Europa się smaży. "Jesteśmy już na nieznanym terytorium"

Źródło:
WMO, Reuters, PAP, tvnmeteo.pl
Upały w Europie. Materiał "Faktów o Świecie"
Upały w Europie. Materiał "Faktów o Świecie"
TVN24
Upały w Europie. Materiał "Faktów o Świecie"TVN24

Nowa fala gorąca dotarła do krajów południowej Europy. Temperatura we Włoszech ma znacznie przekroczyć 40 stopni Celsjusza. Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) poinformowała, że upały w niektórych częściach basenu Morza Śródziemnego od połowy tygodnia jeszcze bardziej się nasilą i mogą trwać aż do sierpnia.

Gorące powietrze płynące znad Afryki i ekstremalne upały dotykają znaczną część południowej Europy. Jak powiedziała meteorolog Rebekah Sherwin z brytyjskiej służby Met Office, obecne upały na południu kontynentu przekraczają średnią o 10-15 stopni Celsjusza.

"Prognozuje się, że upały nasilą się od połowy tygodnia w niektórych częściach rejonu Morza Śródziemnego, w tym w Grecji i Turcji" - poinformowała w poniedziałek Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO). Dodała, że kontynuacja upałów "w sierpniu jest prawdopodobna".

Rekordowe upały w Europie

WMO przekazała, że na półkuli północnej ustanowione zostały nowe rekordy ciepła, a kolejne mogą jeszcze paść. Organizacja podkreśliła w swoim komunikacie, że fale upałów należą do najbardziej śmiercionośnych naturalnych zagrożeń, a każdego roku na skutek bardzo wysokiej temperatury powietrza umierają tysiące ludzi.

"Jesteśmy na nieznanym terytorium"

Jak powiedział Carlo Buontempo z unijnego programu Copernicus Climate Change Service (C3S), zgodnie z przewidywaniami naukowców fale upałów stają się coraz częstsze.

- Jesteśmy już na całkowicie nieznanym terytorium. Nigdy nie widzieliśmy czegoś takiego w naszej historii - stwierdził Buontempo. 

Jak napisał na Twitterze dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, "w wielu częściach świata przewiduje się, że poniedziałek będzie najcieplejszym dniem w historii pomiarów. (..) Fale upałów zagrażają naszemu zdrowiu i życiu. Kryzys klimatyczny to nie ostrzeżenie, to się dzieje. Wzywam światowych przywódców do działania teraz" - zaznaczył szef WHO.

Na początku miesiąca amerykańskie Narodowe Centra Prognoz Środowiskowych (National Centers for Environmental Prediction) poinformowały, że czwartek, 7 lipca, był najgorętszym dniem w historii pomiarów w skali świata. Średnia globalna temperatura osiągnęła 17,23 st. C. Poprzedni rekord odnotowano zaledwie kilka dni wcześniej, bo we wtorek. Wówczas temperatura wyniosła 17,18 st. C.

Tegoroczny czerwiec okazał się najcieplejszym czerwcem na Ziemi, odkąd prowadzi się pomiary. Temperatura była o 0,5 stopnia Celsjusza wyższa, niż wskazywała średnia wieloletnia dla tego miesiąca. 

Uderzenie gorąca we Włoszech, możliwe 47 stopni

Nie Wieczne, ale Piekielne Miasto - tak włoska i zagraniczna prasa pisze w tych dniach o Rzymie, w którym od wielu dni panuje rekordowa i stale rosnąca temperatura. Ma ona sięgnąć 43 stopni Celsjusza. W stolicy Włoch sytuacja jest wyjątkowo trudna, bo zwiedzają ją dziesiątki tysięcy turystów, którzy w zatłoczonych zabytkowych rejonach muszą mierzyć się z dotkliwym skwarem, jaki napłynął wraz z kolejnym afrykańskim antycyklonem.

We Włoszech na ten tydzień zapowiadane jest kulminacyjne uderzenie fali upałów. Największe gorąco prognozowane jest dla Sycylii, Sardynii i w Apulii, gdzie wypoczywają setki tysięcy turystów. W rejonie Cagliari na Sardynii ma być 47 st. C, w Syrakuzach, Agrigento i koło Enny na Sycylii oraz w Foggii w Apulii - 44-45 stopni

Najwyższa temperatura, jaką kiedykolwiek odnotowano w Europie, to 48,8 stopnia na Sycylii w sierpniu 2021 r. - przypomniała agencja Reutera.

W poniedziałek najwyższy, czerwony stopień alertu obowiązuje w 17 miastach Italii. We wtorek alert taki, na mocy decyzji włoskiego ministerstwa zdrowia, obowiązywać będzie w 20 miastach: Rzymie, Ankonie, Bolonii, Bolzano, Brescii, Cagliari, Campobasso, Florencji, Frosinone, Latinie, Mesynie, Neapolu, Palermo, Perugii, Pescarze, Rieti, Trieście, Wenecji, Weronie i Viterbo. W środę liczba miast objętych czerwonym alertem wzrośnie do 23, co będzie rekordem. Lista powiększy się o Bari, Katanię, Civitavecchię i Turyn, ale już bez Bolzano. - Obecne warunki klimatyczne stanowią zagrożenie dla całej populacji, nie tylko dla dzieci, osób starszych i chorych - ostrzega resort zdrowia.

Upał we WłoszechPAP/EPA/LUCA ZENNARO

Trzecia fala upałów w Hiszpanii

Kolejna, trzecia tego lata fala upałów w poniedziałek opanowała Hiszpanię. Najgoręcej ma być w centrum kraju. W dolinie rzeki Gwadalkiwir temperatura może przekroczyć 42 st. C, a miejscowo osiągnąć nawet 44 stopnie - ostrzegła krajowa instytucja meteorologiczna AEMET. Najwyższą temperaturę w Hiszpanii odnotowano w 1995 roku, kiedy na lotniskach w Kordobie i Sewilli słupek rtęci sięgnął 46,6 stopnia C.

Alerty we Francji

Siedem departamentów zostało objętych alertem pogodowym z powodu fali upałów prognozowanej na wtorek we Francji. Temperatura ma sięgać w niektórych miejscach 40 st. C. Ostrzeżenia dotyczą departamentów: Wschodnie Pireneje, Vaucluse, Var, Alpy Górnej Prowansji, Alpy Nadmorskie, Górna Korsyka i Korsyka Południowa.

Agencja Meteo-France ostrzega również osoby starsze, dzieci i chorych, aby zachowały szczególną ostrożność w czasie upałów.

Upał w Chorwacji spowodował deformację torów, wykoleił się pociąg

Rekordowo wysoka temperatura w Chorwacji doprowadziła do deformacji torów kolejowych i wypadnięcia z nich trzech wagonów pociągu towarowego - poinformowała w poniedziałek telewizja HRT. Do wykolejenia pociągu doszło w okolicach wsi Velika Ludina w centralnej Chorwacji w niedzielę wieczorem. W związku z wypadkiem odcinek torów został wyłączony z ruchu towarowego i pasażerskiego. Przywrócenia ruchu oczekuje się w ciągu najbliższych trzech dni. Badający wypadek eksperci utrzymują, że gdyby przez ten odcinek przejeżdżał pociąg osobowy, mógłby z łatwością wypaść z torów. W związku z upałami w całej Chorwacji - z wyjątkiem jednego regionu, gdzie obowiązuje alert czerwony - w mocy jest pomarańczowy alert pogodowy. Władze apelują o ostrożność i w miarę możliwości unikanie długiego przebywania na zewnątrz.

W Grecji zamknięto Akropol

Pod koniec ubiegłego tygodnia z powodu ekstremalnego upału ministerstwo kultury Grecji co najmniej dwa razy zamknęło Akropol dla zwiedzających. Temperatura przekraczała 40 st. C. Zamknięto również kilka parków. Fala upałów znacznie zwiększyła ryzyko pożarów, odwołano też niektóre imprezy, które miały odbyć się w sobotę w Atenach.

Sekretariat Generalny Ochrony Ludności zarządził stan gotowości na terenie całego kraju, by umożliwić szybką reakcję na problemy, które może spowodować gorąco.

Temperatura w Rumunii w poniedziałek osiągnęła 40 st. C. W jednym z serbskich miast zmierzono 38 stopni, a w siedmiu temperatura doszła do 37 stopni.

Niezwykłe gorąco nawiedziło również naszych sąsiadów. W sobotę w Czechach było blisko 40 stopni Celsjusza.

Czytaj też: Za nami upalna niedziela. Termometry wskazały ponad 35 stopni w cieniu

Autorka/Autor:Paweł Soszyński

Źródło: WMO, Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: EPA/MASSIMO PERCOSSI, Copernicus Climate Change Service (C3S)

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni upłyną pod znakiem łagodnej, słonecznej aury przyniesionej do Polski przez wyż Noemi. Pod koniec tygodnia czeka nas jednak ogromna zmiana - zamiast blisko 20 stopni Celsjusza, na termometrach zobaczymy jedynie kilka stopni. W połączeniu z silnymi, porywistymi podmuchami wiatru poczujemy, jakby zima wróciła na dobre. Pojawią się opady śniegu.

To będzie szok. W pogodzie zanosi się na "małą epokę lodowcową"

To będzie szok. W pogodzie zanosi się na "małą epokę lodowcową"

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW opublikował prognozę zagrożeń. Jak przewidują synoptycy, w kolejnych dniach czeka nas powrót zimowych zagrożeń - poza nocnymi spadkami temperatury przy gruncie, które mogą objąć całą Polskę, lokalnie spodziewane są opady śniegu.

Prognoza zagrożeń IMGW. "Zima sobie o nas przypomni na poważnie"

Prognoza zagrożeń IMGW. "Zima sobie o nas przypomni na poważnie"

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Środa 2.04 przyniesie sporo słońca w wielu regionach kraju. Miejscami mogą pojawić się jednak niewielkie opady deszczu. Na termometrach zobaczymy nawet 17 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa, 2.04. Termometry pokażą nawet 17 stopni

Pogoda na dziś - środa, 2.04. Termometry pokażą nawet 17 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Potężne ulewy nawiedziły w ubiegłym tygodniu australijski Queensland. Według szacunków władz, pod wodą znalazło się około 500 tysięcy kilometrów kwadratowych terenu. Ponad 100 tysięcy sztuk bydła zatonęło. Meteorolodzy nie mają dobrych wieści, bo prognozowane są kolejne opady.

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Źródło:
AFP, PAP

W okolicach Grindaviku na Islandii trwa erupcja wulkaniczna. Prewencyjnie ewakuowano mieszkańców miasta i turystów przebywających w słynnej Błękitnej Lagunie. Od samego rana w regionie trwa wzmożona aktywność sejsmiczna. Wstrząsy były odczuwalne w wielu regionach kraju.

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, RUV

W ostatnich dniach wiele regionów Stanów Zjednoczonych nawiedziły niszczycielskie burze, którym towarzyszyły tornada. Zginęło co najmniej siedem osób. Wiatr niszczył domy, drzewa i zrywał linie energetyczne. Meteorolodzy ostrzegają, że to jeszcze nie koniec gwałtownych zjawisk.

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Źródło:
PAP, NBC News, CNN

Strażacy z Kalifornii od kilku dni walczą z pożarem przy granicy z Nevadą. Udało się powstrzymać rozprzestrzenianie się żywiołu, jednak to nie koniec zmagań służb. Jak podała gazeta "Los Angeles Times", płomienie nadal są potencjalnym zagrożeniem dla znajdujących się w pobliżu drzew, których wiek szacowany jest na ponad 4000 lat.

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Źródło:
PAP, Los Angeles Times, AP, tvnmeteo.pl

W Birmie trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa po trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło kraj w zeszłym tygodniu. Bilans ofiar wzrósł do ponad 2,7 tysięcy. Jak opowiadali na antenie TVN24 wolontariusze z organizacji Humanosh Emergency Medical Team, koordynację pomocy utrudnia brak usług komunikacyjnych, a przez zniszczone drogi służby mają problemy z dotarciem do potrzebujących.

"Droga, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

"Droga, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

Źródło:
Reuters, PAP, TVN24

Ulewny deszcz utrzymuje się we wtorek na Cykladach. Wystarczyły niecałe dwie godziny, by na popularnej wśród turystów wyspie Paros ulice zmieniły się w jeziora błota, w których dryfowały auta. Równie błyskawiczne ulewy zaprowadziły chaos na Mykonos. Na wyspach zamknięto szkoły, obowiązuje również zakaz ruchu pojazdów cywilnych.

Grecki kurort pod wodą. Wystarczyły dwie godziny

Grecki kurort pod wodą. Wystarczyły dwie godziny

Aktualizacja:
Źródło:
ekathimerini.com, Reuters, protothema.gr, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły w poniedziałek południową Brazylię. Najtrudniejsza sytuacja panowała w rejonie Sao Paulo, gdzie woda zalała kilka ważnych arterii komunikacyjnych. Transport miejski został wstrzymany, a tysiące domów pozostało bez dostępu do prądu.

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Źródło:
PAP, G1 Globo

Wystartowała misja Fram2. Załoga kapsuły Crew Dragon "Resilience" spędzi cztery dni na orbicie polarnej - to pierwsza załogowa misja, której trasa przebiega nad obszarami okołobiegunowymi. Cywilni astronauci mają w planach przeprowadzenie ponad 20 eksperymentów.

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Źródło:
Reuters, SpaceX, CNN, "Z głową w gwiazdach", "O kosmosie i astronautyce"

Drastyczne ochłodzenie przerwie ciepłą, wiosenną pogodę. Jak bardzo spadnie temperatura? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Źródło:
tvnmeteo.pl

Z analiz Centrów Kontroli i Prewencji Chorób w USA wynika, że może być więcej gatunków kleszczy, które powodują u ludzi rzadką alergię na czerwone mięso. Głównym jej sprawcą pozostaje jednak niesławny Amblyomma americanum.

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Źródło:
Live Science, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przetoczyły się w weekend przez środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Towarzyszył im porywisty wiatr, który powalał drzewa. Narodowa Służba Pogodowa ostrzega przed tornadami, które mogą się pojawić w poniedziałek w centralnej części Missisipi i w dolinie rzeki Ohio.

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Źródło:
CNN, USA Today

W środkowej części Słowacji odnaleziono ciało poszukiwanego od niedzielnego popołudnia 59-letniego mężczyzny. Najprawdopodobniej został zaatakowany przez niedźwiedzia - poinformowały w poniedziałek policja i państwowa Straż Ochrony Przyrody. Okoliczności tragedii ma potwierdzić sekcja zwłok.

Znaleziono ciało poszukiwanego mężczyzny. Mógł zaatakować go niedźwiedź

Znaleziono ciało poszukiwanego mężczyzny. Mógł zaatakować go niedźwiedź

Źródło:
PAP, mynovohrad.sme.sk

Biały daniel został uchwycony na zdjęciach i nagraniu przez Reportera24. Zwierzę pojawiło się w miejscowości Rudziniec (województwo śląskie). Towarzyszył mu osobnik o ciemniejszym umaszczeniu.

Zobaczył białego daniela. "To nie był albinos"

Zobaczył białego daniela. "To nie był albinos"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Bilans ofiar śmiertelnych piątkowego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Birmę, przekroczył 1700 osób - poinformował w poniedziałek rzecznik rządzącej krajem junty generał Zaw Min Tun. Państwowe media w Chinach przekazały, że ekipy ratunkowe wyciągnęły żywą kobietę, która pod gruzami hotelu spędziła 60 godzin.

Po 60 godzinach wyciągnięto spod gruzów żywą kobietę

Po 60 godzinach wyciągnięto spod gruzów żywą kobietę

Źródło:
PAP, Reuters

Marznące opady deszczu uszkodziły w weekend linie energetyczne w kanadyjskiej prowincji Ontario. Spowodowały, że ponad 350 tysięcy osób było pozbawionych prądu. Gwałtowana aura nawiedziła również amerykańskie stany Michigan i Wisconsin.

Marznący deszcz i setki tysięcy osób bez prądu

Marznący deszcz i setki tysięcy osób bez prądu

Źródło:
Reuters, PAP, globalnews.ca

Kilka godzin akcji gaśniczej pozwoliło na opanowanie pożaru trzcinowisk na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. W akcji brało udział ponad 100 strażaków, a ogień objął obszar o łącznej powierzchni prawie 90 hektarów.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Kontakt24

W Mjanmie trwa dramatyczna akcja ratunkowa po trzęsieniu ziemi. W niedzielę służby poinformowały o uratowaniu ciężarnej kobiety, która spędziła ponad 50 godzin pod gruzami. Niestety, niedługo po tym zmarła w szpitalu.

Ciężarna kobieta spędziła pod gruzami ponad 50 godzin, zmarła w szpitalu

Ciężarna kobieta spędziła pod gruzami ponad 50 godzin, zmarła w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, AFP, Reuters

Na początku tygodnia nad Polską pojawi się więcej chmur, z których ma padać deszcz. W niektórych regionach będzie szansa na opady, tak potrzebne o tej porze roku. Zmiana pod tym względem nastąpi w drugiej połowie tygodnia.

Gdzie pojawi się szansa na deszcz? Pogoda na 5 dni

Gdzie pojawi się szansa na deszcz? Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Silne trzęsienie ziemi w Mjanmie było odczuwalne także w Chinach. Na własnej skórze mogły doświadczyć tego pielęgniarki z ośrodka położniczego w prowincji Junnan. Kobiety próbowały ochronić noworodki przed skutkami zjawiska. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

Chwile grozy na oddziale położniczym. Nagranie

Chwile grozy na oddziale położniczym. Nagranie

Źródło:
CNN, Xinhua, The Hindustian Times, Reuters

Niedzielny test rakiety Spectrum, wyprodukowanej przez niemiecką firmę Isar Aerospace, zakończył się niepowodzeniem. Maszyna eksplodowała kilkadziesiąt sekund po starcie. Początek misji przekładany był wielokrotnie. Przedsiębiorstwo zapowiada kolejne starty.

Pierwsza taka misja z Europy i eksplozja tuż po starcie

Pierwsza taka misja z Europy i eksplozja tuż po starcie

Źródło:
PAP, Reuters, The Guardian

Piątkowe trzęsienie ziemi niemal zrównało z ziemią niektóre regiony Mjanmy (Birmy). Najbardziej zniszczone zostało miasto Mandalaj. To, jak ogromne są uszkodzenia, widać na zdjęciach satelitarnych.

Dzielnice zrównane z ziemią. Zniszczenia na zdjęciach satelitarnych

Dzielnice zrównane z ziemią. Zniszczenia na zdjęciach satelitarnych

Źródło:
Reuters

Na Pacyfiku w rejonie archipelagu Tonga doszło do silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7 - podała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS). Wydano ostrzeżenie przed możliwością pojawienia się tsunami, ale po kilkudziesięciu minutach je odwołano.

Silne trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Było zagrożenie tsunami

Silne trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Było zagrożenie tsunami

Źródło:
USGS, tvnmeteo.pl, Reuters

Południowokoreańska policja poinformowała w niedzielę, że zatrzymała mężczyznę podejrzanego o wzniecenie największych pożarów w historii kraju. Wykonywał on rytuał przy grobie krewnych.

Najtragiczniejsze pożary w historii kraju. Przyczyną rytuał na cmentarzu 

Najtragiczniejsze pożary w historii kraju. Przyczyną rytuał na cmentarzu 

Źródło:
PAP, Reuters