Amerykańska agencja federalna Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) poinformowała w środę o odkryciu bakterii Burkholderia pseudomallei na wybrzeżu stanu Missisipi. Mikroorganizm ten może wywoływać melioidozę - potencjalnie śmiertelną, trudną do zidentyfikowania chorobę atakującą różne narządy.
Pałeczka Burkholderia pseudomallei pochodzi z podzwrotnikowych obszarów południowo-wschodniej Azji, ale jej zasięg wielokrotnie zwiększył się w ostatnich latach, obejmując Australię, Amerykę Południową czy Afrykę. Teraz została ona znaleziona również w Stanach Zjednoczonych.
Dwa przypadki w bliskiej odległości
Jak wskazują CDC i Departament Zdrowia Stanu Missisipi (MSDH), badania w kierunku obecności bakterii zostały przeprowadzone po tym, gdy w stanie zanotowano dwa przypadki melioidozy. Chociaż zachorowania nastąpiły w odstępie dwóch lat, lekarzy zaniepokoił fakt, że wystąpiły one u osób, które nie podróżowały poza Stany Zjednoczone - większość przypadków w USA powiązana jest z podróżami zagranicznymi do krajów, gdzie występuje B. pseudomallei.
Badania mikrobiologiczne próbek gleby z wybrzeża Zatoki Meksykańskiej potwierdziły obawy badaczy - zawierały one groźne dla zdrowia pałeczki. Wykazało to, że bakterie ze środowiska były prawdopodobnym źródłem infekcji dla obydwu osób i najprawdopodobniej były obecne w Stanach od 2020 roku. Dyżurny epidemiolog stanu Missisipi dr Paul Byers apeluje o ostrożność.
- Ze względu na identyfikację tej bakterii na wybrzeżu stanu, szczególnie uważać powinny osoby narażone na ciężkie zakażenie - wskazuje. Według MSDH, czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania są przewlekłe choroby nerek, płuc, cukrzyca czy choroba alkoholowa.
Potencjalna broń biologiczna
Szacuje się, że na melioidozę umiera rocznie prawie 90 tysięcy osób. Chociaż B. pseudomallei przeważnie nie rozprzestrzenia się z człowieka na człowieka, o zakażenie jest nietrudno - wystarczy kontakt ze skażoną glebą czy wodą. Szacuje się, że zachoruje jedna na 4600 osób mających kontakt z bakterią. Pałeczka charakteryzuje się opornością na wiele popularnych antybiotyków, co sprawiło, że znajduje się na liście potencjalnych czynników bioterrorystycznych.
Objawy melioidozy są niecharakterystyczne i obejmują gorączkę, kaszel, ból w klatce piersiowej oraz bóle głowy. Postępująca choroba może prowadzić do powstawania ropnych wykwitów na skórze i w organach wewnętrznych oraz napadów padaczkowych, a w szczególnie poważnych przypadkach - również sepsy. Nawet wyleczona, melioidoza ma tendencję do nawracania.
Doktor Jill Weatherhead z Baylor College of Medicine w Houston zaznacza, że nie tylko mieszkańcy Missisipi powinni mieć się na baczności.
- Tutaj, wzdłuż wybrzeża Zatoki Meksykańskiej, żyjemy w klimacie subtropikalnym, gdzie jest ciepło i wilgotno. To jest odpowiednie środowisko dla Burkholderia pseudomallei - wskazuje. - Bakteria ma potencjał, aby rozwijać się wszędzie wzdłuż Wybrzeża Zatoki i może stać się endemiczna.
Źródło: NY Times, MSDH, Hanson & Smith (2019)
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock