Silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,4 wystąpiło we wtorek na Morzu Flores w pobliżu wyspy Flores we wschodniej Indonezji - poinformowała Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych (USGS). Początkowo indonezyjskie służby wydały ostrzeżenie przed możliwością pojawienia się fal tsunami, ale alarm ten został już odwołany. Są doniesienia o jednej osobie rannej i niewielkich zniszczeniach.
Według USGS epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się w odległości 112 km na północny zachód od miasta Larantuka we wschodniej części wyspy Flores, na głębokości 12 km. Ostrzeżenia przed możliwością wystąpienia fal tsunami zostały wydane dla obszarów Moluków, Małych Wysp Sundajskich Wschodnich i Zachodnich oraz południowo-wschodniego i południowego Celebesu. Ludziom zalecano, by trzymali się z dala od plaż. Po kilkudziesięciu minutach alert przed tsunami został jednak odwołany.
Zaniepokojeni mieszkańcy
- Wszyscy wybiegli na ulice - opowiadał agencji Reutera Agustinus Florianus z miasta Maumere na wyspie Flores. Mieszkańcy Maumere ciągle jeszcze pamiętają poważne zniszczenia, jakie w mieście spowodowało trzęsienie ziemi o podobnej sile z 1992 roku.
- Czułem się jak na fali, w górę i w dół - tak swe wrażenia opisał Zacharias Gentana Keranz, mieszkaniec Larantuki.
Alfons Hada Betan, szef agencji odpowiadającej za łagodzenie skutków kataklizmu na wyspie Flores, początkowo przekazał, że nie ma do tej pory doniesień o zniszczeniach ani o poszkodowanych. Później poinformowano o jednej osobie rannej i niewielkich szkodach.
Betan poinformował, że trzęsienie było odczuwalne przez kilka minut i potwierdził, że ludzie uciekali z domów na ulice.
Pacyficzny pierścień ognia
Indonezja znajduje się tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, czyli strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, złożonej z pasu rowów oceanicznych, łuków wyspowych i aktywnych wulkanów, która otacza niemal nieprzerwanie Ocean Spokojny na długości ok. 40 tys. km. Na tym obszarze znajdują się 452 wulkany i występuje tu ok. 90 proc. wszystkich trzęsień ziemi na świecie.
4 grudnia na indonezyjskiej wyspie Jawa doszło do erupcji wulkanu Semeru. Zginęło co najmniej 48 osób, a setki zostało rannych.
Źródło: Reuters, PAP, tvnmeteo.pl