- Wilgotne powietrze znad Morza Czarnego, znad Morza Śródziemnego przemieszcza się w naszą stronę - mówił we "Wstajesz i wiesz" prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski. Jak wyjaśniał, to za sprawą tych mas powietrza w środę należy spodziewać się opadów deszczu i burz. Z południa kontynentu do Polski płynie ciepło, w tym samym czasie z północy napływa chłodniejsze powietrze.
Na północy Europy, jak wyjaśniał Tomasz Wasilewski w TVN24, znajduje się wyż. To on "podrzucił trochę chłodniejszego powietrza, co wszyscy odczuliśmy wczoraj". Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazał, że najwyższą odnotowaną temperaturą we wtorek było 22,6 stopnia Celsjusza w Suwałkach.
Jednocześnie, jak mówił prezenter tvnmeteo.pl, na południu Europy są "bardzo aktywne niże", z których jeden ulokował się nad Włochami.
"Niż podrzuca cieplejsze i wilgotniejsze powietrze"
- Ten niż podrzuca nam cieplejsze i wilgotniejsze powietrze. Z południa idą chmury z opadami deszczu i burzami (...). To wilgotne powietrze znad Morza Czarnego, znad Morza Śródziemnego przemieszcza się w naszą stronę - opowiadał. W środę w całej Polsce możliwe są opady deszczu, a w południowej i centralnej części kraju wystąpią burze, przed którymi ostrzega IMGW.
Jak tłumaczył, w wyniku napływu tych dwóch mas powietrza nad Polskę, "powstaje temperatura umiarkowana i tak też będzie w nadchodzących dniach". Termometry w najcieplejszych chwilach dnia będą pokazywać na ogół ponad 20 stopni Celsjusza, w weekend temperatura maksymalna wzrośnie do około 25 st. C.
Wasilewski dodał, że wilgotne powietrze płynące do naszego kraju utrzymuje się na południu Europy od "bardzo, bardzo wielu dni, a nawet tygodni", dlatego występują tam częste ulewy i burze. Jak zaznaczył, "tutaj pada częściej niż u nas, co jest anomalią tej wiosennej pogody".
"Niezwykle gorąco" w Hiszpanii i Portugalii
Półwysep Iberyjski natomiast doświadcza bardzo upalnej pogody. Temperatura w niektórych regionach Hiszpanii osiąga od kilku dni około 35 st. C, a prognozowany jest jej wzrost nawet do około 40 st. C. Podobne wartości mają panować w Portugalii.
Jak wyjaśniał prezenter tvnmeteo.pl, między innymi układ niskiego ciśnienia znad Oceanu Atlantyckiego spowoduje, że "z północnej Afryki będzie zaciągane niezwykle gorące powietrze".
Źródło: TVN24, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock