W Ugandzie pierwszy raz od czterech dekad potwierdzono obecność likaonów pstrych. To żyjące w Afryce zwierzęta należące do gatunku drapieżnego ssaka z rodziny psowatych. WWF określa je jako "jedne z najbardziej zagrożonych ssaków na świecie".
Likaony pstre (Lycaon pictus), zwane też likaonami, a w języku angielskim - African wild dog (afrykański dziki pies), znajdują się na czerwonej liście zagrożonych gatunków Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Jak podaje WWF, to "jeden z najbardziej zagrożonych ssaków na świecie".
Sierść tych zwierząt pokrywają cętki o nieregularnych kształtach w odcieniach czerwieni, czerni, brązu, bieli i żółci. Wyróżniają je duże i zaokrąglone uszy. Na każdej łapie mają po cztery palce, w przeciwieństwie do psów domowych, które mają pięć palców na przednich łapach i po cztery na tylnych.
W 2020 roku IUCN poinformowała, że populację tego gatunku oszacowano na około 6600 dorosłych osobników. Jak podano, "wielkość populacji spada wskutek fragmentacji siedlisk, konfliktów związanych z działalnością człowieka i z powodu chorób zakaźnych".
W Ugandzie widziane pierwszy raz od dekad
Najwięcej likaonów występuje w południowej i wschodniej Afryce, zwłaszcza w Tanzanii i północnym Mozambiku. W Ugandzie nie były widziane jednak od około 40 lat. Jak przekazał Ugandyjski Urząd ds. Dzikiej Przyrody w środę, zwierzęta te, "które wyginęły w Ugandzie w latach 80-tych, zostały zauważone w poniedziałek w pobliżu rzeki Narus w rejonie Parku Narodowego Doliny Kidepo". To na północnym wschodzie kraju.
Dodano, że jeden z pracowników zobaczył parę likaonów, zanim zdążyła zniknąć z pola widzenia. Przedstawiciele parku będą prowadzić dalsze obserwacje.
Źródło: AFP, WWF, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)