Kolejna rzeka atmosferyczna sieje spustoszenie w Kalifornii. Czy opady złagodzą katastrofalną suszę?

Źródło:
Reuters, NWS, U.S. Drought Monitor, tvnmeteo.pl

Kolejny system pogodowy, niosący ze sobą deszcz, śnieg i silny wiatr, wdziera się od soboty do już i tak sponiewieranej gwałtowną aurą Kalifornii. To najnowsza z serii tak zwanych rzek atmosferycznych, które sieją spustoszenie w całym stanie w ostatnich tygodniach. Liczono na to, że obecna sytuacja pogodowa będzie miała także pozytywny aspekt w postaci złagodzenia problemu suszy w regionie. Nadzieje te po części się spełniają.

Rzeki atmosferyczne to rozległe tunele aerodynamiczne o krótkiej żywotności, które przenoszą ogromne ilości pary wodnej z ciepłych wód oceanu nad lądy średnich szerokości geograficznych. Zjawisko to powstaje w wyniku tworzenia się wąskich, ale bardzo porywistych strumieni wiatru. Rzeka atmosferyczna przemieszcza się na wysokości około 1,5-2 kilometrów nad powierzchnią, a docierając do lądu, gwałtownie opada w postaci ulewnego deszczu lub intensywnego śniegu.

Dwie rzeki atmosferyczne w weekend, potem szansa na wytchnienie

Według synoptyków przyszły tydzień powinien przynieść mieszkańcom Kalifornii nieco wytchnienia od gwałtownej aury. Obecny weekend jednak nadal okazuje się bardzo trudny. Pierwszy z dwóch systemów pogodowych, zapowiadanych na te dni, przesunął się nad ląd w sobotę, już powodując wzmożone opady deszczu - przekazała Narodowa Służba Pogodowa (National Weather Service - NWS).

Rzekami atmosferycznymi, pojawiającymi się z rzadko dotąd spotykaną częstotliwością, Kalifornia atakowana jest od 26 grudnia. Spowodowały one śmierć co najmniej 19 osób i potężne straty materialne. Mieszkańcy doświadczają powodzi, przerw w dostawie prądu, lawin błotnych. W wielu przypadkach zarządzono ewakuacje i zamknięcia dróg.

W sobotę po południu ponad 24 tysięcy odbiorców z zalanych terenów nie miało prądu - podaje serwis PowerOutage.us.

Burze zrzuciły na rolniczą Dolinę Kalifornijską połowę średnich rocznych opadów deszczu, a w górach spadło do 4,5 metra śniegu.

Niedogodności i straty

Miejscowość Felton w hrabstwie Santa Cruz w środkowej Kalifornii została zalana po raz drugi w ciągu tygodnia i trzeci od przełomu roku. Mieszkańcy skrzyknęli się i wspólnie przystąpili do odśnieżania i usuwania błota. - To jest do bani - skarżyła się reporterom 36-letnia Caitlin Clancy, zgarniając błoto ze swojego podjazdu. - A przechodzić przez to po raz trzeci, to po prostu porażka - dodała.

Gigantyczne zapadlisko powstało w północnej Kalifornii na autostradzie stanowej numer 92. Ruch został wstrzymany w obu kierunkach. Także bardziej na południu, w dzielnicy Chatsworth w Los Angeles, do zapadliska w jezdni wpadły dwa pojazdy.

Na moście Golden Gate w San Francisko silny wiatr przewrócił w sobotę wielką ciężarówkę z naczepą. Trzeba było wstrzymać ruch na tej przeprawie, co spowodowało wielogodzinne korki w okolicy.

Hrabstwo Sacramento wydało nakaz ewakuacji dla obszarów zalanych przez powódź podczas sylwestrowej burzy.

W wyniku naruszenia wału przeciwpowodziowego w dolinie San Joaquin zalane zostały liczne domy, a zwierzęta gospodarskie utknęły na mieliznach.

W górach Sierra Nevada z powodu grubej pokrywy śniegu i porywistego wiatru zamknięto drogi. Nadal tam pada. W sobotę pojawiło się ponad pół metra świeżego śniegu w miejscach, gdzie zalegało go już około trzech metrów.

Decyzja prezydenta Joe Bidena

Prezydent USA Joe Biden zatwierdził w sobotę stan klęski żywiołowej dla Kalifornii. Ma się z tym wiązać pomoc federalna w celu wsparcia działań władz stanowych i lokalnych na rzecz usuwania skutków burz i powodzi. Ze środków tych mają też zostać wypłacane dotacje dla poszkodowanych przez żywioł mieszkańców hrabstw Merced, Sacramento i Santa Cruz.

O podjęcie takiej decyzji zwrócił się wcześniej do prezydenta gubernator Kalifornii Gavin Newsom. - Te wydarzenia pogodowe zabrały więcej istnień ludzkich niż dzikie pożary w ciągu ostatnich dwóch lat - mówił na konferencji prasowej. - To pokazuje, jak są śmiertelnie groźne - dodał.

Może przynajmniej zniknie problem suszy?

Burze w Kalifornii złagodziły problem suszy w regionie, choć go nie rozwiązały. Amerykański Monitoring Suszy (U.S. Drought Monitor - USDM) złagodził w czwartek swoją ocenę i praktycznie cały stan przeniósł z kategorii "ekstremalnej" lub "wyjątkowej" suszy do kategorii suszy "umiarkowanej" lub "ciężkiej".

- W tej chwili opady w całym stanie stanowią 153 procent średniej rocznej - powiedziała Jeanine Jones, menedżer ds. zasobów międzystanowych w Kalifornijskim Departamencie Zasobów Wodnych. Nawet mimo tak ogromnej sumy deszczu są jednak miejsca, w których susza wciąż może być dotkliwa.

Okazuje się na przykład, że jak dotąd żadna z burz nie dotarła do dorzecza rzeki Kolorado i to źródło wody pitnej dla 40 milionów Amerykanów wciąż jest zagrożone. - Wszystko zależy od lokalizacji. Zapasy wody w wielu zbiornikach stanu zaczęły rosnąć, co jest wspaniałe. Od Bożego Narodzenia obserwujemy znaczną poprawę. Ale niektóre z największych, najważniejszych zbiorników, takie jak jeziora Oroville czy Shasta, wciąż są słabo zapełnione, ponieważ nie znajdowały się na ścieżce najbardziej intensywnych burz - dodała Jones.

Autorka/Autor:kw//rzw

Źródło: Reuters, NWS, U.S. Drought Monitor, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed burzami. W powiecie tatrzańskim w Małopolsce podniesiono ostrzeżenie do najwyższego, trzeciego stopnia. W wielu regionach obowiązują żółte i pomarańczowe alarmy. Zjawiskom będą towarzyszyć silne opady deszczu, a lokalnie sypnie gradem.

Uwaga, tutaj może być szczególnie niebezpiecznie. Ostrzeżenia trzeciego stopnia

Uwaga, tutaj może być szczególnie niebezpiecznie. Ostrzeżenia trzeciego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W środę 24.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmoty słychać od Pomorza po Opolszczyznę

Gdzie jest burza? Grzmoty słychać od Pomorza po Opolszczyznę

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. W środę 24.07 do osób przebywających na terenie południowych powiatów województwa małopolskiego został rozesłany SMS z ostrzeżeniami przed burzami. Towarzyszący wyładowaniom deszcz może powodować podtopienia.

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Źródło:
RCB

Poniedziałek 22 lipca to najcieplejszy dzień na świecie w historii pomiarów - wynika ze wstępnych danych europejskiej agencji Copernicus Climate Change Service (C3S). Tym samym dzień ten wyprzedził niedzielę 21 lipca, która zdobyła ten tytuł zaledwie wczoraj.

Ziemia się gotuje. Kolejny dzień, kolejny rekord

Ziemia się gotuje. Kolejny dzień, kolejny rekord

Źródło:
Reuters

Humbak wyskoczył z wody, spadł na rufę łodzi motorowej i przewrócił ją wraz z załogą - do takiego zdarzenia doszło u wybrzeży amerykańskiego stanu New Hampshire. Całe zajście zostało uchwycone na nagraniu.

Wieloryb wywraca łódź, dwie osoby wpadają do wody. Nagranie

Wieloryb wywraca łódź, dwie osoby wpadają do wody. Nagranie

Źródło:
ENEX, BBC, The Post

Pogoda na dziś, czyli środę 24.07. W wielu miejscach będzie pochmurno i deszczowo. Lokalnie mogą pojawić się burze z silnym wiatrem. Temperatura maksymalna wyniesie 28 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa, 24.07. Niespokojna aura w wielu regionach

Pogoda na dziś - środa, 24.07. Niespokojna aura w wielu regionach

Źródło:
tvnmeteo.pl

W mięśniach i wątrobach ryb z rodziny żarłaczowatych u wybrzeży Brazylii wykryto wysokie stężenie kokainy. - To bardzo ważne i potencjalnie niepokojące odkrycie - powiedziała Sara Novais, ekotoksykolożka morska.

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

Źródło:
BBC, Science

Co najmniej 13 osób zginęło na Filipinach w wyniku obfitych opadów deszczu wywołanych przez tajfun Gaemi. Żywioł zmierza obecnie w kierunku Tajwanu, gdzie z powodu zagrożenia jakie niesie zamknięto szkoły, biura i instytucje finansowe oraz postawiono wojsko w stan gotowości.

Gaemi sieje spustoszenie. "Woda dotarła do drugiego piętra"

Gaemi sieje spustoszenie. "Woda dotarła do drugiego piętra"

Źródło:
Reuters, PAP

We wtorek doszło do erupcji Etny. Chmura popiołów wzbiła się na wysokość ośmiu kilometrów. Pył wulkaniczny pokrył Katanię na Sycylii. Chroniąc się przed nim, wiele osób chodziło po tym sycylijskim mieście pod parasolem.

Gruba warstwa pyłu pokryła miasto. Ludzie chodzili pod parasolami

Gruba warstwa pyłu pokryła miasto. Ludzie chodzili pod parasolami

Źródło:
PAP, Quotidiano Nazionale, tvnmeteo.pl

Upały odpuściły, ale nie na długo. W weekend temperatura w cieniu znów będzie przekraczać 30 stopni Celsjusza. W prognozie pogody na ten tydzień widać też burze, które najsilniejsze mają być w środę.

Odpoczynek od upału będzie krótki

Odpoczynek od upału będzie krótki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Liczba ofiar śmiertelnych dwóch osuwisk, do których doszło w poniedziałek w Etiopii, przekroczyła 200 - przekazały lokalne władze. Trwają poszukiwania zaginionych.

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Z powodu trwającej od kilku tygodni suszy władze Wiednia wprowadziły zakaz grillowania. Miasto ostrzega przed wysokim ryzykiem pożarów lasów i apeluje o ostrożność.

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Coraz bardziej dotkliwa susza panuje na Sycylii. Tam, gdzie jest najgorzej, woda z kranów nie płynie od kilkudziesięciu dni. Poważne straty notuje się w rolnictwie i turystyce. Burmistrz miasta Agrigento oświadczył, że to "najgorszy kryzys hydrologiczny w ostatnich latach".

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Ponad 180 osób zmarło w Hiszpanii od początku wakacji z powodu panujących wysokich temperatur - wynika z danych madryckiego Instytutu Zdrowia imienia Karola III. Około połowę z tych zgonów odnotowano w ostatnich kilkunastu dniach.

Piekielny żar. Od początku wakacji w Hiszpanii zmarło ponad 180 osób

Piekielny żar. Od początku wakacji w Hiszpanii zmarło ponad 180 osób

Źródło:
PAP, thelocal.es, eltiempo.es

Norweski region Telemark, który jest położony około 100 kilometrów na zachód od Oslo, nawiedziły ulewne deszcze. Doszło tam do powodzi, w wyniku której zawalił się most. Służby ewakuowały około 350 mieszkańców i turystów z terenów zagrożonych osunięciami ziemi.

Zawalony most, zalane drogi. Osunięcie ziemi zagraża mieszkańcom i turystom

Zawalony most, zalane drogi. Osunięcie ziemi zagraża mieszkańcom i turystom

Źródło:
PAP, nrk.no

W Kolumbii Brytyjskiej i Albercie szaleją pożary, ewakuowano tysiące osób. Dym generowany przez płomienie przekracza północny Atlantyk - poinformowało europejskie centrum monitorowania atmosfery Copernicus (CAMS).

Od piorunów wybuchają pożary, tysiące ewakuowanych

Od piorunów wybuchają pożary, tysiące ewakuowanych

Źródło:
Reuters, PAP, cbc.ca, nytimes.com

Stres ludzi wpływa na samopoczucie psów. Przeprowadzone przez brytyjskich naukowców badanie wykazało, że zapachy wydzielane przez zdenerwowane osoby sprawiały, że zwierzaki wykazywały się pesymizmem.

Psy czują zapach naszego stresu. Przez niego stają się pesymistami

Psy czują zapach naszego stresu. Przez niego stają się pesymistami

Źródło:
University of Bristol

Piorun śmiertelnie poraził 47-letniego mężczyznę i jego 11-letnią córkę na górze Zhaltets w Bułgarii. Drugie dziecko, które zaalarmowało służby ratunkowe, ocalało i zostało śmigłowcem przetransportowane do szpitala.

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Źródło:
PAP, breaking.bg

Lecąca w kierunku Jowisza sonda JUICE, aby nabrać prędkości, przeleci w przyszłym miesiącu pomiędzy Ziemią a Księżycem - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). To pierwszy tego typu manewr w historii lotów kosmicznych.

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Źródło:
PAP, ESA

Ogień pojawił się na przedmieściach Lizbony. Pożar wybuchł w niedzielę wczesnym popołudniem, a walkę z nim utrudniał upał i silny wiatr. 14 osób, w tym 11 strażaków, odniosło obrażenia. Niebezpieczeństwo pożarowe nie mija.

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Źródło:
SIC Noticias, observador.pt

Cypryjski departament meteorologii (DOM) ostrzega przed spiekotą. Trzy osoby zmarły, a co najmniej kilka trafiło do szpitali w trakcie trwającej właśnie fali upałów na wyspie. Miejscami temperatura może przekroczyć 40 stopni Celsjusza.

Upały na Cyprze. Skwar zabił trzy osoby

Upały na Cyprze. Skwar zabił trzy osoby

Źródło:
PAP, DOM, Cyprus Mail

Po całej serii upalnych dni temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Lawina błotna zalała w niedzielę miasto w północno-wschodniej Francji. Do zdarzenia doszło w departamencie Górna Marna, gdzie weekend przyniósł gwałtowne opady deszczu i burze. Osiem osób zostało rannych.

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Źródło:
France TV, BFMTV

Za nami kolejna noc obserwacji Koźlego Księżyca. Letnie pełnie są szczególnie efektowne - tarcza naszego naturalnego satelity wydaje się wtedy większa i złotawa. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Wypadek w Tatrach. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z akcji ratunkowej przeprowadzonej w sobotę przez ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dotyczyła ona mężczyzny, który upadł na szlaku i rozbił sobie głowę.

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Chorwacka policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o podłożenie ognia w okolicach Trogiru. W czwartek pożar podszedł bardzo blisko kompleksów hotelowych, zagrażając bezpieczeństwu ponad 4000 ludzi, a w niedzielę wciąż trwało jego dogaszanie.

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Źródło:
PAP, index.hr, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu spowodowały, że na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro - Płociduga Duża. Zbiornik ten osuszono w XIX wieku, by uzyskać łąki do wypasu koni. Zdaniem naukowców jezioro to jednak wkrótce znowu zniknie.

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Źródło:
PAP

Położone w środkowym Chile jezioro Laguna del Maule wydaje z siebie dźwięki brzmiące jak piosenki z kosmosu. - Są one spowodowane ruchem lub pękaniem cienkich warstw lodu - powiedział glacjolog Andres Rivera.

To chilijskie jezioro śpiewa

To chilijskie jezioro śpiewa

Źródło:
Reuters

Trzęsienie ziemi odnotowano u wybrzeży Krety w niedzielny poranek. Wstrząsy miały magnitudę 5,3. Od soboty aktywność sejsmiczna w regionie wzrosła, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Źródło:
ERT News, naftemporiki.gr

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zawalenia się mostu w północno-środkowych Chinach. Jak podały lokalne media, do rzeki wpadło 25 pojazdów. Do zdarzenia doszło po ulewach, jakie wystąpiły w piątek nad tą częścią Państwa Środka. Nad kraj nadciągają dalsze burze.

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Źródło:
PAP, Reuters