegoroczny czerwiec okazał się najcieplejszym czerwcem na Ziemi, odkąd prowadzi się pomiary. Temperatura była o 0,5 stopnia Celsjusza wyższa, niż wskazywała średnia wieloletnia dla tego miesiąca. 

Uderzenie gorąca we Włoszech, możliwe 47 stopni

Nie Wieczne, ale Piekielne Miasto - tak włoska i zagraniczna prasa pisze w tych dniach o Rzymie, w którym od wielu dni panuje rekordowa i stale rosnąca temperatura. Ma ona sięgnąć 43 stopni Celsjusza. W stolicy Włoch sytuacja jest wyjątkowo trudna, bo zwiedzają ją dziesiątki tysięcy turystów, którzy w zatłoczonych zabytkowych rejonach muszą mierzyć się z dotkliwym skwarem, jaki napłynął wraz z kolejnym afrykańskim antycyklonem.

We Włoszech na ten tydzień zapowiadane jest kulminacyjne uderzenie fali upałów. Największe gorąco prognozowane jest dla Sycylii, Sardynii i w Apulii, gdzie wypoczywają setki tysięcy turystów. W rejonie Cagliari na Sardynii ma być 47 st. C, w Syrakuzach, Agrigento i koło Enny na Sycylii oraz w Foggii w Apulii - 44-45 stopni

Najwyższa temperatura, jaką kiedykolwiek odnotowano w Europie, to 48,8 stopnia na Sycylii w sierpniu 2021 r. - przypomniała agencja Reutera.

W poniedziałek najwyższy, czerwony stopień alertu obowiązuje w 17 miastach Italii. We wtorek alert taki, na mocy decyzji włoskiego ministerstwa zdrowia, obowiązywać będzie w 20 miastach: Rzymie, Ankonie, Bolonii, Bolzano, Brescii, Cagliari, Campobasso, Florencji, Frosinone, Latinie, Mesynie, Neapolu, Palermo, Perugii, Pescarze, Rieti, Trieście, Wenecji, Weronie i Viterbo. W środę liczba miast objętych czerwonym alertem wzrośnie do 23, co będzie rekordem. Lista powiększy się o Bari, Katanię, Civitavecchię i Turyn, ale już bez Bolzano. - Obecne warunki klimatyczne stanowią zagrożenie dla całej populacji, nie tylko dla dzieci, osób starszych i chorych - ostrzega resort zdrowia.

Trzecia fala upałów w Hiszpanii

Kolejna, trzecia tego lata fala upałów w poniedziałek opanowała Hiszpanię. Najgoręcej ma być w centrum kraju. W dolinie rzeki Gwadalkiwir temperatura może przekroczyć 42 st. C, a miejscowo osiągnąć nawet 44 stopnie - ostrzegła krajowa instytucja meteorologiczna AEMET. Najwyższą temperaturę w Hiszpanii odnotowano w 1995 roku, kiedy na lotniskach w Kordobie i Sewilli słupek rtęci sięgnął 46,6 stopnia C.

Alerty we Francji

Siedem departamentów zostało objętych alertem pogodowym z powodu fali upałów prognozowanej na wtorek we Francji. Temperatura ma sięgać w niektórych miejscach 40 st. C. Ostrzeżenia dotyczą departamentów: Wschodnie Pireneje, Vaucluse, Var, Alpy Górnej Prowansji, Alpy Nadmorskie, Górna Korsyka i Korsyka Południowa.

Agencja Meteo-France ostrzega również osoby starsze, dzieci i chorych, aby zachowały szczególną ostrożność w czasie upałów.

Upał w Chorwacji spowodował deformację torów, wykoleił się pociąg

Rekordowo wysoka temperatura w Chorwacji doprowadziła do deformacji torów kolejowych i wypadnięcia z nich trzech wagonów pociągu towarowego - poinformowała w poniedziałek telewizja HRT. Do wykolejenia pociągu doszło w okolicach wsi Velika Ludina w centralnej Chorwacji w niedzielę wieczorem. W związku z wypadkiem odcinek torów został wyłączony z ruchu towarowego i pasażerskiego. Przywrócenia ruchu oczekuje się w ciągu najbliższych trzech dni. Badający wypadek eksperci utrzymują, że gdyby przez ten odcinek przejeżdżał pociąg osobowy, mógłby z łatwością wypaść z torów. W związku z upałami w całej Chorwacji - z wyjątkiem jednego regionu, gdzie obowiązuje alert czerwony - w mocy jest pomarańczowy alert pogodowy. Władze apelują o ostrożność i w miarę możliwości unikanie długiego przebywania na zewnątrz.

W Grecji zamknięto Akropol

Pod koniec ubiegłego tygodnia z powodu ekstremalnego upału ministerstwo kultury Grecji co najmniej dwa razy zamknęło Akropol dla zwiedzających. Temperatura przekraczała 40 st. C. Zamknięto również kilka parków. Fala upałów znacznie zwiększyła ryzyko pożarów, odwołano też niektóre imprezy, które miały odbyć się w sobotę w Atenach.

Sekretariat Generalny Ochrony Ludności zarządził stan gotowości na terenie całego kraju, by umożliwić szybką reakcję na problemy, które może spowodować gorąco.

Temperatura w Rumunii w poniedziałek osiągnęła 40 st. C. W jednym z serbskich miast zmierzono 38 stopni, a w siedmiu temperatura doszła do 37 stopni.

Niezwykłe gorąco nawiedziło również naszych sąsiadów. W sobotę w Czechach było blisko 40 stopni Celsjusza.

Czytaj też: Za nami upalna niedziela. Termometry wskazały ponad 35 stopni w cieniu

Autorka/Autor:ps

Źródło: WMO, Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: EPA/MASSIMO PERCOSSI, Copernicus Climate Change Service (C3S)

Pozostałe wiadomości

Płynąca do Polski fala gorącego powietrza z Afryki napotka przeszkodę. Jak bardzo upalnie będzie? Co czeka nas w drugiej połowie czerwca i jak zacznie się lipiec? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: upał inny, niż miał być

Pogoda na 16 dni: upał inny, niż miał być

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 16.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wieczorem grzmi na południowym wschodzie kraju. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro. Poniedziałek 17.06 na dużym obszarze Polski zapowiada się deszczowo. W niektórych regionach wystąpią również burze, podczas których będzie obficie padać. Termometry wskażą od 23 do 27 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - poniedziałek 17.06. Możliwe burze z ulewami

Pogoda na jutro - poniedziałek 17.06. Możliwe burze z ulewami

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed burzami w niedzielę po południu i wieczorem na terenie sześciu województw. Synoptycy przewidują obfite opady deszczu.

Niebezpiecznie w sześciu województwach. Ostrzeżenia

Niebezpiecznie w sześciu województwach. Ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy kompleksu luksusowych apartamentowców w chilijskim nadmorskim kurorcie Vina del Mar żyją w strachu. Obawiają się zawalenia ich domów po tym, jak u podnóża jednego z bloków po ulewach otworzyła się głęboka na 30 metrów dziura. Budynek zawisł tuż nad przepaścią.

"Kładziemy się spać w strachu"

"Kładziemy się spać w strachu"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Tegoroczne lato w Chorwacji ma być wyjątkowo gorące, co zwiększy ryzyko suszy i pożarów. Do walki z zapowiadanym "piekielnym" latem zaangażowano kilku tysięcy strażaków, a nawet wojsko.

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Na północ od Los Angeles wybuchł pożar. Płomienie bardzo szybko się rozprzestrzeniają - w sobotę w zaledwie kilka godzin objęły swoim zasięgiem ponad 1700 hektarów. Konieczna była ewakuacja 1200 turystów odwiedzających pobliski tor wyścigów terenowych.

Ogień szaleje na północ od Los Angeles

Ogień szaleje na północ od Los Angeles

Źródło:
NBC News, LA County Fire Department

Burze słoneczne na Marsie mogą mieć wpływ na członków misji załogowych, którzy w przyszłości tam wyruszą. Badania przeprowadzone po dotarciu silnego rozbłysku słonecznego do Czerwonej Planety pokazały, że ludzie powinni być przygotowani na poważne dawki promieniowania. Naukowcy zaobserwowali także marsjańskie zorze.

Zorze na Marsie mogą być piękne, ale i niebezpieczne

Zorze na Marsie mogą być piękne, ale i niebezpieczne

Źródło:
JPL NASA, tvnmeteo.pl

Ropa naftowa zagraża rezerwatom przyrody w Singapurze. Do wycieku z pobliskiego terminalu żeglugowego doszło w piątek po południu. Władze przekazały, że aktywnie walczą z rozprzestrzenianiem się zanieczyszczenia.

Ropa w każdej chwili może dotrzeć na kultowe plaże i do rezerwatów

Ropa w każdej chwili może dotrzeć na kultowe plaże i do rezerwatów

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Straits Times, tvnmeteo.pl

Ekstremalne warunki pogodowe spodziewane są w Stanach Zjednoczonych w nadchodzącym tygodniu. Jedna fala upałów sięgnie od Chicago po Nowy Jork, obejmując swoim zasięgiem tereny zamieszkiwane przez dziesiątki milionów ludzi, zaś druga utrzyma się na południowym zachodzie. W stanie Montana spodziewane są natomiast śnieżyce.

Na południu kraju 40 stopni, na północy - mróz i śnieżyce

Na południu kraju 40 stopni, na północy - mróz i śnieżyce

Źródło:
PAP, AccuWeather, CNN

Ulewne deszcze nawiedziły wschodni Meksyk. Oberwanie chmury trwało dwie godziny i spowodowało lokalne podtopienia. W mieście Tizimin podnoszący się poziom wody uwięził starszą kobietę w jej własnym domu. Konieczna była interwencja strażaków.

Padało dwie godziny. 90-latka zabrana z zalanego domu

Padało dwie godziny. 90-latka zabrana z zalanego domu

Źródło:
The Yucatan Times, El Univeral, ENEX

W sobotę na greckiej wyspie Samos znaleziono ciało holenderskiego turysty. Mężczyzna był poszukiwany od ubiegłej niedzieli, kiedy widziano go tam spacerującego w upale. Do tej pory w podobny sposób w ostatnim czasie w Grecji, która zmagała się z bardzo wysoką temperaturą, zmarły cztery osoby. Trwają poszukiwania kolejnych.

Kolejna ofiara śmiertelna wędrówek w upałach

Kolejna ofiara śmiertelna wędrówek w upałach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, AP, Greek Reporter

Ulewne deszcze nawiedziły w piątek japońską wyspę Okinawa. Opady były tak intensywne, że drogi zamieniały się w rzeki, co znacznie utrudniało podróż - auta utknęły w korkach. Władze wydały ostrzeżenia meteorologiczne dla mieszkańców, a także nakazy ewakuacji.

Okinawa pod wodą. Spadło rekordowo dużo deszczu

Okinawa pod wodą. Spadło rekordowo dużo deszczu

Źródło:
Okinawa Times, ENEX, NHK

El Nino oficjalnie dobiegło końca, a to, co po nim nastąpi, może wstrząsnąć pogodą na całym świecie - donosi CNN. Stany Zjednoczone mogą doświadczyć wyjątkowo gorącego lata, obfitującego w huragany.

El Nino oficjalnie dobiegło końca. Amerykanie drżą

El Nino oficjalnie dobiegło końca. Amerykanie drżą

Źródło:
Reuters, cpc.ncep.noaa.gov

1344 metry - na taką głębokość zanurkował pewien żółw skórzasty z rejonu Wysp Salomona. Jeśli wynik ten zostanie potwierdzony badaniami naukowymi, zostanie uznany za rekord Guinnessa.

"Spektakularny" wyczyn żółwia może trafić do Księgi rekordów Guinnessa

"Spektakularny" wyczyn żółwia może trafić do Księgi rekordów Guinnessa

Źródło:
livescience.com, tvnmeteo.pl

Trwa usuwanie skutków nawałnic i powodzi, jakie w weekend nawiedziły południe i wschód Austrii. Wstępnie straty szacuje się na co najmniej pięć milionów euro. W pomoc poszkodowanym zaangażował się rząd oraz organizacje pozarządowe i osoby prywatne.

Największe opady od 40 lat. Tysiące zalanych domów w Austrii

Największe opady od 40 lat. Tysiące zalanych domów w Austrii

Źródło:
PAP

Powrót kapsuły Starliner z dwojgiem astronautów na pokładzie został po raz kolejny przesunięty. Amerykanie mają wrócić na Ziemię nie wcześniej niż 22 czerwca - podała w piątek NASA.

Pechowa misja. Powrót astronautów znów przełożony

Pechowa misja. Powrót astronautów znów przełożony

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przetoczyły się w nocy z czwartku na piątek przez Rumunię. W różnych częściach kraju mocno padało i silnie wiało, co doprowadziło do poważnych zniszczeń.

Grad dziurawił elewacje i szyby samochodów, deszcz zamienił stolicę w "małą Wenecję"

Grad dziurawił elewacje i szyby samochodów, deszcz zamienił stolicę w "małą Wenecję"

Źródło:
ENEX

Żmija nosoroga ugryzła siedmioletnie dziecko w Chorwacji. Ten silnie jadowity gatunek staje się coraz większym problemem nie tylko w okolicach Splitu, gdzie doszło do ataku - węże te znajdowane są coraz bliżej ludzkich siedzib także w innych popularnych wśród turystów regionach.

Najbardziej jadowity wąż Europy ukąsił dziecko w Chorwacji

Najbardziej jadowity wąż Europy ukąsił dziecko w Chorwacji

Źródło:
PAP, Dnevnik, TPortal

W Tajlandii urodziły się bliźnięta słoni. Ciąża bliźniacza u tego gatunku jest niezwykle rzadka. - To cud - powiedziała w rozmowie z BBC weterynarz Lardthongtare Meepan, która odbierała poród.

Urodziły się bliźnięta słoni. "To cud"

Urodziły się bliźnięta słoni. "To cud"

Źródło:
BBC

NASA wyróżniła zdjęcie zorzy polarnej i obserwatorium na Śnieżce tytułem fotografii dnia. Zdjęcie powstało spontanicznie i dzięki ogromnemu szczęściu - mówi jego autor, Daniel Koszela. Jak podkreśla zorza, którą uwiecznił, "przejdzie do historii".

Zjawisko, które "przejdzie do historii". NASA wyróżnia zdjęcie Polaka

Zjawisko, które "przejdzie do historii". NASA wyróżnia zdjęcie Polaka

Źródło:
PAP

Niektóre rośliny wykazują inteligentne zachowania. Badanie naukowców ze Stanów Zjednoczonych wskazało, że nawłoć potrafi informować otaczające ją rośliny o ataku roślinożercy - ale tylko te należące do tego samego gatunku. Odbiór takiego sygnału warunkuje dalsze zachowanie rośliny.

Nawłoć to bardzo inteligentna i komunikatywna roślina

Nawłoć to bardzo inteligentna i komunikatywna roślina

Źródło:
ScienceAlert, Cornell University

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podsumował maj pod względem temperatury i opadów atmosferycznych. Z raportu wynika, że był to miesiąc ekstremalnie ciepły - ze średnią temperaturą wynoszącą 16 stopni Celsjusza. A jak wyglądały kwestie związane z opadami?

Maj 2024 roku był w Polsce ekstremalnie ciepły

Maj 2024 roku był w Polsce ekstremalnie ciepły

Źródło:
IMGW

Nie biorą wolnego, nie proszą o podwyżkę i nie chodzą na L4 - urząd miasta w Katowicach wykorzystuje owce do koszenia trawy. Trawniki skoszone równo, niczym boisko piłkarskie, to w miastach już wcale nie norma. Jeśli sami zastanawiacie się, czy kosić trawę, czy nie, odpowiedzi znajdziecie w materiale magazynu "Polska i Świat".

W Katowicach trawniki przycinają owce, w Warszawie ryk kosiarek słychać rzadziej

W Katowicach trawniki przycinają owce, w Warszawie ryk kosiarek słychać rzadziej

Źródło:
TVN24

Biały bizon urodził się w amerykańskim Parku Narodowym Yellowstone. Według ekspertów, taki przypadek zdarza się raz na 10 milionów narodzin. Tymczasem zamieszkujący okoliczne tereny rdzenni Amerykanie uznali te narodziny za znak i spełnienie ich dawnej przepowiedni.

Przypadek jeden na miliony. Rdzenni Amerykanie mówią o spełnieniu przepowiedni

Przypadek jeden na miliony. Rdzenni Amerykanie mówią o spełnieniu przepowiedni

Źródło:
CBS News, BBC, tvn24.pl