Jeden z francuskich fizyków zamieścił w mediach społecznościowych fotografię, rzekomo wykonaną przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Miała przedstawiać Proximę Centauri - drugą najbliższą Ziemi gwiazdę. Okazało się jednak, że naukowiec pozwolił sobie na żart, który wielu obserwujących potraktowało całkowicie na poważnie.
Étienne Klein - sławny fizykm dyrektor francuskiego Komitetu do spraw Energii Atomowej - podzielił się w niedzielę na Twitterze "kosmiczną" fotografią. "Zdjęcie Proxima Centauri, najbliższej po Słońcu gwiazdy, znajdującej się 4,2 lat świetlnych od nas. Zostało wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Ten poziom szczegółowości... Nowy świat jest odkrywany codziennie" - napisał w opisie zdjęcia na swoim profilu, który jest obserwowany przez ponad 91 tysięcy osób.
Pod postem pojawiła się masa komentarzy od użytkowników, którzy uwierzyli badaczowi.
Tymczasem wszystko okazało się żartem.
Nie gwiazda, ale plaster kiełbasy
Klein przyznał później, również za pośrednictwem mediów społecznościowych, że w rzeczywistości na zdjęciu widać... plasterek kiełbasy chorizo na czarnym tle. "Według współczesnej kosmologii żaden przedmiot związany z hiszpańskimi wędlinami nie istnieje nigdzie indziej niż na Ziemi" - przyznał.
Po tym, jak za zamieszczenie zdjęcia spadły na niego gromy, tłumaczył: "W świetle niektórych komentarzy czuję się zobowiązany do sprecyzowania, że ten tweet, pokazujący rzekome zdjęcie Proximy Centauri, był żartem". Zaapelował, by z ostrożnością traktować treści przekazywane w internecie nawet przez "autorytety".
W końcu przeprosił
W końcu Klein przeprosił wszystkich za swój żart. Jak dodał, jego intencją miało być "nakłonienie do ostrożności wobec obrazów, które wydają się mówić same za siebie". W ramach "zadośćuczynienia" zamieścił zdjęcie zdjęcie galaktyki Koło Wozu (ESO 350-G40) i zapewnił, że tym razem fotografia jest autentyczna.
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba to najpotężniejszy teleskop, jaki kiedykolwiek został wystrzelony w kosmos. Urządzenie oficjalnie rozpoczęło pracę 12 lipca. Jego zadaniem jest badanie dalekich zakątków Wszechświata, w tym także pierwszych galaktyk, które z Ziemi są niewidoczne dla ludzkiego oka.
Źródło: CNN
Źródło zdjęcia głównego: ESA/Hubble & NASA/Twitter