Szympansy zamieszkujące Wybrzeże Kości Słoniowej stosują taktykę, którą do tej pory przypisywana była wyłącznie ludziom. Z wierzchołków wzgórz obserwują ruchy wrogich szympansich stad. Zdaniem naukowców takie działanie nieznane było dotąd w świecie zwierząt.
Międzynarodowy zespół naukowców prowadził trzyletnie badania dotyczące dwóch, sąsiadujących ze sobą stad szympansów zwyczajnych (Pan troglodytes) na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Śledzili naczelne, gdy te wędrowały przez własne terytoria, włączając w to obszar przygraniczny, na którym od czasu do czasu dochodziło do potyczek.
Badacze odkryli, że szympansy ponad dwa razy częściej wspinały się na wzgórza, gdy wędrowały w kierunku spornego terytorium, niż gdy szły w głąb własnego. Siedząc na szczytach granicznych wzgórz, zwierzęta częściej powstrzymywały się od głośnego zachowania, spędzając czas w spokoju. Dzięki temu mogły lepiej słyszeć odległe odgłosy obcych grup.
Naukowcy zauważają, że taktyka obserwacji ruchów wrogich stad znana jest wyłącznie ludziom. Artykuł na ten temat został opublikowany na początku listopada na łamach "PLOS Biology".
Kontrola terytorium przez szympansy
Naukowcy uważają, że w ten sposób szympansy starają się uniknąć potencjalnie niebezpiecznej konfrontacji z wrogimi grupami. Jeżeli obserwatorzy dochodzą do wniosku, że na danym terytorium nie żeruje obca grupa, decydują się wkroczyć na obserwowany teren.
Inne gatunki ssaków, takie jak surykatki, korzystają ze wzniesień, żeby wypatrywać drapieżników lub nawoływać partnerów. Naukowcy twierdzą jednak, że jest to pierwszy dowód na to, że zwierzę inne niż człowiek w strategiczny sposób wykorzystuje wzniesienia, żeby oszacować ryzyko konfliktu między grupami.
- Wykorzystywanie krajobrazu do kontroli terytorialnej jest głęboko zakorzenione w naszej historii ewolucyjnej. W stosowaniu przez szympansy tej strategii być może widać zapowiedź wojen na małą skalę, które prawdopodobnie istniały w prehistorycznych populacjach łowców-zbieraczy - wyjaśnia główny autor publikacji Sylvain Lemoine z University of Cambridge w Wielkiej Brytanii.
Źródło: PAP, journals.plos.org
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock