Niedźwiedź, który najadł się śmieci, został uśpiony w Kolorado. Papierowe i plastikowe odpadki zatkały przewód pokarmowy zwierzęcia, skazując je na powolną śmierć głodową. Samiec był tak chory, że stanowe służby ochrony przyrody zdecydowały się na skrócenie jego cierpień.
W sobotę pracownicy Colorado Parks and Wildlife (CPW), agencji zajmującej się ochroną przyrody w amerykańskim stanie Kolorado, otrzymali zgłoszenie o chorym niedźwiedziu czarnym. Zwierzę snuło się w okolicach nadrzecznego szlaku w pobliżu miejscowości Telluride.
Niedźwiedź niechętnie się ruszał, a gdy chodził, poważnie się garbił. Miał gorączkę, podpuchnięte oczy, a z pyska toczyła mu się wydzielina - poinformowano w komunikacie w środę.
"Nie mogliśmy go zostawić, widząc, jak cierpi"
- Niedźwiedź nie mógł strawić jedzenia i był bardzo chory - przekazała Rachel Sralla, oficer CPW opiekująca się obszarem Telluride. - Nie mogliśmy go zostawić, widząc, jak cierpi - powiedziała.
Jak przekazała Sralla, w przypadku tak dużego, prawie 200-kilogramowego niedźwiedzia, naturalna śmierć z głodu trwałaby bardzo długo - zwierzę za życia "rozkładałoby się od środka". Aby oszczędzić mu cierpień, podjęto decyzję o uśpieniu.
Sekcja zwłok niedźwiedzia wykazała, że jego żołądek był zatkany mnóstwem papierowych i plastikowych odpadów - ręcznikami, chusteczkami dezynfekującymi, serwetkami czy plastikowymi workami. Zwierzę pożarło je podczas buszowania po śmietnikach - śmieciom towarzyszyły niestrawione resztki frytek, fasolki szparagowej i orzeszków ziemnych.
Stanowa agencja zamieściła w mediach społecznościowych zdjęcie chusteczek wyjętych z żołądka niedźwiedzia.
Apel do mieszkańców
Jak się okazało, samiec był dobrze znany mieszkańcom Telluride. W przeszłości był już przepędzany z miejsc publicznych, a latem prawdopodobnie włamał się do jednego z domów w poszukiwaniu pożywienia. Sralla zaapelowała do mieszkańców i turystów o dokładne zamykanie kontenerów z odpadkami, które stanowią łakomy cel dla zwierząt.
- W Telluride kwestia niedźwiedzi buszujących w śmietnikach jest unormowana prawnie. Społeczność musi zwracać na to uwagę, abyśmy mogli być lepszymi sąsiadami dla naszych niedźwiedzi - powiedziała.
Źródło: The Denver Post, CPW
Źródło zdjęcia głównego: CPW SW Region@X