Indie doświadczyły najsuchszego sierpnia od ponad stu lat - poinformował w czwartek Indyjski Departament Meteorologiczny (IMD). Z danych wynika, że w miesiącu tym opady były o 36 procent niższe od zwykle. Przyczyną może być zjawisko El Nino.
Z danych Indyjskiego Departamentu Meteorologicznego (India Meteorological Department) wynika, że od 1 czerwca do 31 sierpnia spadło w Indiach o 10 procent mniej opadów niż zwykle występuje o tej porze roku, czyli w czasie monsunu.
Ponadto tylko w samym sierpniu opady były o 36 procent niższe od średniej dla tego miesiąca. Zdaniem ekspertów to niepokojące dane.
Sezon monsunowy
Monsun to wiatr sezonowy, który wieje między oceanem a lądem. Rozróżnia się monsun letni i zimowy. Ten pierwszy przynosi niektórym regionom świata, na przykład Indiom, obfite opady deszczu. Dzięki nim suchsze obszary położone w głębi lądu są nawadniane. Monsuny tworzą się u południowych i wschodnich wybrzeży Azji, a także w Zatoce Gwinejskiej i Ameryce Środkowej. Pora monsunowa w Indiach trwa zwykle od czerwca do września.
Dzięki monsunom gospodarka Indii jest w stanie dobrze prosperować. To cykliczne zjawisko dostarcza prawie 70 procent deszczu, którego ten kraj potrzebuje do nawadniania gospodarstw rolnych oraz uzupełniania zbiorników i warstw wodonośnych. Mniejsze opady w sezonie monsunowym odbiją się negatywnie na zbiorze plonów, ale nie tylko. Deficyt letnich opadów może sprawić, że podstawowe produkty, takie jak cukier, rośliny strączkowe, ryż i warzywa będą droższe.
Niższa produkcja może również zmusić władze Indii, drugiego co do wielkości producenta ryżu, pszenicy i cukru na świecie, do nałożenia większych ograniczeń na eksport tych towarów.
Mniejsze opady przez El Nino?
Zdaniem ekspertów mniejsze opady w sezonie monsunowym związane są ze zjawiskiem El Nino. - El Nino osłabiło opady deszczu w sierpniu, poza tym może mieć negatywny wpływ na opady we wrześniu - powiedział jeden z pracowników IMD. Inny pracownik IMD dodał, że monsun zacznie "wycofywać się" z północno-zachodnich Indii prawdopodobnie w połowie września.
Wrześniowe opady są kluczowe dla upraw ozimych, takich jak pszenica, rzepak i ciecierzyca. - Poziom wilgotności gleby spadł z powodu skąpych opadów w sierpniu. Potrzebujemy dobrych opadów we wrześniu, w przeciwnym razie wpłynie to na sadzenie upraw ozimych - powiedział handlowiec z Bombaju.
El Nino - zjawisko występujące na Oceanie Spokojnym - pojawia się, gdy temperatura na powierzchni wody w strefie równikowej jest ponadprzeciętnie wysoka. Zjawisko to wiąże się również z osłabieniem pasatów (stałego wiatru wiejącego w strefie międzyzwrotnikowej). Kiedy na Pacyfiku panuje wyższa temperatura, w Ameryce Północnej i Południowej istnieje większe ryzyko pojawienia się między innymi intensywnych opadów deszczu, a w rejonach Azji Południowo-Wschodniej i Australii Północnej - dotkliwej suszy.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock