"Świt sprawiedliwości" czy "fundusz na koniec świata"? Co warto wiedzieć po COP27

Źródło:
Reuters, BBC
Co przyniesie szczyt klimatyczny w Egipcie?
Co przyniesie szczyt klimatyczny w Egipcie?"Fakty po Faktach"
wideo 2/5
COP27

Konferencja klimatyczna COP27 zakończyła się w niedzielę. Efektem dwutygodniowych rozmów jest porozumienie przyjęte przez delegatów z ponad 200 państw. Jego główne postanowienia wzbudzają jednak wiele kontrowersji wśród decydentów i ekspertów - niektóre z nich uznawane są za rewolucyjne, inne zaś za zbyt zachowawcze.

W Szarm el-Szejk w Egipcie zakończyła się Konferencja klimatyczna Organizacji Narodów Zjednoczonych COP27. W tym roku szczególną uwagę poświęcono problemowi sprawiedliwości klimatycznej. Od lat to mniej zamożne kraje borykają się z najcięższymi skutkami globalnego ocieplenia, o czym dobitnie przypominają ostatnie katastrofy ekologiczne - tragiczne powodzie w Pakistanie czy wieloletnia susza na Półwyspie Somalijskim.

Polityka strat i szkód

Jednym z najważniejszych postanowień COP27 okazało się utworzenie funduszu "strat i szkód". Ma on pomóc biednym krajom w pokryciu kosztów szkód klimatycznych, za których wywołanie odpowiedzialność spoczywa na barkach rozwiniętych państw. Szczegóły dotyczące funkcjonowania funduszu zostaną opracowane w nadchodzącym roku, jednak najprawdopodobniej będzie gromadził pieniądze z szerokiego zakresu źródeł, w tym z banków rozwoju i innowacyjnych rozwiązań, takich jak podatki od paliw kopalnych lub linii lotniczych.

Yeb Saño z oddziału Greenpeace działającego w Azji Południowo-Wschodniej powiedział, że zatwierdzenie funduszu "oznacza nowy świt sprawiedliwości klimatycznej". - Rządy położyły kamień węgielny pod długo oczekiwany fundusz, aby wesprzeć zagrożone kraje i społeczności, które zostały dotknięte przez przyspieszający kryzys klimatyczny - wskazał.

Sekretarz generalny ONZ António Guterres powiedział, że szczyt "zrobił ważny krok w kierunku sprawiedliwości". Dodał, że chociaż fundusz nie wystarczy, aby całkowicie poradzić sobie ze stratami wywołanymi zmianami klimatu, "jest to ważny sygnał polityczny, potrzebny, aby odbudować nadszarpnięte zaufanie" między krajami rozwiniętymi a rozwijającymi się.

1,5 stopnia powyżej normy

Uczestnicy szczytu klimatycznego wielokrotnie nawiązywali do porozumienia paryskiego z 2016 roku. Jego kluczowym, najambitniejszym zapisem jest konieczność ograniczenia ocieplenia klimatu do maksymalnie 1,5 stopnia Celsjusza w porównaniu do czasów przedindustrialnych. Jak wskazuje stacja BBC, istnieje duże ryzyko, że przekroczymy ten ważny wyznacznik wzrostu już w ciągu najbliższych pięciu lat.

Wiara w utrzymanie progu 1,5 st. C stała się kluczowym czynnikiem różnicującym pomiędzy USA, Unią Europejską i innymi bogatszymi krajami a Chinami, które wyraźnie mniej przejmują się tym celem. Podczas szczytu eksperci wzywali kraje do odłożenia na bok geopolitycznych walk w celu utrzymania działań klimatycznych na właściwym torze.

- W roku kryzysów i wstrząsów klimatycznych historyczne ustalenie w sprawie strat i szkód na COP27 pokazuje, że międzynarodowa współpraca jest nadal możliwa - powiedziała Mary Robinson, była prezydent Irlandii i przewodnicząca grupy niezależnych globalnych liderów The Elders.

Brak decyzji w sprawie paliw kopalnych

Z największą krytyką spotkały się postanowienia dotyczące wycofywania paliw kopalnych - a właściwie ich brak. Wiele krajów i organizacji międzynarodowych, w tym Unia Europejska, naciskały na podjęcie decyzji o stopniowym zmniejszaniu zużycia węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego.

Deklaracja z Szarm el-Szejk odnosi się do propagowania nie tylko odnawialnych źródeł energii, lecz także tych "słabo zanieczyszczających", w tym gazu ziemnego. Popiera ona również plany, aby nie obniżać produkcji i zużycia paliw kopalnych, a zamiast tego wykorzystać rozwijającą się technologię wychwytywania dwutlenku węgla w celu ograniczenia emisji.

Manuel Pulgar-Vidal z WWF powiedział, że przywódcy stracili w Egipcie szansę na przyspieszenie cięć emisji niezbędnych do ograniczenia szkód klimatycznych. - Porozumienie w sprawie strat i szkód to krok w dobrą stronę, ale jeżeli szybko nie zmniejszymy emisji, istnieje ryzyko, że stanie się ono "funduszem na koniec świata" - ostrzegł.

- Obecny tekst nie jest wystarczający - zauważyła Kathy Jetnil-Kijiner, wysłanniczka ds. klimatu Wysp Marshalla, którym grozi zagłada w obliczu zmian klimatycznych. - Fundusz strat i szkód pokazał jednak, że możemy dokonać niemożliwego. Wiemy więc, że możemy wrócić w przyszłym roku i pozbyć się paliw kopalnych raz na zawsze.

Autorka/Autor:as

Źródło: Reuters, BBC

Pozostałe wiadomości

Pogoda na sylwestra i Nowy Rok. Kolejne dni przyniosą nam kontynuację pochmurnej, deszczowej i mglistej, ale dość spokojnej aury. We wtorek, tuż przed nocą sylwestrową, niebo miejscami zacznie się przejaśniać. Co czeka nas w pogodzie w nowym roku?

Jaka pogoda na sylwestra i Nowy Rok? Najnowsza prognoza

Jaka pogoda na sylwestra i Nowy Rok? Najnowsza prognoza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wysokie fale nawiedziły Peru. W piątek w pobliżu północnych wybrzeży kraju na morzu uwięzionych było ponad stu rybaków, a część portów została zamknięta. Według prognoz, niebezpieczna aura w tym regionie może utrzymać się nawet do środy.

Fale ciskały łodziami jak zabawkami. Nagranie

Fale ciskały łodziami jak zabawkami. Nagranie

Źródło:
Reuters, Infobae

Gęste mgły w następnych godzinach nadal mogą powodować problemy komunikacyjne w Polsce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla niemal całego kraju. Poza tym w południowo-wschodnich województwach na drogach może być ślisko za sprawą marznących opadów.

Niebezpiecznie we wszystkich województwach. IMGW ostrzega

Niebezpiecznie we wszystkich województwach. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Rekin zaatakował wędkarza we wschodniej Australii. Jak przekazały lokalne media, 40-latek spędzał czas z rodziną nad wodą, gdy nagle zaatakował go drapieżnik. Mimo długiej walki o jego życie, mężczyzna zmarł.

Rekin chwycił wędkarza za szyję. Mężczyzna zmarł

Rekin chwycił wędkarza za szyję. Mężczyzna zmarł

Źródło:
PAP, Canberra Times

Ptasia grypa zdziesiątkowała populację dzikich kotów w ośrodku dla zwierząt w Shelton w amerykańskim stanie Waszyngton. Z 37 osobników pozostało tylko 17. Nie wiadomo, jak zwierzęta się zaraziły.

20 dzikich kotów nie żyje. "Myśleliśmy, że robimy wszystko, żeby uniknąć czegoś takiego"

20 dzikich kotów nie żyje. "Myśleliśmy, że robimy wszystko, żeby uniknąć czegoś takiego"

Źródło:
CNN

Pogoda na dziś. Sobota 28.12 zapowiada się pochmurno i mglisto, a termometry wskażą od 2 do 6 stopni Celsjusza. Biomet przeważnie będzie niekorzystny.

Marznące mgły, mżawka i śnieg ziarnisty. Pogoda na sobotę

Marznące mgły, mżawka i śnieg ziarnisty. Pogoda na sobotę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. Zła jakość powietrza na południowym zachodzie Polski. W związku z prognozowanym dużym stężeniem smogu do niektórych mieszkańców tej części kraju w sobotę rano został wysłany alert RCB. Służby odradzają aktywność na zewnątrz.

Czerwone punkty na mapie. Alert RCB

Czerwone punkty na mapie. Alert RCB

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Trzy domy zostały zniszczone przez duży pożar buszu, który wybuchł w Parku Narodowym Grampians w australijskim stanie Wiktoria. Wyczekiwana poprawa pogody pozwoliła jednak strażakom powstrzymać rozprzestrzenianie się płomieni. Władze poinformowały, że w piątek większość ewakuowanych mieszkańców wróciła do swoich miejscowości.

"Modliłem się, żebyśmy mogli wrócić do domu"

"Modliłem się, żebyśmy mogli wrócić do domu"

Źródło:
ABC, tvnmeteo.pl

W lesie w podlaskim Surażu pojawiły się lodowe włosy. Zdjęcia, na którym widać to rzadkie zjawisko, dostaliśmy na Kontakt24. Dopiero kilka lat temu naukowcy odkryli proces jego powstawania.

"Przypominało pałki z watą cukrową. Było tego całe mnóstwo"

"Przypominało pałki z watą cukrową. Było tego całe mnóstwo"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Naukowcy z szwedzkiego Uniwersytetu w Upssali zidentyfikowali w Bałtyku nowy, drapieżny gatunek śledzia. Jak twierdzą, ta "unikalna populacja" rybożernych śledzi ewoluowała prawdopodobnie setki, a nawet tysiące lat.

Odkryli w Bałtyku drapieżne śledzie

Odkryli w Bałtyku drapieżne śledzie

Źródło:
PAP

W małopolskiej Przysietnicy pojawiła się biała tęcza. Zdjęcie nietypowego zjawiska, które powstaje w czasie mgły, otrzymaliśmy na Kontakt24.

Biała tęcza w Małopolsce. "Czegoś takiego jeszcze nie widziałem"

Biała tęcza w Małopolsce. "Czegoś takiego jeszcze nie widziałem"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Gęste mgły w Wielkiej Brytanii powodują ograniczenia w lotach na kilku lotniskach - poinformowała brytyjska służba NATS, odpowiedzialna za zarządzanie ruchem lotniczym.

Problemy na lotniskach w Wielkiej Brytanii

Problemy na lotniskach w Wielkiej Brytanii

Źródło:
PAP, BBC

Pewnej rodzinie mieszkającej na Florydzie zaginął pies. Zwierzę szczęśliwie odnalazło się po dziewięciu dniach i to w Wigilię. Właściciele czworonoga powiedzieli, że ich świąteczne marzenie się spełniło.

Świąteczne marzenie spełnione. "Sama zadzwoniła do drzwi"

Świąteczne marzenie spełnione. "Sama zadzwoniła do drzwi"

Źródło:
kktv.com

Ulewy związane z burzą Elena nawiedziły część Grecji. Po obfitych opadach przeciekł dach stadionu lokalnej drużyny koszykarskiej Olympiakos w Pireusie. Woda zalała boisko, telebim i siłownię.

Intensywny deszcz zalał stadion

Intensywny deszcz zalał stadion

Aktualizacja:
Źródło:
ENEX, EMY, GreekReporter, ekathimerini.com

Sonda Parker jest bezpieczna i funkcjonuje bez zarzutów - poinformowała w piątek NASA. Wcześniej bezzałogowy statek kosmiczny znalazł się w odległości ponad sześciu milionów kilometrów od Słońca - bliżej, niż jakiekolwiek inne urządzenie wykonane przez człowieka. Parker musiała sprostać niezwykle wysokiej temperaturze sięgającej 982 stopni Celsjusza.

Ta misja zapisała się w dziejach. NASA odebrała sygnał

Ta misja zapisała się w dziejach. NASA odebrała sygnał

Źródło:
The Guardian, PAP, BBC

W ostatnich kilkudziesięciu godzinach mieszkańcy Teksasu mierzyli się z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Przez południowy stan USA przeszedł front niosący burze oraz wichury. Towarzyszyła mu również trąba wodna, która pojawiła się nad jeziorem Houston.

Wirujący lej nad jeziorem. Nagranie

Wirujący lej nad jeziorem. Nagranie

Źródło:
FOX Weather, CNN, NWS

Dziewięć osób nadal pozostaje zaginionych po zawaleniu się mostu na rzece Tocantins w Brazylii. Od kilku dni na miejscu trwa akcja poszukiwawcza. W wyniku katastrofy do wody wpadły między innymi cysterny z pestycydami oraz kwasem siarkowym. Pomimo obaw lokalne służby twierdzą, że wyciek niezwykle szkodliwych środków nie spowodował katastrofy ekologicznej.

Zawalenie się mostu w Brazylii. Rośnie liczba ofiar, nieznany los wielu osób

Zawalenie się mostu w Brazylii. Rośnie liczba ofiar, nieznany los wielu osób

Źródło:
CNN, Reuters

Meteorolog zaginął podczas ekstremalnej śnieżycy w Bośni i Hercegowinie. Jak podały lokalne media, mężczyzna we wtorek rano udał się do obserwatorium na szczycie góry Bjelašnica i nie dał znaku życia. W czwartek akcję poszukiwawczą przerwano z uwagi na trudne warunki meteorologiczne.

Zaginął meteorolog. Szedł do pracy, gdy szalała burza śnieżna

Zaginął meteorolog. Szedł do pracy, gdy szalała burza śnieżna

Źródło:
vijesti.ba, Euronews

Lawina śnieżna porwała skuter śnieżny w Utah. Jak przekazało lokalne centrum lawinowe, do zdarzenia doszło podczas wycieczki dwóch braci - jeden z nich przez przypadek wywołał zejście mas śniegu, które pochłonęło jego brata. Na szczęście mężczyźni posiadali odpowiedni sprzęt i wydostali się z pułapki.

Zbocze "zaczęło falować" i pochłonęło mężczyznę

Zbocze "zaczęło falować" i pochłonęło mężczyznę

Źródło:
CNN, Utah Avalanche Center

Daniele pojedynkowały się w okolicach szpitala. Nagranie zostało zarejestrowane w Wejherowie (woj. pomorskie), a otrzymaliśmy je na Kontakt24.

Nagrał pojedynek danieli. "Wyglądały zjawiskowo"

Nagrał pojedynek danieli. "Wyglądały zjawiskowo"

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe

Podczas świątecznego pokazu w cyrku w Neapolu lwy przestały słuchać się tresera. Gdy próbował je zdyscyplinować, jedno ze zwierząt skoczyło na drzwi klatki. Incydent wystraszył widownię. Część osób zaczęła w popłochu opuszczać występ. 

Chwile grozy w cyrku. Lwy skaczą, widzowie zerwali się z miejsc  

Chwile grozy w cyrku. Lwy skaczą, widzowie zerwali się z miejsc  

Źródło:
PAP, Corriere della Sera

W Nowym Jorku spadł śnieg. Białych świąt w tym mieście nie było od 15 lat - podały lokalne media. W Boże Narodzenie w Central Parku leżało kilka centymetrów śniegu.

Białe święta po raz pierwszy od 15 lat

Białe święta po raz pierwszy od 15 lat

Źródło:
ENEX, abcnews.go.com, nypost.com

Ciało samicy mamuta, liczące sobie 50 tysięcy lat, znaleziono w kraterze na terenie Syberii. Rosyjscy badacze poinformowali o odkryciu w poniedziałek. - To jeden z najlepszych okazów, jakie kiedykolwiek znaleziono - powiedział w rozmowie z agencją informacyjną TASS Maksim Czeprasow, rosyjski paleontolog.

W kraterze znaleziono ciało mamuta. Ten wspaniale zachowany okaz ma 50 tysięcy lat

W kraterze znaleziono ciało mamuta. Ten wspaniale zachowany okaz ma 50 tysięcy lat

Źródło:
Reuters, CNN

Burza śnieżna nawiedziła Bośnie i Hercegowinę. Ponad 200 tysięcy domów było w środę pozbawionych prądu. Intensywne opady śniegu doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego, a niektóre miejscowości zostały odcięte od świata. Biało zrobiło się też w Serbii i Chorwacji.

Bałkany pod śniegiem. Samochody w zaspach, domy pozbawione prądu 

Bałkany pod śniegiem. Samochody w zaspach, domy pozbawione prądu 

Źródło:
Reuters, ENEX, vijesti.ba

Po kilku miesiącach spokoju wulkan Kilauea znajdujący się na Hawajach znów dał o sobie znać. Z krateru wystrzeliła fontanna lawy, która wzbiła się na wysokość około 80 metrów. Służby Parku Narodowego Wulkanów apelowały do turystów o zachowanie ostrożności.

Z krateru wulkanu na Hawajach wydobywają się strumienie gorącej lawy

Z krateru wulkanu na Hawajach wydobywają się strumienie gorącej lawy

Źródło:
Reuters, CNN, AP News

Orka, która kilka lat temu przez 17 dni w akcie żałoby pływała ze swoim zmarłym cielęciem, znów urodziła. Naukowcy przekazali tę wiadomość tuż przed świętami, mają jednak obawy dotyczące zdrowia młodego osobnika.

Przez 17 dni pływała z martwym młodym. Teraz ma nowe dziecko

Przez 17 dni pływała z martwym młodym. Teraz ma nowe dziecko

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Tegoroczna Wigilia Bożego Narodzenia w Irlandii Północnej była najcieplejsza w historii pomiarów. We wtorek po południu termometry na półwyspie Magilligan na północnym zachodzie kraju pokazały rekordowe 14,3 stopnia Celsjusza.

Tak ciepłej Wigilii jeszcze tu nie było

Tak ciepłej Wigilii jeszcze tu nie było

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Naukowcy z niepokojem przypatrują się danym klimatycznym za kończący się rok. Wynika z nich, że 2024 najprawdopodobniej będzie najcieplejszym odkąd prowadzone są pomiary. W ten sposób symbolicznie kończy się również najgorętsza dekada w najnowszej historii ludzkości. O konsekwencjach tych zmian opowiadała na antenie TVN24 doktor Paulina Sobiesiak-Penszko.

"Destabilizacja bardzo przyjaznych warunków do życia"

"Destabilizacja bardzo przyjaznych warunków do życia"

Źródło:
TVN24

Na malezyjskiej wyspie Borneo naukowcy odkryli nowy gatunek rośliny zwanej dzbanecznikiem. Ma ona liście pokryte włoskami przypominającymi futro orangutana. Znaleziono tylko 39 okazów.

Ta roślina jest jak orangutan

Ta roślina jest jak orangutan

Źródło:
PAP