Pogoda na zimę 2022/2023. Synoptyk tłumaczy, co prognozują superkomputery z najważniejszych ośrodków

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na niedzielę
Prognoza pogody na niedzielętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Pogoda w grudniu w Polsce zaskoczy? Z prognoz kilku najważniejszych ośrodków badawczych na świecie wynika, że należy spodziewać się siarczystego mrozu w pierwszej połowie miesiąca. Temperatura może spadać nawet do kilkunastu stopni poniżej zera. Czy mróz zostanie na święta i spadnie śnieg, czy czeka nas bożonarodzeniowa odwilż? I co z całą zimą 2022/2023? O tym wszystkim pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Choć i duże ilości śniegu, i siarczysty mróz odczuliśmy już w listopadzie, to zima dopiero przed nami. Na pierwszy dzień grudnia przypada początek zimy meteorologicznej. Zima astronomiczna rozpocznie się tym razem 21 grudnia, a dzień później nastanie początek zimy kalendarzowej.

W tym roku wcześnie umocniła się wschodnia cyrkulacja zimnego powietrza - za sprawą rosyjskiego wyżu z centrum w rejonie Moskwy. A to nic dobrego. Nad całą półkulą północną w szerokościach umiarkowanych uformował się z kolei wał wyżowy, na rzadko spotykaną skalę. Silne układy usadowiły się od Zatoki Alaska, przez Wielkie Równiny w Ameryce Północnej, Ocean Atlantycki, po zachodnią Rosję i Syberię. Trudno w taki mur wbić się wirom niżowym znad oceanów. W Europie walczą tylko niże śródziemnomorskie i niedługo spróbują wcisnąć się do nas z łagodniejszym powietrzem, chmurami i opadami śniegu z deszczem.

Wał wyżowy nad północną półkuląClimate Reanalyzer, Climate Change Institute, University of Maine, USA

Czy taki wał wyżowy oznacza stabilizację zimna na dłużej? Czy czeka nas "zima niepokojów"? Termin ten ukuto w Europie dla mroźnej pogody w styczniu i lutym 1979 roku. W Polsce ta pora roku zapisała się jako wyjątkowo śnieżna zima stulecia. Wywarła ogromną presję na przemysł energetyczny oraz komunikację. Brytyjski klimatolog William James Burroughs, badający zależności między naturą a losami ludzkości, wykazał, że trudności, z jakimi musiano się wtedy zmierzyć, legły u podstaw wielkiej zmiany na scenie politycznej Wielkiej Brytanii. Po ciężkiej zimie w wyborach wiosną zwycięstwo odniosła Margaret Thatcher, której sowiecka gazeta rządowa "Krasnaja Zwiezda" nadała przydomek Żelazna Dama. Wschodnia Europa radziła sobie wówczas jak mogła, a zmagania naszych dziadków są do dziś owiane legendą. Zimą 1979 roku spiętrzone zapotrzebowanie na energię wystąpiło nie tylko w Europie, ale i w Stanach Zjednoczonych, gdzie mróz był wyjątkowo ostry. Spokój, zapasy i wymiana międzynarodowa uratowały jednak świat Zachodu przed kryzysem.

Oprócz ataku Rosji na Ukrainę, pogarszającego się stanu gospodarki i trudności w zdobyciu opału meteorologów niepokoi kilka czynników, które pozwalają przypuszczać, że zima 2022/23 nie będzie naszym sprzymierzeńcem. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu suchy zimny wał wyżowy nad półkulą północną stanowiłby wielkie zagrożenie, bo z każdym tygodniem wyże umacniałyby się nad wychładzającym się lądem. Dziś wyżom miesza szyki globalne ocieplenie i wielkie zapasy ciepła w oceanach. 

Przyjrzyjmy się wyliczeniom meteorologicznym superkomputerów największych ośrodków badawczych świata, które przyjrzały się prognozom na zimę 2022/2023.

Faza cyrkulacji północnoatlantyckiej

Weszliśmy w system cyrkulacji powietrza określany ujemną fazą cyrkulacji północnoatlantyckiej NAO (ang. North Atlantic Oscillation). To oznacza, że pogoda nie wiąże się z dużymi układami barycznymi nad Atlantykiem, z łagodnymi oceanicznymi masami powietrza. Według prognozy amerykańskiej NOAA (Narodowa Administracja ds. Oceanu i Atmosfery) wskaźnik tej oscylacji w grudniu zawierać się ma w przedziale wartości ujemnych, co oznacza dominację napływu mas powietrza z sektora wschodniego, z głębi Azji. To masy suche, zamrażające ziemię bez litości. Na szczęście to dopiero początek zimy, więc ich potencjał jest jeszcze niewielki. Dopiero gdy trend NAO na stałe odwróci się na plus, napłyną łagodniejsze masy powietrza znad Atlantyku, a taka szansa pojawia się w styczniu.

Wykres przebiegu wskaźnika oscylacji północnoatlantyckiej NAONOAA
Wykres przebiegu wskaźnika oscylacji północnoatlantyckiej NAO. Zaznaczona prognoza na grudzieńNOAA

La Niña trzeci rok z rzędu. Co to oznacza

Morza i oceany zajmują 70 procent powierzchni Ziemi i są kuźnią pogody. Często więc wiąże się śnieżne zimy w Europie ze zjawiskiem El Niño (hiszp. chłopiec), polegającym na silnym wzroście temperatury wód powierzchniowych Pacyfiku okołorównikowego. Jednak w tym roku zachodzi tam zjawisko zupełnie odwrotne. Trzeci rok z rzędu obserwuje się rozwój anomalii nazywanej La Niña (hiszp. dziewczynka), czyli spadek temperatury wód powierzchniowych Pacyfiku poniżej średniej. 

Amerykanie prognozują w grudniu i styczniu obniżenie się temperatury wód wokół równika o około jeden stopień Celsjusza, co może wpłynąć na obniżenie się temperatury powietrza całego globu. Zjawisko powinno ukrócić napływ ciepła znad równika w rejony Arktyki. Dla półkuli północnej oznacza to przyhamowanie rozwoju wirów polarnych niosących pogodę bardzo dynamiczną - w jednym rejonie półkuli północnej silne śnieżyce i mróz, a w drugim - silne ocieplenie. Utrzymanie się czapy zimna bez większych zakłóceń przez pulsujący ciepłem Ocean Spokojny przyczynić się może do silniejszego rozwoju wyżu nad Eurazją. To oznacza, że umocnić się może napływ suchego kontynentalnego zimna znad Syberii w kierunku wschodniej Europy.

Niedawne badania naukowców z Chińskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Fudan dowodzą, że podczas zim ze zjawiskiem La Niña półkula północna często doświadczała napływu mroźnego powietrza przerywanego wrzutami obfitych opadów śniegu. Nad Eurazją może wystąpić również temperatura poniżej średniej, co "daje szansę na ostrą zimę lub przynajmniej kilka zimniejszych okresów w ciągu kolejnych miesięcy". Gdy w ubiegłym roku trwała La Niña, zima w Polsce nie była specjalnie uciążliwa, ale gdy chłód już się umocnił, to trwał do końca kwietnia, opóźniając mocno przyjście ciepłej wiosny.

Czytaj więcej: Zapowiada się trzecia La Niña z rzędu. Jak zjawisko wpłynie na zimę w Europie?

Anomalia pogodowa La NiñaAdam Ziemienowicz/PAP/REUTERS
La Niña w ujemnym odchyleniu od normy temperatury wód powierzchniowych Pacyfiku okołorównikowego w grudniu i styczniuNOAA
La Niña w ujemnym odchyleniu od normy temperatury wód powierzchniowych Pacyfiku okołorównikowego w grudniu i styczniu. Zaznaczona prognoza na grudzieńNOAA

Prognozy na zimę 2022/23

Silny, groźny mróz od wieków przychodzi do nas ze wschodu. Prognozy rosyjskiej państwowej służby meteorologicznej Rosgidromet zdają się potwierdzać, że grudzień w europejskiej części Rosji będzie zimniejszy niż zwykle. Cechować się ma temperaturą średnią miesięczną poniżej normy. Tylko północne regiony z Petersburgiem i Archangielskiem doświadczyć mają cieplejszej aury. To oznacza, że syberyjski wyż sterować będzie cyrkulacją powietrza nie tylko w Azji, ale i we wschodniej Europie i może dosięgnąć Polski. Spowoduje napływ zimna od Jekaterynburga, przez Kazań i Kijów, po Warszawę.

Prognoza odchylenia od normy temperatury średniej miesięcznej dla grudnia 2022Rosgidromet

Sytuacja w ciągu kolejnych miesięcy zimy wygląda nieco lepiej. Zarówno w styczniu, jak i w lutym temperatura zawierać ma się w normie. To oznacza że we wschodniej Europie przebieg pogody będzie raczej typowy, czyli czeka nas zmienny deszczowo-śnieżny styczeń i suchszy, mroźny luty. Na uwagę zasługuje jeszcze prognoza na marzec, która wylicza, że pierwszy miesiąc wiosny będzie zimniejszy niż zwykle, co oznaczałoby męczące przeciąganie się zimna.

Prognoza odchylenia od normy temperatury średniej miesięcznej dla marca 2023NOAA

Amerykańska NOAA opublikowała najnowsze długoterminowe wyliczenia ich modelu NCEP CFSv2. Potwierdzają one niestety, że temperatura średnia w grudniu zawierać się ma na obszarze całej Polski poniżej normy. Choć prognozowane odchylenie od normy nie jest znaczące, bo poniżej 1 st. C, to i tak oznacza, że będzie zimniej niż zwykle. Do tego opadów czeka nas niewiele, co potwierdzałoby napływ suchych mas z głębi Azji. Na mapie odchylenia średniej temperatury miesięcznej od normy rysuje się w postaci niebieskiej plamy tak zwany jęzor chłodu wyciągający się w naszą stronę.

Prognoza odchylenia od normy temperatury średniej miesięcznej dla grudnia 2022NOAA

Styczeń i luty przedstawiają się łagodniej niż w wersji rosyjskiej, z temperaturą dla całego miesiąca powyżej normy o 1 st. C. Niepokoi jednak prognoza opadów na ten okres. W styczniu opady mają być w normie, ale pamiętać trzeba, że od lat opadów zimowych spadało na ogół mniej niż w wieku XX, więc i sama średnia opadów obniżyła się nieco w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Tej normy jednak mają nie wyrobić opady w lutym i marcu, co oznacza przewagę napływu suchych mas powietrza. Oczywiście ze wschodu, ale i południowego wschodu, co dałoby nam nieco oddechu od zimna.

Prognoza odchylenia od normy średniej miesięcznej sumy opadów dla lutego 2023NOAA

Zimnego trendu w pogodzie nie trzymała się prognoza temperatury na grudzień sezonowego modelu ECMWF (Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody). Zapowiadała rządy ciepłego Atlantyku, ale wyliczenia, dokonane w bardzo ciepłym początku listopada, już uległy zmianie. Ciepły scenariusz zmienił się na kolejne trzy tygodnie grudnia w spore zimno. Do 18. dnia miesiąca temperatura średnia zawierać się ma poniżej normy, z dużym odchyleniem na minus bliżej połowy miesiąca, rzędu około 2-4 st. C, a na wschodzie kraju do 5 st. C. Dla grudnia, którego średnia temperatura wynosi między -2 st. C dla Suwałk a 0,5 st. C dla Zielonej Góry, to duże odchylenie.

Prognoza odchylenia od normy średniej temperatury w tygodniu 12-18 grudnia 2022ECMWF

Pogoda w święta. Śnieg i mróz czy bożonarodzeniowa odwilż?

Później, jak zwykle na Boże Narodzenie, widać w prognozach ocieplenie. Uciążliwa odwilż bożonarodzeniowa chyba pierwszy raz ucieszy Polaków, bo może pozwoli nieco przykręcić kurek z ogrzewaniem. Pierwszy tydzień stycznia ma być cieplejszy niż zwykle, więc z pogodą typową dla Londynu, a nie Moskwy.

Prognoza odchylenia od normy średniej temperatury w tygodniu 26 grudnia 2022-1 stycznia 2023ECMWF

Czy tak zostanie? Obecnie prognozy europejskiego ośrodka na styczeń i luty pozostają pełne optymizmu, choć taki przebieg wydarzeń sugerowałby, że dominować mają wielkie atlantyckie wiry, trzymające mróz w ryzach, niosące mniejsze rachunki za ogrzewanie, ale cechujące się bardzo zmienną aurą i wichurami zdmuchującymi dachy znad naszych głów. Co ważne, ECMWF zakłada, podobnie jak poprzednie ośrodki, że największe odchylenia temperatury w stronę dużego ciepła wystąpią na północy naszego kontynentu. My znajdujemy się w tym mniej pewnym obszarze prognozy, gdzie temperatura średnia ma niewiele odbiegać od normy.  

Wróćmy do upartego wyżu z centrum w rejonie Moskwy, który utrzyma się co najmniej do połowy grudnia. Według wyliczeń globalnego modelu amerykańskiego GFS najnowsze prognozy średnioterminowe zapowiadają chłód, jednak rosyjski układ wysokiego ciśnienia wpuści nad Europę niże znad Morza Śródziemnego, przynajmniej do linii Wisły.

Mróz do kilkunastu stopni możliwy w pierwszej połowie grudnia

W pierwszej połowie grudnia popada w Polsce śnieg i śnieg z deszczem. Jednak w połowie miesiąca wyż rosyjski zostanie zastąpiony wyżem skandynawskim. Spłynąć ma z północnego wschodu arktyczne zimno. Temperatura prognozowana na poranek 16 grudnia w części kraju to co najmniej -16 st. C. Ten silny spływ zimna jest widoczny w prognozach od jakiegoś czasu, ulega przesunięciom w czasie, ale nie odpuści i zostanie raczej do Wigilii. Później przyjdzie odwilż.

Prognozowana temperatura na wysokości 1,5 km na 16 grudniawetter3.de
Prognozowana temperatura na poziomie 2 m dla 16 grudniawetter3.de

Podsumowując, na podstawie prognoz tych kilku ośrodków badawczych, ze znacznym prawdopodobieństwem, rzędu 60-70 proc., można stwierdzić, że pierwsza faza zimy będzie mroźna, więc obciążająca sektor energetyczny. Styczeń może przynieść nieco ulgi, ale spadek temperatury w lutym i przeciągająca się zima w marcu mogą stanowić wielkie wyzwanie. 

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek/map

Źródło: tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Boże Narodzenie. W święta aurę w Polsce ma kształtować silny i stabilny wyż. Czeka nas ochłodzenie. Ale czy ośrodek wysokiego ciśnienia przyniesie nam białe święta? Sprawdź w naszej najnowszej prognozie, czy gdzie jest szansa na śnieg.

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W niedzielę 22.12 w miejscach kraju czekają nas opady deszczu, a wiatr w porywach mocno się rozpędzi. Termometry wskażą od 2 do 7 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela 22.12. Jesiennie w całym kraju

Pogoda na dziś - niedziela 22.12. Jesiennie w całym kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Uwaga na trudne warunki pogodowe w południowej Polsce. Na obszarach podgórskich w nocy i w niedzielę będzie mocno wiać, a w rejonie Dolnego Śląska mają pojawić się też intensywne opady śniegu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia.

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online

Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Źródło:
The Guardian, gov.uk, independent.co.uk

Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Źródło:
G1 Globo, Folha do Leste

Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Źródło:
CNN, ICP

Gdy my szykujemy się do zimy, na półkuli południowej zaczyna się lato. Mieszkańcy Chile mierzą się już z falą upałów. Temperatura znacząco przekracza 30 stopni Celsjusza.

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii opisali w tym roku łącznie 172 nowych gatunków roślin i grzybów i wybrali z nich 10 najciekawszych. Części nowo odkrytych gatunków już nadano status zagrożonych. Jak podkreślają badacze, "trzeba się ścigać z czasem, aby zdążyć je wszystkie odnaleźć".

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

Źródło:
PAP, kew.org

Z powodu ocieplenia warstwa lodu na tatrzańskich jeziorach, w tym na Morskim Oku, jest bardzo cienka. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują do turystów, aby nie wchodzili na zamarznięte stawy, ponieważ lód z łatwością może się załamać.

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

Źródło:
PAP

Sporo szczęścia miał kot z Massachusetts, który we wtorek znalazł się na środku zamarzniętego jeziora. W pewnym momencie pod zwierzakiem załamał się lód. Na pomoc ruszyli mu świadkowie, którzy wskoczyli do łódki i w ostatniej chwili wyciągnęli go z lodowatej wody.

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Źródło:
CNN, Westford Animal Control

Wysoka temperatura w grudniu sprzyja aktywności kleszczy, dlatego ten niebezpieczny pajęczak może znaleźć się na choince, którą przyniesiemy do domu. Warto przejrzeć swoje zwierzęta, aby sprawdzić czy nie złapały kleszcza, przebywając w pobliżu świątecznego drzewka.

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Źródło:
PAP

Potężne tornado przetoczyło się przez miasto Scotts Valley w amerykańskim stanie Kalifornia. Jego niszczycielską siłę widać na nagraniu uchwyconym przez kamerkę samochodową w ciężarówce.

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Źródło:
CNN

Widok kalifornijskich wiewiórek ziemnych polujących na norniki i zjadających je wprawił w zdumienie grupę amerykańskich naukowców. Dotychczas drapieżne zachowania tych zwierząt były odnotowywane sporadycznie, bo główne składniki ich diety to orzechy, nasiona i zboża. Nietypowe zachowanie zauważono w trakcie badań na przełomie czerwca i lipca tego roku.

"Te badania radykalnie zmieniają nasze postrzeganie wiewiórek"

"Te badania radykalnie zmieniają nasze postrzeganie wiewiórek"

Źródło:
CNN, Cosmos Magazine, Journal of Ethology

58-letni myśliwy zmarł po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź. Zwierzę zostało zastrzelone przez innego mężczyznę. Departament Zasobów Dzikiej Przyrody Wirginii "nie wnosi obecnie żadnych oskarżeń w związku z tym incydentem".

Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź

Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź

Źródło:
CBS News

Skamieniałość mastodonta została znaleziona w przydomowym ogródku w stanie Nowy Jork. Prehistoryczne szczątki, w tym pełna szczęka, zachowały się w doskonałym stanie. To pierwsze takie znalezisko w tym regionie od ponad dekady.

Z ziemi w ogródku wystawały zęby. Należały do przodka słonia

Z ziemi w ogródku wystawały zęby. Należały do przodka słonia

Źródło:
New York State Museum, AMNH

Renowacja budynku w Alkmaar na północy Holandii doprowadziła do niezwykłego odkrycia. Archeolodzy natrafili na podłogę wykonaną częściowo ze zwierzęcych kości.

Tajemnicza podłoga z kości odkryta w czasie renowacji budynku

Tajemnicza podłoga z kości odkryta w czasie renowacji budynku

Źródło:
alkmaar.nl

Naukowcy obawiają się, że jeden najstarszych i największych gatunków żaby - Calyptocephallela gayi - znajdzie się niedługo na skraju wyginięcia. Z powodu zmian klimatu i działalności człowieka w niepokojącym tempie niszczone są jej siedliska.

Ta żaba przeżyła zagładę dinozaurów. Niebawem to jej może grozić wyginięcie

Ta żaba przeżyła zagładę dinozaurów. Niebawem to jej może grozić wyginięcie

Źródło:
Reuters, Boerenlandvogels