W Kolumbii szaleją pożary. Walkę z ogniem utrudniają wysoka temperatura powietrza, duże wysuszenie terenów, a także porywisty wiatr. W związku z trudną sytuacją w kraju, władze ogłosiły stan klęski żywiołowej.
Ogień trawi Kolumbię. Rządowa agencja ds. zarządzania ryzykiem kataklizmów UNGRD poinformowała w piątek, że w całym kraju aktywne były 34 pożary, z czego tylko 11 oceniono jako będące pod kontrolą. Walkę z żywiołem utrudniają wysoka temperatura powietrza, duże wysuszenie terenów, a także porywisty wiatr.
Pożary w Kolumbii
Strażacy od poniedziałku walczą z pożarem lasu na Cerros Orientales, wzgórzach położonych po wschodniej stronie Bogoty. Mieszkańcy znajdującej się tam dzielnicy Bosqye Calderon powiedzieli dziennikarzom, że widzieli w lesie porzucone kanistry po benzynie. Jedna z wypowiadających się kobiet oceniła, że las podpalili przestępcy. Burmistrz Bogoty - Carlos Fernando Galan oświadczył, że władze prowadzą dochodzenie, aby ustalić, czy pożar na Cerros Orientales wybuchł w wyniku działań ludzi. Przekazał też, że analizowane są dane dotyczące zanieczyszczenia powietrza, które spowodowały pożary. Zalecił mieszkańcom okolicznych obszarów, aby nie wychodzili z domów bez potrzeby. Jeśli muszą wyjść, powinni zakładać maseczki przeciwpyłowe.
Jak podają władze, ogień pojawił się także na kilku ulicach kolumbijskiej stolicy oraz zajął kilka budynków mieszkalnych.
Stan klęski żywiołowej
Według lokalnych mediów najwyższy, czerwony alert dotyczący pożarów lasów obowiązuje w ponad połowie miast kraju. Prezydent Kolumbii - Gustavo Petro ogłosił stan klęski żywiołowej. Dzięki tej decyzji uruchomione zostały procedury złożenia wniosku o pomoc w walce z ogniem do ONZ oraz do Unii Europejskiej, a także usprawnienie wewnętrznych procedur w sprawie gaszenia pożarów.
Władze podały, że w walce z szalejącym żywiołem otrzymały w czwartek wsparcie od czterech państw świata, które wysłały tam swoich strażaków: Peru, Chile, USA oraz Kanady.
Łącznie od początku roku odnotowano w Kolumbii 319 pożarów lasów, które spowodowały szkody w 404 miejscowościach, na obszarze ponad 17 tysięcy hektarów.
Źródło: PAP, ENEX