Nowy gatunek kostkowca - meduzy o sześciennym ciele - został odkryty w miejskim rezerwacie przyrody w Hongkongu. Tripedalia maipoensis to zwierzę o sześciennym, przezroczystym ciele i długich ramionach umożliwiających szybkie pływanie. Bezkręgowiec ma aż 24 oczy, jednak nie wszystkie z nich potrafią rejestrować obraz.
Podczas badań fauny zamieszkującej staw krewetkowy w miejskim rezerwacie przyrody, badacze z Hongkongu trafili na niezwykłe znalezisko. Słonawy zbiornik krył w sobie nieznany nauce gatunek kostkowca - meduzy o charakterystycznym, sześciennym kształcie. Ich odkrycie opisane zostało na łamach czasopisma "Zoological Studies".
24 oczy, cztery długie macki
Jak przekazali naukowcy z Uniwersytetu Baptystycznego Hongkongu (HKBU), próbki zawierające nowy gatunek zostały pobrane w latach 2020-2022 ze stawu w miejskim rezerwacie przyrody Mai Po, położonym blisko granicy z Chinami. Na cześć miejsca swojego występowania, parzydełkowiec otrzymał nazwę Tripedalia maipoensis.
Kostkowiec ma sześciokątne, bezbarwne ciało z 24 oczami - po sześć na każdym boku. Jak wyjaśniają naukowcy, tylko dwoje oczu z każdej grupy jest prawdopodobnie wyposażonych w soczewkę pozwalającą postrzegać obraz, zaś pozostałe pełnią rolę czujników światła. Zwierzę wyposażone jest ponadto w cztery potrójne grupy ramion o długości do 10 centymetrów. Budową przypominają one wiosła, co pozwala kostkowcowi bardzo sprawnie pływać.
Bogata różnorodność życia
Profesor Jianwen Qiu z HKBU, główny autor badania, powiedział, że chociaż gatunek jest obecnie znany tylko w Mai Po, gatunek może być również rozpowszechniony w wodach sąsiedniego ujścia Rzeki Perłowej. Jak podkreślił, obecność kostkowców w chińskich wodach jest słabo poznana
- Nasze odkrycie Tripedalia maipoensis w Mai Po, stosunkowo dobrze zbadanym obszarze, podkreśla bogatą różnorodność życia morskiego Hongkongu, a nawet w Chinach - przekazał.
Kostkowce (Cubozoa) to gromada należąca do typu parzydełkowców. Są to bezkręgowce, które przeważnie występują w formie meduzy, ale w cyklu życiowym przyjmują także formę polipów. Do gromady tej należy wiele niebezpiecznych gatunków, w tym silnie trująca osa morska (Chironex fleckeri).
Źródło: Reuters, HKBU
Źródło zdjęcia głównego: Hong Kong Baptist University