Budynki i samochody pod wodą. Rekordowe ulewy nawiedziły Hiszpanię

Autor:
ps
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl
Gwałtowna powódź na południowo-wschodnim wybrzeżu Hiszpanii
Gwałtowna powódź na południowo-wschodnim wybrzeżu Hiszpanii
Reuters
ReutersGwałtowna powódź na południowo-wschodnim wybrzeżu Hiszpanii

Na południowo-wschodnim wybrzeżu Hiszpanii doszło do powodzi. Zalanych zostało wiele budynków, woda zatopiła samochody. W jednym z miast regionu Walencja padł dzienny rekord opadów deszczu.

Po przejściu ulewnych opadów deszczu wiele miejscowości znalazło się pod wodą. Najbardziej ucierpiały trzy regiony: Murcja, Andaluzja i Walencja. Lokalne władze były zmuszone zamknąć przedszkola, szkoły, uniwersytety i inne budynki użyteczności publicznej.

- Wiele budynków znalazło się pod wodą, staramy się za pomocą całego sprzętu, jaki mamy na stanie, wypompować jak najwięcej wody - mówił strażak z Kartageny.

"Woda dostała się do wnętrza samochodu"

- Mieszkam tu od kilku miesięcy i wstyd mi, że pochodzę z Murcji. Za każdym razem, gdy pada deszcz, wszystko zostaje zalane, ponieważ tak naprawdę nie ma skutecznych rozwiązań, aby temu zapobiegać, więc teraz nadszedł czas, aby sprawdzić, czy ubezpieczenia pokryją te wszystkie szkody - skarżyła się mieszkanka Kartageny.

Jak opowiadała inna z kobiet, "wszystko jest mokre, woda dostała się do wnętrza samochodu". - Nawet nie będę próbowała go teraz odpalić, wezwałam pomoc drogową. Laweta odwiezie go do mechanika i tam go wysuszą - mówiła.

Gwałtowna powódź na południowo-wschodnim wybrzeżu HiszpaniiReuters
Google Maps

Rekordowe opady i szansa na złagodzenie suszy

Jak poinformowała krajowa agencja meteorologiczna AEMET, w niektórych miejscach w Walencji w ciągu kilku dni spadło więcej deszczu niż przez poprzednie pół roku. W gminie Ontinyent padł rekord najwyższej skumulowanej sumy opadów w ciągu jednego dnia w maju w ciągu ostatnich 100 lat. Zanotowano 130 litrów wody na metr kwadratowy. 

Rzecznik agencji Ruben del Campo wskazał, że opady mogą złagodzić przedłużającą się suszę, z którą zmaga się Hiszpania, ale zaznaczył, że trwająca wiosna będzie prawdopodobnie jedną z najbardziej suchych w historii pomiarów. Dodał, że jest na dobrej drodze do tego, aby okazać się najsuchsza od 1961 roku. Kwiecień został uznany w Hiszpanii za najcieplejszy, odkąd prowadzi się obserwacje.

- Od października do 21 maja zanotowano o 28 procent mniej opadów niż normalnie w tym okresie - dodał del Campo.

Czytaj też: Zdrowe bydło trafia do rzeźni. Księża wzywają do modlitw o deszcz

Gwałtowna powódź na południowo-wschodnim wybrzeżu HiszpaniiReuters

Autor:ps

Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Reuters