Meksyk zakazał nurkowania z rekinami. Było to bardzo popularne wśród turystów

Autor:
pb//az
Źródło:
CNN, guadalupegreatwhitesharks.com

Władze Meksyku postanowiły zakazać popularnej wśród turystów aktywności, polegającej na obserwowaniu rekinów w ich naturalnym środowisku na wodach Pacyfiku. Według rządu nurkowanie w klatkach, aby podziwiać te zwierzęta, jest dla nich szkodliwe.

Wyspa Guadalupe znajdująca się niedaleko wybrzeża meksykańskiego stanu Kalifornia Dolna (Baja California) na Oceanie Spokojnym to popularne miejsce wśród turystów, którzy chcą z bliska podziwiać rekiny. Dotychczas mogli w specjalnej klatce nurkować i obserwować te zwierzęta w ich naturalnym środowisku albo podziwiać je z łodzi wycieczkowych. W miejscu tym - będącym częścią Rezerwatu Biosfery Wyspy Guadalupe - znajduje się bowiem liczne skupisko żarłaczy białych. Rząd Meksyku postanowił jednak zakazać tych aktywności.

Nurkowanie z rekinamiShutterstock

ZOBACZ TEŻ: Zagrożone gatunki rekinów trafiają na talerze

Meksyk zakazuje nurkowania z rekinami

Jak podaje CNN, powołując się na lokalną telewizję Azteca, władze Meksyku zakazały aktywności turystycznych, polegających na obserwowaniu z bliska żarłaczy białych, a tłumaczą to ochroną rekinów. Według rządu nurkowanie w klatkach jest szczególnie szkodliwe, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że oferujące te aktywności firmy umieszczały w wodzie różne przynęty na rekiny, aby zapewnić gościom bardziej ekscytujące doświadczenia. Meksyk zakazał także stosowania dronów nad regionem, poza wyjątkowymi przypadkami, takimi jak monitorowanie roślin i zwierząt w celach ochronnych. Lokalne media informują, że decyzja została podjęta 10 stycznia.

CNN zauważa, że w związku z tym, że popularna aktywność turystyczna nie będzie już możliwa, wpłynie to na dotychczas ruchliwą gospodarkę regionu i firmy, które oferowały wyprawy w ten rejon. Niektórzy organizatorzy wycieczek liczą jednak na to, że decyzja rządu nie będzie trwała i rezerwat zostanie ponownie otwarty dla gości.

Żarłacze białe uważane są przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) za gatunek "wrażliwy" i brakuje mu tylko jednego poziomu klasyfikacji do bycia gatunkiem zagrożonym. Jeden z operatorów wycieczek podaje na swojej stronie, że w obszarze wyspy Guadalupe zidentyfikowano 366 żarłaczy białych. Obserwacja ich polega na zanurkowaniu w klatce na głębokość około 9 metrów. Wokół jednej klatki potrafi krążyć nawet dziewięć rekinów.

Autor:pb//az

Źródło: CNN, guadalupegreatwhitesharks.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock