Dwie młode foki próbują odzyskać siły w ośrodku rehabilitacji w litewskiej Kłajpedzie nad Bałtykiem. Potrzebujące pomocy zwierzęta zauważono wyrzucone przez morze na plażach.
Do ośrodka rehabilitacji działającego w Litewskim Muzeum Morskim w zeszłą niedzielę trafiło wychudzone szczenię foki szarej. Zwierzę zauważyli spacerowicze. Leżało w krzakach w pobliżu molo nieopodal Kłajpedy. Jak powiedział Arūnas Grušas z ośrodka, ważąca około 15 kilogramów samica była "wyczerpana i zmęczona", ale nie miała obrażeń.
Od poniedziałku rehabilitację przechodzi również druga młoda foka szara. Zwierzę zauważono na plaży na północny zachód od centrum Kłajpedy. To również samica, która ważyła tylko niecałe 13 kg. Była zmęczona i miała widoczne ślady ugryzień.
Śledzie i witaminy
Foki są karmione przez sondę owsianką ze śledziami, wzbogaconą o witaminy i minerały. Taka mieszanka ma im zastąpić mleko matki. Fokom podawane są również antybiotyki. To pierwsi pacjenci ośrodka od początku 2024 roku.
Każdego roku na litewskim wybrzeżu znajdowanych jest ponad 20 szczeniąt fok - informuje na swojej stronie internetowej Litewskie Muzeum Morskie. Ranne lub chore zwierzęta przechodzą leczenie, a gdy ich kondycja tego nie wymaga, z powrotem są wypuszczane do Morza Bałtyckiego.
Co zrobić, kiedy zauważymy fokę na plaży
W przypadku zauważenia foki, która jest ranna lub wygląda na chorą, na polskim wybrzeżu, należy zawiadomić o tym Stację Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu (tel. 601 88 99 40) lub Błękitny patrol WWF (tel. 795 536 009). Nie powinniśmy podejmować żadnych działań na własną rękę, pamiętając że to dzikie i drapieżne zwierzę. Należy zachować odległość około 20-30 metrów od foki.
Według polskiego prawa foki szare są objęte ochroną gatunkową, zabronione jest ich umyślne zabijanie, płoszenie, niszczenie ich siedlisk i ostoi.
Źródło: ENEX, muziejus.lt, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Litewskie Muzeum Morskie w Kłajpedzie