Burza śnieżna Elpis uderzyła w Jerozolimę. Premier Grecji przeprasza za nieradzenie sobie ze skutkami gwałtownej pogody

Autor:
anw
Źródło:
PAP, Reuters
Burza śnieżna w Stambule
Burza śnieżna w StambuleAgata/Kontakt 24
wideo 2/1
Burza śnieżna Elpis

Śnieżyca Elpis nawiedziła w środę Jerozolimę. Izraelscy meteorolodzy prognozują, że w stolicy spadnie do 20 centymetrów śniegu. Premier Grecji przeprosił za zbyt słabe przygotowanie państwa do radzenia sobie ze skutkami silnej burzy śnieżnej. W Turcji gwałtowna aura spowodowała zamknięcie dróg na obszarze całego kraju.

Burza śnieżna Elpis od kilku dni uprzykrza życie mieszkańcom Turcji. Spowodowała zamknięcie dróg na obszarze całego kraju. Eksperci przewidują, że śnieg ma sypać jeszcze przez kolejnych kilka dni.

"W środę wydano specjalne ostrzeżenia dla 33 miast, w tym dla Stambułu, w którym sytuacja zaczęła się jednak poprawiać" - podał w środę dziennik "Daily Sabah".

Turecka Służba Meteorologiczna (TSMS) ostrzegła przed zagrożeniem lawinowym w regionie Morza Czarnego i wschodniej Anatolii.

Grecja. Tysiące kierowców uwięzionych na autostradzie

Burza Elpis uderzyła też w Grecję. Po poniedziałkowej nawałnicy tysiące kierowców utknęło na zasypanej śniegiem obwodnicy stolicy Attiki Odos. Część z nich ewakuowano, inni porzucili swoje samochody i wracali do domów pieszo.

W środę około trzech tysięcy gospodarstw domowych w rejonie Aten pozostaje bez prądu, w poniedziałek liczba ta wynosiła 20 tysięcy. Z powodu trudnych warunków pogodowych tego dnia w Atenach komunikacja miejska rozpoczęła pracę później niż zakładano. Operator transportu miejskiego OASA poinformował, że ruch na ulicach miast powinien wrócić do normy w ciągu kilku najbliższych dni. Środę ustanowiono w Atenach dniem wolnym w związku z panującymi w mieście złymi warunkami atmosferycznymi - poinformował w środę grecki dziennik "Kathimerini".

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis przeprosił obywateli za zbyt słabe przygotowanie państwa do radzenia sobie ze skutkami silnej burzy śnieżnej, która sparaliżowała transport w Atenach.

- Chciałbym szczerze przeprosiny naszych obywateli, którzy cierpieli przez wiele godzin po tym, jak zostali uwięzieni na autostradzie Attiki Odos - powiedział w środę Mitsotakis. - Mieliśmy bezprecedensową burzę śnieżną, śnieg pojawił się wcześniej, niż przewidywali meteorolodzy, ale nie użyję tego jako wymówki, były błędy i niedociągnięcia, które muszą zostać naprawione - dodał.

Śnieżyca w Jerozolimie

Burza śnieżna Elpis dotrze do Jerozolimy w środę - poinformował w środę powołujący się na Izraelską Służbę Meteorologiczną (IMS) portal Times of Israel. Izraelscy meteorolodzy prognozują opady śniegu sięgające w stolicy 20 centymetrów. Władze wezwały mieszkańców do unikania korzystania z dróg oraz ogłosiły zamknięcie szkół. Postawione w stan gotowości zostały także służby drogowe.

Zdaniem IMS temperatura w Izraelu przez kilka dni utrzymywać się będzie na poziomie poniżej zera. Silne opady prognozowane są na północy i w centrum kraju.

Autor:anw

Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości