Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Źródło:
Bloomberg, CNBC, WIRED, PAP, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu sparaliżowały Zjednoczone Emiraty Arabskie. W Dubaju, gdzie doszło do gwałtownej powodzi błyskawicznej, w 12 godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle jest notowane przez rok. Czy zasiewanie chmur w ZEA, regularnie stosowane do modyfikacji pogody w tym kraju, mogło przyczynić się do tak katastrofalnej sytuacji?

We wtorek nad Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi przeszły burze z intensywnymi opadami deszczu. Szczególnie mocno dotknięty ulewami został Dubaj, gdzie doszło do powodzi błyskawicznej. Zalanych zostało wiele dróg, metro oraz lotnisko. Zginęła co najmniej jedna osoba.

W największym mieście ZEA w ciągu zaledwie 12 godzin spadło tyle deszczu, ile pada przez cały rok, czyli ponad 100 litrów na metr kwadratowy. W ciągu doby w mieście Al Ain w emiracie Abu Zabi zanotowano natomiast opady o łącznej sumie 254 l/mkw. Jak napisała agencja prasowa WAM, wtorkowe burze z ulewami i gradem stworzyły "historyczne zdarzenie meteorologiczne". Opady deszczu w tym pustynnym kraju są zjawiskiem na tyle rzadkim, że wiele terenów nie ma infrastruktury pozwalającej na odprowadzenie większych ilości wody po opadach.

CZYTAJ TEŻ: "Ponad 16 godzin spędziłam w taksówce, żeby przejechać kilka kilometrów". Relacja Polki z Dubaju

Zasiewanie chmur przyczyniło się do ulew?

Obfite opady deszczu na początku tego tygodnia pojawiły się również w sąsiednim Omanie, gdzie śmierć poniosło prawie 20 osób, oraz pobliskich Katarze i Bahrajnie, ale to w Zjednoczonych Emiratach Arabskich padało najbardziej ulewnie. Pojawiły się pytania o to, czy do tak ogromnych ulew mogło się przyczynić powszechnie stosowane w ZEA tak zwane zasiewanie chmur.

Technologia wywoływania deszczu za pomocą zasiewania chmur polega na rozpraszaniu z samolotów takich substancji jak cząsteczki soli, suchego lodu lub jodku srebra. Niektóre państwa używają tych metod do sprowadzenia deszczu w okresach suszy.

Agencja Bloomberga zacytowała w środę Ahmeda Habiba, meteorologa z Narodowego Centrum Meteorologii w ZEA (NCM), będącego rządową instytucją ZEA. Jest ona odpowiedzialna za proces zasiewania chmur w tym kraju. Jak powiedział Habib, w poniedziałek i wtorek z lotniska w mieście Al Ain w emiracie Abu Zabi wysłano samoloty do zasiewania chmur nad ZEA, które wykonały w sumie siedem misji, wykorzystując warunki atmosferyczne.

Bloomberg przypomniał, że w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, które cierpią na niedobory opadów, zasiewanie chmur jest prowadzone od 2002 roku.

"NCM nie przeprowadza operacji zasiewania podczas ekstremalnych zjawisk"

Jak przekazał później w środę portal amerykańskiej stacji telewizyjnej CNBC, władze NCM zaprzeczyły doniesieniom na temat zasiewania chmur w ostatnich dniach. Omar AlYzeedi, zastępca dyrektora generalnego instytucji poinformował stację, że nie przeprowadzała ona misji zasiewania chmur w okresie poprzedzającym wtorkowe burze z ulewami ani w ich trakcie.

NCM poinformowało, że śledziło sytuację związaną z nadchodzącymi ulewnymi opadami deszczu, jednak nie wykonywało w tym czasie zasiewania chmur, przekonując, że powódź błyskawiczną spowodowały naturalne opady.

- Jedną z podstawowych zasad zasiewania chmur jest celowanie w chmury na wczesnym etapie, zanim zacznie padać deszcz. Gdy trwa poważna burza z piorunami, jest za późno - powiedział AlYzeedi. - Bardzo poważnie traktujemy bezpieczeństwo naszych pracowników, pilotów i samolotów. NCM nie przeprowadza operacji zasiewania chmur podczas ekstremalnych zjawisk pogodowych - dodał.

Jak czytamy, w rozmowie z CNBC meteorolog Ahmed Habib powiedział następnie, że sześciu pilotów wykonało misje w ramach regularnego protokołu, jednak zasiewania chmur nie wykonano.

Narodowe Centrum Meteorologii (NCM) nie wystosowało oficjalnego oświadczenia w tej sprawie.

"Banalna przyczyna"

Amerykański magazyn WIRED zauważa, że w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wykonuje się ponad 300 misji zasiewania chmur w ciągu roku. Według autora publikacji Amita Katwala, który - jak pisze - przez kilka ostatnich miesięcy zbierał dane o tej formie modyfikacji pogody właśnie w ZEA na potrzeby artykułu na ten temat, nie można bezpośrednio powiązać ostatnich ulew i powodzi z metodą wywoływania deszczu. Jego zdaniem spowodowałaby ona jedynie nieznaczne zwiększenie natężenia opadów.

Jak wskazuje autor, nawet w najbardziej optymistycznych scenariuszach taka technika może zwiększyć sumę opadów maksymalnie o 25 procent rocznie. Ponadto zasiewanie chmur w ZEA odbywa się głownie na wschodzie kraju, z dala od tak zaludnionych obszarów jak Dubaj, głównie z powodu ograniczeń w ruchu lotniczym. 

Jego zdaniem przyczyna tak silnych ulew i powodzi jest "prawdopodobnie bardziej banalna". Ekspert zwrócił uwagę na infrastrukturę nieprzygotowaną do gwałtownych opadów. "W ciągu ostatnich kilku dekad miasto szybko się rozrosło, a w przeszłości niewiele uwagi poświęcano budowie kanalizacji burzowej, która mogłaby pomóc w radzeniu sobie z nagłym napływem wody. W Dubaju jest bardzo mało terenów zielonych, które mogłyby wchłaniać opady deszczu" - zwraca uwagę. Jak dodaje, "efektem jest chaos za każdym razem" w przypadku stosunkowo obfitych opadów, choć jak zaznacza, "trzeba przyznać, że większość miast z trudem poradziłaby sobie z rocznym deszczem spadającym w ciągu 12 godzin".

SPRAWDŹ TAKŻE: "Historyczne zdarzenie meteorologiczne" w Dubaju

Rola zmian klimatu

Eksperci podkreślają, że rolę w coraz intensywniejszych i gwałtownych zjawiskach pogodowych odgrywają zmiany klimatyczne. W miarę ocieplania się globu, atmosfera staje się coraz bardziej wilgotna i zawiera więcej energii, dlatego tego typu zdarzenia mogą występować coraz częściej.

- Jest wysoce prawdopodobne, że śmiercionośne i niszczycielskie burze z ulewami, które nawiedziły Oman i Dubaj, zostały spotęgowane przez zmiany klimatyczne - powiedziała Friederike Otto, niemiecka klimatolożka, dyrektorka Instytutu Zmian Środowiska na Uniwersytecie Oksfordzkim. 

Zmiany klimatyczne i ich konsekwencje na świecieAdam Ziemienowicz, Maciej Zieliński/PAP

Autorka/Autor:ps/dd

Źródło: Bloomberg, CNBC, WIRED, PAP, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

We wtorek burz należy się spodziewać w zachodnich regionach Polski. Synoptycy zapowiadają tam obfite opady deszczu. Najcieplej będzie na Mazowszu i Mazurach.

Pogoda na jutro - wtorek 28.05. Burze w nocy i w dzień. Spadnie dużo deszczu

Pogoda na jutro - wtorek 28.05. Burze w nocy i w dzień. Spadnie dużo deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przechodzą przez Polskę. W Warzymicach pod Szczecinem zapaliło się poddasze i dach domu jednorodzinnego po tym, jak uderzył w niego piorun. Został poszkodowany policjant, który podtruł się dymem. W niektórych miejscowościach wiatr połamał drzewa.

Pożar domu po uderzeniu pioruna, powalone drzewa

Pożar domu po uderzeniu pioruna, powalone drzewa

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Gdzie jest burza? W poniedziałek 27.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wiatr w porywach mocno się rozpędza, możliwy jest grad. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, pada, w porywach wieje do 80 km/h

Gdzie jest burza? Grzmi, pada, w porywach wieje do 80 km/h

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Aura w tym okresie w wielu miejscach okaże się trudna - spodziewamy się gwałtownych zjawisk. Sprawdź prognozę przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Daniela Kowalczyka.

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Lepiej mieć się na baczności

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Lepiej mieć się na baczności

Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega mieszkańców przed groźną pogodą. W poniedziałek należy spodziewać się jej na terenie trzech województw. Eksperci zalecają, by w tych regionach ze względu na wysokie ryzyko burz bez potrzeby nie wychodzić z domu.

Alert RCB. Tu należy zachować szczególną ostrożność

Alert RCB. Tu należy zachować szczególną ostrożność

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

W poniedziałek wieczorem na zachodzie i północnym zachodzie kraju obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w związku z burzami. Możliwe są silne opady deszczu, wiatr dochodzący w porywach do 80 kilometrów na godzinę, i grad.

Ostrzeżenia drugiego stopnia w kilku województwach

Ostrzeżenia drugiego stopnia w kilku województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Gigantyczne osuwisko w centrum Papui-Nowej Gwinei, do którego doszło w piątek, pogrzebało żywcem ponad dwa tysiące osób - podały w poniedziałek służby kryzysowe tego kraju. Opady deszczu, które pojawiły się w nocy z niedzieli na poniedziałek, zwiększają ryzyko kolejnych osunięć.

Ponad dwa tysiące osób "pogrzebanych żywcem"

Ponad dwa tysiące osób "pogrzebanych żywcem"

Źródło:
Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

Cyklon Remal dotarł do Bangladeszu i Indii. Blisko milion mieszkańców obu państw zostało wcześniej ewakuowanych do schronów. Co najmniej 16 osób zginęło. Silny wiatr łamał drzewa i linie energetyczne, pozbawiając prądu kilka milionów mieszkańców.

Prawie milion osób trafiło do schronów. 16 nie żyje

Prawie milion osób trafiło do schronów. 16 nie żyje

Źródło:
Reuters

W Dżibuti we wschodniej Afryce w ubiegłym tygodniu do środowiska uwolniono zmodyfikowane genetycznie komary, które mają pomóc w walce z malarią. To już kolejna taka próba na świecie i zapowiadane są kolejne. Od 2019 roku na całym świecie do środowiska trafił ponad miliard komarów GMO - wynika z danych amerykańskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC).

Wypuszczono już ponad miliard komarów GMO

Wypuszczono już ponad miliard komarów GMO

Źródło:
PAP

W wyższych partiach Tatr nadal są takie miejsca, w których leży jeszcze sporo śniegu. TOPR apeluje o to, by wybierając się w góry pamiętać o odpowiednim sprzęcie. W weekend nie miało go 15 turystów - potrzebowali pomocy ratowników.

Ewakuowano 15 turystów. Nie byli przygotowani na to, co spotkało ich w Tatrach

Ewakuowano 15 turystów. Nie byli przygotowani na to, co spotkało ich w Tatrach

Źródło:
PAP

Jeszcze w maju na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. A jakie wartości przyniesie nam pierwszy miesiąc meteorologicznego lata? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasilewski o tym, jak zacznie się czerwiec

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasilewski o tym, jak zacznie się czerwiec

Źródło:
tvnmeteo.pl

"Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie. Kwiaty tego gatunku charakteryzują się niezbyt przyjemnym dla ludzkiego nosa zapachem zgniłego mięsa. Pełni on jednak bardzo ważną rolę w rozmnażaniu się rośliny.

Jest piękna, ale śmierdzi jak zepsute mięso. "Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie

Jest piękna, ale śmierdzi jak zepsute mięso. "Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie

Źródło:
PAP, rhs.org.uk

Co najmniej 18 osób nie żyje po burzach i tornadach, jakie nawiedziły w miniony weekend amerykańskie stany Teksas, Arkansas, Oklahoma i Kentucky. Jest wielu rannych. Żywioł niszczył domy, zrywał linie energetyczne i łamał drzewa. W jednym ze stanów ogłoszono stan wyjątkowy.

"Szkody są tak duże, że nie wiemy, od czego zacząć naprawy". Co najmniej 18 osób nie żyje

"Szkody są tak duże, że nie wiemy, od czego zacząć naprawy". Co najmniej 18 osób nie żyje

Źródło:
PAP, CNN

W poniedziałek w rejonie archipelagu Tonga pod dnem południowego Pacyfiku odnotowano silne trzęsienie ziemi. Jak poinformowała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS), wstrząsy miały magnitudę 6,6. Nie ma informacji o zniszczeniach ani falach tsunami.

Silne trzęsienie ziemi pod dnem oceanu. Gdzie odczuwalne były wstrząsy

Silne trzęsienie ziemi pod dnem oceanu. Gdzie odczuwalne były wstrząsy

Źródło:
PAP, AFP

Meksykańskie miasto Puebla nawiedziła potężna burza gradowa. Ulice zasypała miejscami półtorametrowa warstwa lodu. Do zjawiska doszło nagle, podczas trwającej w kraju fali upałów.

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Źródło:
Reuters, El Pais

, między innymi za sprawą zastąpienia anomalii pogodowej El Nino przez La Ninę. Amerykańska Narodowa Służba do spraw Oceanu i Atmosfery podała, że od czerwca do listopada możemy spodziewać się nawet 13 huraganów, z czego siedem może być silnych. Meteorolodzy ogłosili także listę imion dla tych zjawisk.

La Nina szybko zastąpi El Nino. Na Atlantyku może powstawać huragan za huraganem

La Nina szybko zastąpi El Nino. Na Atlantyku może powstawać huragan za huraganem

Źródło:
Reuters, NOAA, tvnmeteo.pl

Meksyk zmaga się z wielotygodniową falą upałów, przynoszącą rekordy temperatury. Zalegająca nad krajem masa gorącego powietrza przyczyniła się do śmierci prawie 50 osób. Kraj zmaga się także z uciążliwą suszą. W wielu miastach regularnie odcinane są dostawy wody, co doprowadziło do protestów ludności.

Prawie 50 osób zmarło pod "kopułą ciepła". Brakuje wody, ludzie wyszli na ulice

Prawie 50 osób zmarło pod "kopułą ciepła". Brakuje wody, ludzie wyszli na ulice

Źródło:
PAP, Reuters, CONAGUA

Trwa sezon burzowy. W czasie wyładowań atmosferycznych najbezpieczniej jest przebywać wewnątrz budynku. Jednak nawet jeśli zostajemy w domu, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jak przygotować się na burzę?

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Deszczowy las Borrowdale w północnej Anglii doczekał się statusu Narodowego Rezerwatu Przyrody. Ten typ ekosystemu charakteryzuje się bogatą, gęstą roślinnością i właściwie całorocznym okresem wegetacyjnym. Na dodatek lasy te są coraz rzadsze, przez co konieczna jest ich odpowiednia ochrona.

To jeden z ostatnich lasów deszczowych Anglii

To jeden z ostatnich lasów deszczowych Anglii

Źródło:
ENEX, gov.uk

Dwie grupy cykad wieloletnich zaczynają wylęgać się w Stanach Zjednoczonych. Tegoroczne zjawisko ma wyjątkowy charakter, ponieważ po raz pierwszy od ponad 200 lat doszło do jednoczesnego dojrzenia tych lęgów. Naukowcy i mieszkańcy spodziewają się jednego - przeraźliwie głośnych owadzich koncertów.

Biliony owadów zaczynają się wylęgać. Zrobi się przeraźliwie głośno

Biliony owadów zaczynają się wylęgać. Zrobi się przeraźliwie głośno

Źródło:
USA Today, Reuters, University of Connecticut, CNN

Na plaży w Ustce w czwartek znaleziono martwą fokę. Zgłoszenie o zwierzęciu otrzymał Błękitny Patrol WWF. Zdjęcia dostaliśmy na Kontakt 24.

Martwa foka na plaży w Ustce

Martwa foka na plaży w Ustce

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Poniedziałkowa burza w Gnieźnie spowodowała wiele strat, a także wywołała wiele emocji, zresztą bardzo uzasadnionych. Tego dnia podobnych komórek burzowych nad północno-zachodnią częścią kraju było więcej, jednak to właśnie wielkopolskie miasto najmocniej odczuło załamanie pogody. O tym, co stało się 20 maja w Gnieźnie, pisze dla nas synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Nad miastem zawisła "tykająca bomba", a to, co się stało, "wymknęło się kryteriom". Dlaczego Gniezno zatonęło w gradzie?

Nad miastem zawisła "tykająca bomba", a to, co się stało, "wymknęło się kryteriom". Dlaczego Gniezno zatonęło w gradzie?

Źródło:
tvnmeteo.pl

W rosyjskim Komsomolsku nad Amurem trzymany w mieszkaniu koczkodan napił się alkoholu i wydostał na ulicę. Zanim zwierzę udało się złapać, pogryzło kilka osób.

Pijany koczkodan biegał po ulicy i pogryzł pięć osób

Pijany koczkodan biegał po ulicy i pogryzł pięć osób

Źródło:
PAP, Russian Traveler, fontanka.ru

50-latek z Auckland w Nowej Zelandii został ukarany grzywną po tym, jak w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać, jak skacze z łodzi do wody wprost na orki pływające w pobliżu. Działanie mężczyzny oceniono jako "celowe, szokujące i głupie".

Mężczyzna rzucił się z łodzi na orkę i jej młode. "Celowe, szokujące i głupie"

Mężczyzna rzucił się z łodzi na orkę i jej młode. "Celowe, szokujące i głupie"

Źródło:
ABC News, DOC

Rośnie liczba ofiar śmiertelnych trwającej od początku maja ogromnej powodzi w stanie Rio Grande do Sul na południu Brazylii. Zginęło prawie 160 osób, niemal 90 osób jest poszukiwanych - podały władze. Utrzymujące się opady i wysoka woda doprowadziły do pojawienia się drapieżnych zwierząt na zalanych ulicach miast tego regionu.

"Jakby jeszcze było mało powodzi, to pojawiły się żakare"

"Jakby jeszcze było mało powodzi, to pojawiły się żakare"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Od trzech miesięcy odwiedzający zoo w Walencji w Hiszpanii widzą poruszające zachowanie jednej z mieszkających tam szympansic. Zwierzę o imieniu Natalia straciło młode kilka dni po narodzinach i od tego czasu nie chce się z nim rozstać.

Szympansica od trzech miesięcy nie oddaje zmarłego dziecka. Poruszające obrazy w hiszpańskim zoo

Szympansica od trzech miesięcy nie oddaje zmarłego dziecka. Poruszające obrazy w hiszpańskim zoo

Źródło:
Reuters, abc.es, The Olive Press