Dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) poinformował we wtorek, że oficjalnie zakończyła się współpraca z rosyjską agencją kosmiczną Roskosmos w zakresie misji ExoMars Rover i Surface Platform.
Zarząd Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) podjął we wtorek decyzję o zakończeniu współpracy z rosyjską agencją kosmiczną Roskosmos w zakresie misji ExoMars-2022, mającej na celu zbadanie Marsa - poinformował dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher.
"Zarząd upoważnił mnie do zakończenia zawieszonej dotychczas współpracy z Roskosmosem w zakresie misji ExoMars Rover i Surface Platform" - napisał na Twitterze Aschbacher, dodając, że 20 lipca ujawni szczegóły współpracy z innymi partnerami w sferze kosmicznej.
ESA zrywa współpracę z Roskosmosem
Wspólna misja Roskosmosu i ESA ExoMars miała na celu zbadanie Marsa, znalezienie śladów dawnego życia, poznanie rożnych procesów geologicznych, a także zbadanie gazów śladowych w atmosferze tej planety. W 2016 roku na Czerwoną Planetę wystrzelono marsjański naukowy pojazd orbitalny i demonstracyjny moduł lądowania Schiaparelli, niestety rozbił się on o powierzchnię Czerwonej Planety.
W 2022 roku w ramach misji miał zostać wystrzelony łazik Rosalind Franklin, a także lądownik Kazaczok, jednak w marcu ESA zawiesiła współpracę z Roskosmosem z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Na posiedzeniu Rady ESA w Paryżu w dniach 16-17 marca oceniono sytuację, która powstała w wyniku wojny, i jednogłośnie stwierdzono brak możliwości prowadzenia współpracy z Roskosmosem dotyczącej startu misji ExoMars w 2022 roku. Upoważniono Dyrektora Generalnego ESA do podjęcia stosownych działań, które wstrzymają współpracę. Zapowiedziano też analizę alternatywnych opcji w celu realizacji misji europejskiego łazika w projekcie ExoMars.
Źródło: PAP, ESA
Źródło zdjęcia głównego: NASA