Ziemia się gotuje. Czwartek najcieplejszym dniem w historii pomiarów

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, CNN, The Guardian, tvnmeteo.pl
Anomalie temperatury powietrza od początku roku 1960 do września 2023
Anomalie temperatury powietrza od początku roku 1960 do września 2023NASA/Peter Jacobs
wideo 2/10
Zmiany klimatu

W czwartek padł nowy rekord ciepła na Ziemi. Średnia globalna temperatura osiągnęła 17,23 stopnia Celsjusza - podało amerykańskie Narodowe Centrum Prognoz Środowiskowych (National Centers for Environmental Prediction). Poprzedni rekord odnotowano zaledwie dwa dni wcześniej. Wówczas temperatura wyniosła 17,18 st. C.

Ten tydzień może zapisać się na kartach historii jako najcieplejszy w historii pomiarów, gdyż odnotowano już kilka rekordowo ciepłych dni - ostrzegają eksperci amerykańskiego Narodowego Centrum Prognoz Środowiskowych (National Centers for Environmental Prediction) oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych, a konkretnie badacze z programu Copernicus.

Kilka dni temu informowano, że poniedziałek (3 lipca) był najcieplejszym dniem w historii pomiarów. Tego dnia średnia globalna temperatura wyniosła aż 17,01 stopnia Celsjusza. Poprzedni rekord - ustanowiony w sierpniu 2016 roku - wynosił 16,92 st. C. Jednak na poniedziałku się nie skończyło.

Okazało się, że poniedziałek był tylko "przedsmakiem". Kolejnego dnia - we wtorek - średnia globalna temperatura była jeszcze wyższa - 17,18 st. C. Nie trzeba było długo czekać, aby padł kolejny rekord. W czwartek średnia globalna temperatura na Ziemi wyniosła 17,23 st. C.

Sekretarz generalny ONZ António Guterres powiedział, że "zmiany klimatu wymknęły się spod kontroli". - Jeśli będziemy upierać się przy opóźnianiu kluczowych działań, które są potrzebne, myślę, że zbliżymy się do katastrofalnej sytuacji, jak pokazują ostatnie rekordy - ocenił.

Ten rekord "nie pozostanie nim przez długi czas"

Jak podają naukowcy, należy mieć na uwadze, że chociaż większość zapisów temperatury prowadzi się mniej więcej od połowy XX wieku, prawdopodobnie i tak obecne rekordy biją wszystkie wcześniejsze, które nie zostały odnotowane. Jak pisze CNN, według Jennifer Francis z Woodwell Climate Research Center, taka średnia mogła nie pojawić się nawet w ciągu ostatnich 100 tysięcy lat.

Z kolei według Roberta Rohde'a, eksperta z organizacji Berkeley Earth, najbliższa przyszłość może przynieść podobne rewelacje. W ciągu najbliższych sześciu tygodni jeszcze wielokrotnie mogą być bite tego typu rekordy.

- To nie jest rekord, który moglibyśmy świętować. Nie pozostanie nim przez długi czas. Lato na półkuli północnej jeszcze jest przed nami, a El Nino dopiero się rozwija - powiedziała Friederike Otto, badaczka z Grantham Institute for Climate Change and the Environment w Wielkiej Brytanii.

"Odlatujemy w inną rzeczywistość" - skomentował na Facebooku Szymon Malinowski, klimatolog z Uniwersytetu Warszawskiego i przewodniczący Komitetu ds. kryzysu klimatycznego Polskiej Akademii Nauk.

Czytaj też: To może być nie tylko ekstremalnie gorące lato, ale i najcieplejszy rok w historii świata

Sygnał ostrzegawczy

Wiadomo już, że ubiegły czerwiec był najcieplejszy w historii pomiarów. Na przykład brytyjskie Met Office odnotowało zaskakująco gorący czerwiec od 1884 roku. W tej części świata średnia temperatura w miesiącu wyniosła 15,8 st. C i pobiła poprzedni rekord o 0,9 st. C.

- Oprócz naturalnej zmienności, ocieplenie atmosfery ziemskiej spowodowane zmianami klimatu, wywołanymi przez człowieka, zwiększyło możliwość osiągnięcia rekordowo wysokiej temperatury - przekazał Paul Davies, główny meteorolog Met Office.

W miarę nasilania się kryzysu klimatycznego naukowcy zyskali pewność, że rekordowe fale upałów będą coraz częstsze i bardziej dotkliwe. Dlatego bite rekordy traktowane są jako sygnał ostrzegawczy. - To tylko pokazuje, że musimy przestać spalać paliwa kopalne, nie w ciągu dziesięcioleci, tylko teraz. To tylko liczby, ale dla wielu ludzi i ekosystemów oznaczają utratę życia i środków do życia - podsumowała Otto.

CZYTAJ TEŻ: Pierwsze El Nino od siedmiu lat. "Kolejny sygnał alarmowy", "ostrzeżenie"

Zmiany klimatyczne i ich konsekwencje na świecieAdam Ziemienowicz, Maciej Zieliński/PAP

Autorka/Autor:kw,anw/dd

Źródło: Reuters, CNN, The Guardian, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

Od kilku dni w Polsce panuje pogoda przypominająca lato - jest ciepło i parno, ale burzowo. Jak tłumaczył na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, jest to związane z napływem w nasze rejony kontynentu ciepłego, wilgotnego powietrza znad Morza Śródziemnego. Obecna sytuacja baryczna w Europie nie ułatwia życia synoptykom.

O tym, gdzie pojawią się burze, może "zdecydować przypadek"

O tym, gdzie pojawią się burze, może "zdecydować przypadek"

Źródło:
TVN24

Deszczowy las Borrowdale w północnej Anglii doczekał się statusu Narodowego Rezerwatu Przyrody. Ten typ ekosystemu charakteryzuje się bogatą, gęstą roślinnością i właściwie całorocznym okresem wegetacyjnym. Na dodatek lasy te są coraz rzadsze, przez co konieczna jest ich odpowiednia ochrona.

To jeden z ostatnich lasów deszczowych Anglii

To jeden z ostatnich lasów deszczowych Anglii

Źródło:
ENEX, gov.uk

Ponad trzysta osób i tysiąc domów zostało prawdopodobnie przysypanych przez gigantyczne osuwisko, które zeszło w piątek w Papui-Nowej Gwinei. Akcję poszukiwawczą utrudnia fakt, że masy błota i kamieni zablokowały drogi dojazdowe na miejsce katastrofy.

Trzysta osób uwięzionych pod osuwiskiem. "Żadnych domów, tylko skały i ziemia"

Trzysta osób uwięzionych pod osuwiskiem. "Żadnych domów, tylko skały i ziemia"

Źródło:
Reuters, PAP, BBC

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W sobotę niebezpieczna pogoda towarzyszyć nam może w całym kraju. Prognozowane są podmuchy wiatr rozwijające prędkość do 80 kilometrów na godzinę, lokalne ulewy i opady gradu.

Ostrzeżenia IMGW dla całej Polski

Ostrzeżenia IMGW dla całej Polski

Źródło:
IMGW

Burze z gradem przeszły w piątek nad Polską. Jak przekazał w piątek rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej, na terenie kraju przeprowadzono prawie 600 interwencji. Pełne ręce roboty mieli strażacy w Wielkopolsce, na Opolszczyźnie oraz na Kujawach.

Setki interwencji, uwięzione samochody, połamane drzewa. Bilans piątkowych burz

Setki interwencji, uwięzione samochody, połamane drzewa. Bilans piątkowych burz

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Pogoda na dziś. Sobota 25.05 zapowiada się burzowo na obszarze całego kraju. Deszcz będzie padać obficie, a w kilku regionach jest duże ryzyko gradu. Wiatr w porywach będzie rozpędzać się do 90 kilometrów na godzinę.

Pogoda na dziś - sobota 25.05. Burze gradowe i wiatr nawet do 90 km/h

Pogoda na dziś - sobota 25.05. Burze gradowe i wiatr nawet do 90 km/h

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend czerwcowy. Na przełomie maja i czerwca czekają nas ciepłe, ale i deszczowe dni. Sprawdź wstępną prognozę pogody przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Wstępna prognoza nie nastraja optymistycznie

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Wstępna prognoza nie nastraja optymistycznie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trwa sezon burzowy. W czasie wyładowań atmosferycznych najbezpieczniej jest przebywać wewnątrz budynku. Jednak nawet jeśli zostajemy w domu, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jak przygotować się na burzę?

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Dwie grupy cykad wieloletnich zaczynają wylęgać się w Stanach Zjednoczonych. Tegoroczne zjawisko ma wyjątkowy charakter, ponieważ po raz pierwszy od ponad 200 lat doszło do jednoczesnego dojrzenia tych lęgów. Naukowcy i mieszkańcy spodziewają się jednego - przeraźliwie głośnych owadzich koncertów.

Biliony owadów zaczynają się wylęgać. Zrobi się przeraźliwie głośno

Biliony owadów zaczynają się wylęgać. Zrobi się przeraźliwie głośno

Źródło:
USA Today, Reuters, University of Connecticut, CNN

Tornado przeszło w środę nad środkowym Teksasem, przynosząc ze sobą porywy wiatru przekraczające 190 kilometrów na godzinę. Żywioł uderzył w miasto Temple, niszcząc ponad 500 budynków i raniąc 30 osób. W pamięci świadków najmocniej zapisał się ogłuszający ryk, jaki towarzyszył trąbie powietrznej.

Usłyszeli syreny i ogłuszający ryk. Wtedy nadciągnął wiatr

Usłyszeli syreny i ogłuszający ryk. Wtedy nadciągnął wiatr

Źródło:
Reuters, NBC DFW

Czwartek to w Polsce kolejny dzień z dynamiczną, burzową pogodą. Nad podkarpacką Stalową Wolą zaobserwowano zjawiskową i przerażającą chmurę szelfową.

Chmura grozy sunęła nad Stalową Wolą

Chmura grozy sunęła nad Stalową Wolą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na plaży w Ustce w czwartek znaleziono martwą fokę. Zgłoszenie o zwierzęciu otrzymał Błękitny Patrol WWF. Zdjęcia dostaliśmy na Kontakt 24.

Martwa foka na plaży w Ustce

Martwa foka na plaży w Ustce

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Poniedziałkowa burza w Gnieźnie spowodowała wiele strat, a także wywołała wiele emocji, zresztą bardzo uzasadnionych. Tego dnia podobnych komórek burzowych nad północno-zachodnią częścią kraju było więcej, jednak to właśnie wielkopolskie miasto najmocniej odczuło załamanie pogody. O tym, co stało się 20 maja w Gnieźnie, pisze dla nas synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Nad miastem zawisła "tykająca bomba", a to, co się stało, "wymknęło się kryteriom". Dlaczego Gniezno zatonęło w gradzie?

Nad miastem zawisła "tykająca bomba", a to, co się stało, "wymknęło się kryteriom". Dlaczego Gniezno zatonęło w gradzie?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pakistan od pewnego czasu zmaga się z falą upałów. Są miejsca, gdzie temperatura sięga blisko 50 stopni Celsjusza. Taka pogoda w dramatyczny sposób wpływa na mieszkańców - szpitale przyjmują setki osób z objawami udaru słonecznego. Według meteorologów spiekota ma utrzymać się jeszcze co najmniej tydzień.

Blisko 50 stopni, setki osób po udarze słonecznym w szpitalach

Blisko 50 stopni, setki osób po udarze słonecznym w szpitalach

Źródło:
PAP, AP, tvnmeteo.pl

W rosyjskim Komsomolsku nad Amurem trzymany w mieszkaniu koczkodan napił się alkoholu i wydostał na ulicę. Zanim zwierzę udało się złapać, pogryzło kilka osób.

Pijany koczkodan biegał po ulicy i pogryzł pięć osób

Pijany koczkodan biegał po ulicy i pogryzł pięć osób

Źródło:
PAP, Russian Traveler, fontanka.ru

W amerykańskim stanie Iowa tornado przewróciło tira na autostradzie. Zdarzenie zarejestrowała kamera. W związku ze zniszczeniami spowodowanymi gwałtowną pogodą gubernator stanu w 15 hrabstwach ogłosił stan wyjątkowy.

Tornado przewróciło tira na autostradzie. Nagranie

Tornado przewróciło tira na autostradzie. Nagranie

Źródło:
ENEX, tvn24.pl

50-latek z Auckland w Nowej Zelandii został ukarany grzywną po tym, jak w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać, jak skacze z łodzi do wody wprost na orki pływające w pobliżu. Działanie mężczyzny oceniono jako "celowe, szokujące i głupie".

Mężczyzna rzucił się z łodzi na orkę i jej młode. "Celowe, szokujące i głupie"

Mężczyzna rzucił się z łodzi na orkę i jej młode. "Celowe, szokujące i głupie"

Źródło:
ABC News, DOC

Co najmniej pięć osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych - to bilans ofiar po przejściu potężnego tornada we wtorek przez miasteczko Greenfield w amerykańskim stanie Iowa. Duża część miejscowości została zniszczona. - To trwało kilka sekund - mówią mieszkańcy, którzy przy pomocy służb usuwają skutki żywiołu. 

"To trwało kilka sekund", "mój dom jest całkiem zniszczony"

"To trwało kilka sekund", "mój dom jest całkiem zniszczony"

Źródło:
CNN, Reuters, tvnmeteo.pl

Starship, czyli najpotężniejsza rakieta świata, czeka na swój czwarty testowy lot. Ma się on odbyć za około dwa tygodnie - poinformował Elon Musk, właściciel firmy SpaceX, która skonstruowała statek kosmiczny.

Megarakieta Elona Muska poleci czwarty raz. Podano datę

Megarakieta Elona Muska poleci czwarty raz. Podano datę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze szalały we wtorek w Serbii. W mieście Sombor na północy kraju zginęła jedna osoba, w Nowym Pazarze na południu w związku z ryzykiem powodzi ogłoszono stan wyjątkowy. W sąsiedniej Chorwacji tego samego dnia silny wiatr powalał drzewa z korzeniami.

Drzewo przygniotło samochód, zginęła kobieta

Drzewo przygniotło samochód, zginęła kobieta

Źródło:
PAP

Gradobicie przeszło we wtorek nad Majorką. Przez około godzinę nad północną częścią wyspy szalała burza z ulewnym deszczem. Zmiana pogody zaskoczyła żeglarzy przepływających w pobliżu miejscowości Alcudia, w tym Reporterkę 24. Jej relację otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Gradobicie na Majorce. "Nagle zrobiło się czarno, zaczął padać rzęsisty deszcz"

Gradobicie na Majorce. "Nagle zrobiło się czarno, zaczął padać rzęsisty deszcz"

Źródło:
Kontakt 24, Cronica Balear

Lokalne władze apelują o spokój po poniedziałkowym trzęsieniu ziemi we Włoszech, w wyniku którego konieczna była ewakuacja mieszkańców. Chociaż zniszczenia okazały się niewielkie, aktywność sejsmiczna budzi niepokój - została bowiem odnotowana w rejonie największego superwulkanu Europy, Pól Flegrejskich.

"Czuliśmy, jak ziemia porusza się pod naszymi stopami"

"Czuliśmy, jak ziemia porusza się pod naszymi stopami"

Źródło:
PAP, The Guardian, La Reppublica

Od trzech miesięcy odwiedzający zoo w Walencji w Hiszpanii widzą poruszające zachowanie jednej z mieszkających tam szympansic. Zwierzę o imieniu Natalia straciło młode kilka dni po narodzinach i od tego czasu nie chce się z nim rozstać.

Szympansica od trzech miesięcy nie oddaje zmarłego dziecka. Poruszające obrazy w hiszpańskim zoo

Szympansica od trzech miesięcy nie oddaje zmarłego dziecka. Poruszające obrazy w hiszpańskim zoo

Źródło:
Reuters, abc.es, The Olive Press

Rośnie liczba ofiar śmiertelnych trwającej od początku maja ogromnej powodzi w stanie Rio Grande do Sul na południu Brazylii. Zginęło prawie 160 osób, niemal 90 osób jest poszukiwanych - podały władze. Utrzymujące się opady i wysoka woda doprowadziły do pojawienia się drapieżnych zwierząt na zalanych ulicach miast tego regionu.

"Jakby jeszcze było mało powodzi, to pojawiły się żakare"

"Jakby jeszcze było mało powodzi, to pojawiły się żakare"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl