Pogoda na zimę 2022/2023. Synoptyk tłumaczy, co prognozują superkomputery z najważniejszych ośrodków

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na piątek
Prognoza pogody na piątektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Pogoda w grudniu w Polsce zaskoczy? Z prognoz kilku najważniejszych ośrodków badawczych na świecie wynika, że należy spodziewać się siarczystego mrozu w pierwszej połowie miesiąca. Temperatura może spadać nawet do kilkunastu stopni poniżej zera. Czy mróz zostanie na święta i spadnie śnieg, czy czeka nas bożonarodzeniowa odwilż? I co z całą zimą 2022/2023? O tym wszystkim pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Choć i duże ilości śniegu, i siarczysty mróz odczuliśmy już w listopadzie, to zima dopiero przed nami. Na pierwszy dzień grudnia przypada początek zimy meteorologicznej. Zima astronomiczna rozpocznie się tym razem 21 grudnia, a dzień później nastanie początek zimy kalendarzowej.

W tym roku wcześnie umocniła się wschodnia cyrkulacja zimnego powietrza - za sprawą rosyjskiego wyżu z centrum w rejonie Moskwy. A to nic dobrego. Nad całą półkulą północną w szerokościach umiarkowanych uformował się z kolei wał wyżowy, na rzadko spotykaną skalę. Silne układy usadowiły się od Zatoki Alaska, przez Wielkie Równiny w Ameryce Północnej, Ocean Atlantycki, po zachodnią Rosję i Syberię. Trudno w taki mur wbić się wirom niżowym znad oceanów. W Europie walczą tylko niże śródziemnomorskie i niedługo spróbują wcisnąć się do nas z łagodniejszym powietrzem, chmurami i opadami śniegu z deszczem.

Wał wyżowy nad północną półkuląClimate Reanalyzer, Climate Change Institute, University of Maine, USA

Czy taki wał wyżowy oznacza stabilizację zimna na dłużej? Czy czeka nas "zima niepokojów"? Termin ten ukuto w Europie dla mroźnej pogody w styczniu i lutym 1979 roku. W Polsce ta pora roku zapisała się jako wyjątkowo śnieżna zima stulecia. Wywarła ogromną presję na przemysł energetyczny oraz komunikację. Brytyjski klimatolog William James Burroughs, badający zależności między naturą a losami ludzkości, wykazał, że trudności, z jakimi musiano się wtedy zmierzyć, legły u podstaw wielkiej zmiany na scenie politycznej Wielkiej Brytanii. Po ciężkiej zimie w wyborach wiosną zwycięstwo odniosła Margaret Thatcher, której sowiecka gazeta rządowa "Krasnaja Zwiezda" nadała przydomek Żelazna Dama. Wschodnia Europa radziła sobie wówczas jak mogła, a zmagania naszych dziadków są do dziś owiane legendą. Zimą 1979 roku spiętrzone zapotrzebowanie na energię wystąpiło nie tylko w Europie, ale i w Stanach Zjednoczonych, gdzie mróz był wyjątkowo ostry. Spokój, zapasy i wymiana międzynarodowa uratowały jednak świat Zachodu przed kryzysem.

Oprócz ataku Rosji na Ukrainę, pogarszającego się stanu gospodarki i trudności w zdobyciu opału meteorologów niepokoi kilka czynników, które pozwalają przypuszczać, że zima 2022/23 nie będzie naszym sprzymierzeńcem. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu suchy zimny wał wyżowy nad półkulą północną stanowiłby wielkie zagrożenie, bo z każdym tygodniem wyże umacniałyby się nad wychładzającym się lądem. Dziś wyżom miesza szyki globalne ocieplenie i wielkie zapasy ciepła w oceanach. 

Przyjrzyjmy się wyliczeniom meteorologicznym superkomputerów największych ośrodków badawczych świata, które przyjrzały się prognozom na zimę 2022/2023.

Faza cyrkulacji północnoatlantyckiej

Weszliśmy w system cyrkulacji powietrza określany ujemną fazą cyrkulacji północnoatlantyckiej NAO (ang. North Atlantic Oscillation). To oznacza, że pogoda nie wiąże się z dużymi układami barycznymi nad Atlantykiem, z łagodnymi oceanicznymi masami powietrza. Według prognozy amerykańskiej NOAA (Narodowa Administracja ds. Oceanu i Atmosfery) wskaźnik tej oscylacji w grudniu zawierać się ma w przedziale wartości ujemnych, co oznacza dominację napływu mas powietrza z sektora wschodniego, z głębi Azji. To masy suche, zamrażające ziemię bez litości. Na szczęście to dopiero początek zimy, więc ich potencjał jest jeszcze niewielki. Dopiero gdy trend NAO na stałe odwróci się na plus, napłyną łagodniejsze masy powietrza znad Atlantyku, a taka szansa pojawia się w styczniu.

Wykres przebiegu wskaźnika oscylacji północnoatlantyckiej NAONOAA
Wykres przebiegu wskaźnika oscylacji północnoatlantyckiej NAO. Zaznaczona prognoza na grudzieńNOAA

La Niña trzeci rok z rzędu. Co to oznacza

Morza i oceany zajmują 70 procent powierzchni Ziemi i są kuźnią pogody. Często więc wiąże się śnieżne zimy w Europie ze zjawiskiem El Niño (hiszp. chłopiec), polegającym na silnym wzroście temperatury wód powierzchniowych Pacyfiku okołorównikowego. Jednak w tym roku zachodzi tam zjawisko zupełnie odwrotne. Trzeci rok z rzędu obserwuje się rozwój anomalii nazywanej La Niña (hiszp. dziewczynka), czyli spadek temperatury wód powierzchniowych Pacyfiku poniżej średniej. 

Amerykanie prognozują w grudniu i styczniu obniżenie się temperatury wód wokół równika o około jeden stopień Celsjusza, co może wpłynąć na obniżenie się temperatury powietrza całego globu. Zjawisko powinno ukrócić napływ ciepła znad równika w rejony Arktyki. Dla półkuli północnej oznacza to przyhamowanie rozwoju wirów polarnych niosących pogodę bardzo dynamiczną - w jednym rejonie półkuli północnej silne śnieżyce i mróz, a w drugim - silne ocieplenie. Utrzymanie się czapy zimna bez większych zakłóceń przez pulsujący ciepłem Ocean Spokojny przyczynić się może do silniejszego rozwoju wyżu nad Eurazją. To oznacza, że umocnić się może napływ suchego kontynentalnego zimna znad Syberii w kierunku wschodniej Europy.

Niedawne badania naukowców z Chińskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Fudan dowodzą, że podczas zim ze zjawiskiem La Niña półkula północna często doświadczała napływu mroźnego powietrza przerywanego wrzutami obfitych opadów śniegu. Nad Eurazją może wystąpić również temperatura poniżej średniej, co "daje szansę na ostrą zimę lub przynajmniej kilka zimniejszych okresów w ciągu kolejnych miesięcy". Gdy w ubiegłym roku trwała La Niña, zima w Polsce nie była specjalnie uciążliwa, ale gdy chłód już się umocnił, to trwał do końca kwietnia, opóźniając mocno przyjście ciepłej wiosny.

Czytaj więcej: Zapowiada się trzecia La Niña z rzędu. Jak zjawisko wpłynie na zimę w Europie?

Anomalia pogodowa La NiñaAdam Ziemienowicz/PAP/REUTERS
La Niña w ujemnym odchyleniu od normy temperatury wód powierzchniowych Pacyfiku okołorównikowego w grudniu i styczniuNOAA
La Niña w ujemnym odchyleniu od normy temperatury wód powierzchniowych Pacyfiku okołorównikowego w grudniu i styczniu. Zaznaczona prognoza na grudzieńNOAA

Prognozy na zimę 2022/23

Silny, groźny mróz od wieków przychodzi do nas ze wschodu. Prognozy rosyjskiej państwowej służby meteorologicznej Rosgidromet zdają się potwierdzać, że grudzień w europejskiej części Rosji będzie zimniejszy niż zwykle. Cechować się ma temperaturą średnią miesięczną poniżej normy. Tylko północne regiony z Petersburgiem i Archangielskiem doświadczyć mają cieplejszej aury. To oznacza, że syberyjski wyż sterować będzie cyrkulacją powietrza nie tylko w Azji, ale i we wschodniej Europie i może dosięgnąć Polski. Spowoduje napływ zimna od Jekaterynburga, przez Kazań i Kijów, po Warszawę.

Prognoza odchylenia od normy temperatury średniej miesięcznej dla grudnia 2022Rosgidromet

Sytuacja w ciągu kolejnych miesięcy zimy wygląda nieco lepiej. Zarówno w styczniu, jak i w lutym temperatura zawierać ma się w normie. To oznacza że we wschodniej Europie przebieg pogody będzie raczej typowy, czyli czeka nas zmienny deszczowo-śnieżny styczeń i suchszy, mroźny luty. Na uwagę zasługuje jeszcze prognoza na marzec, która wylicza, że pierwszy miesiąc wiosny będzie zimniejszy niż zwykle, co oznaczałoby męczące przeciąganie się zimna.

Prognoza odchylenia od normy temperatury średniej miesięcznej dla marca 2023NOAA

Amerykańska NOAA opublikowała najnowsze długoterminowe wyliczenia ich modelu NCEP CFSv2. Potwierdzają one niestety, że temperatura średnia w grudniu zawierać się ma na obszarze całej Polski poniżej normy. Choć prognozowane odchylenie od normy nie jest znaczące, bo poniżej 1 st. C, to i tak oznacza, że będzie zimniej niż zwykle. Do tego opadów czeka nas niewiele, co potwierdzałoby napływ suchych mas z głębi Azji. Na mapie odchylenia średniej temperatury miesięcznej od normy rysuje się w postaci niebieskiej plamy tak zwany jęzor chłodu wyciągający się w naszą stronę.

Prognoza odchylenia od normy temperatury średniej miesięcznej dla grudnia 2022NOAA

Styczeń i luty przedstawiają się łagodniej niż w wersji rosyjskiej, z temperaturą dla całego miesiąca powyżej normy o 1 st. C. Niepokoi jednak prognoza opadów na ten okres. W styczniu opady mają być w normie, ale pamiętać trzeba, że od lat opadów zimowych spadało na ogół mniej niż w wieku XX, więc i sama średnia opadów obniżyła się nieco w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Tej normy jednak mają nie wyrobić opady w lutym i marcu, co oznacza przewagę napływu suchych mas powietrza. Oczywiście ze wschodu, ale i południowego wschodu, co dałoby nam nieco oddechu od zimna.

Prognoza odchylenia od normy średniej miesięcznej sumy opadów dla lutego 2023NOAA

Zimnego trendu w pogodzie nie trzymała się prognoza temperatury na grudzień sezonowego modelu ECMWF (Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody). Zapowiadała rządy ciepłego Atlantyku, ale wyliczenia, dokonane w bardzo ciepłym początku listopada, już uległy zmianie. Ciepły scenariusz zmienił się na kolejne trzy tygodnie grudnia w spore zimno. Do 18. dnia miesiąca temperatura średnia zawierać się ma poniżej normy, z dużym odchyleniem na minus bliżej połowy miesiąca, rzędu około 2-4 st. C, a na wschodzie kraju do 5 st. C. Dla grudnia, którego średnia temperatura wynosi między -2 st. C dla Suwałk a 0,5 st. C dla Zielonej Góry, to duże odchylenie.

Prognoza odchylenia od normy średniej temperatury w tygodniu 12-18 grudnia 2022ECMWF

Pogoda w święta. Śnieg i mróz czy bożonarodzeniowa odwilż?

Później, jak zwykle na Boże Narodzenie, widać w prognozach ocieplenie. Uciążliwa odwilż bożonarodzeniowa chyba pierwszy raz ucieszy Polaków, bo może pozwoli nieco przykręcić kurek z ogrzewaniem. Pierwszy tydzień stycznia ma być cieplejszy niż zwykle, więc z pogodą typową dla Londynu, a nie Moskwy.

Prognoza odchylenia od normy średniej temperatury w tygodniu 26 grudnia 2022-1 stycznia 2023ECMWF

Czy tak zostanie? Obecnie prognozy europejskiego ośrodka na styczeń i luty pozostają pełne optymizmu, choć taki przebieg wydarzeń sugerowałby, że dominować mają wielkie atlantyckie wiry, trzymające mróz w ryzach, niosące mniejsze rachunki za ogrzewanie, ale cechujące się bardzo zmienną aurą i wichurami zdmuchującymi dachy znad naszych głów. Co ważne, ECMWF zakłada, podobnie jak poprzednie ośrodki, że największe odchylenia temperatury w stronę dużego ciepła wystąpią na północy naszego kontynentu. My znajdujemy się w tym mniej pewnym obszarze prognozy, gdzie temperatura średnia ma niewiele odbiegać od normy.  

Wróćmy do upartego wyżu z centrum w rejonie Moskwy, który utrzyma się co najmniej do połowy grudnia. Według wyliczeń globalnego modelu amerykańskiego GFS najnowsze prognozy średnioterminowe zapowiadają chłód, jednak rosyjski układ wysokiego ciśnienia wpuści nad Europę niże znad Morza Śródziemnego, przynajmniej do linii Wisły.

Mróz do kilkunastu stopni możliwy w pierwszej połowie grudnia

W pierwszej połowie grudnia popada w Polsce śnieg i śnieg z deszczem. Jednak w połowie miesiąca wyż rosyjski zostanie zastąpiony wyżem skandynawskim. Spłynąć ma z północnego wschodu arktyczne zimno. Temperatura prognozowana na poranek 16 grudnia w części kraju to co najmniej -16 st. C. Ten silny spływ zimna jest widoczny w prognozach od jakiegoś czasu, ulega przesunięciom w czasie, ale nie odpuści i zostanie raczej do Wigilii. Później przyjdzie odwilż.

Prognozowana temperatura na wysokości 1,5 km na 16 grudniawetter3.de
Prognozowana temperatura na poziomie 2 m dla 16 grudniawetter3.de

Podsumowując, na podstawie prognoz tych kilku ośrodków badawczych, ze znacznym prawdopodobieństwem, rzędu 60-70 proc., można stwierdzić, że pierwsza faza zimy będzie mroźna, więc obciążająca sektor energetyczny. Styczeń może przynieść nieco ulgi, ale spadek temperatury w lutym i przeciągająca się zima w marcu mogą stanowić wielkie wyzwanie. 

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek/map

Źródło: tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni będą deszczowe oraz burzowe. Największych opadów spodziewamy się pod koniec weekendu, a także na początku przyszłego tygodnia. Miejscami możliwe są ulewy. Termometry czasami pokażą tylko 20 stopni.

Nadciągają kolejne opady. Miejscami mogą być obfite

Nadciągają kolejne opady. Miejscami mogą być obfite

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał alarmy pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami. Sprawdź, gdzie na siebie uważać w trakcie nadchodzącej nocy.

Tu może silnie padać. IMGW wciąż ostrzega

Tu może silnie padać. IMGW wciąż ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na piątek 25.07. Noc przyniesie miejscami lokalne zamglenia i mgły, a także burze. W dzień popada, a na termometrach zobaczymy maksymalnie 26 stopni.

Pogoda na jutro - piątek, 25.07. Nocą może grzmieć, w dzień również

Pogoda na jutro - piątek, 25.07. Nocą może grzmieć, w dzień również

Źródło:
tvnmeteo.pl

W norweskim hrabstwie Trondelag temperatura powyżej 30 stopni Celsjusza utrzymywała się przez 13 dni, bijąc poprzedni rekord sprzed 43 lat. Tak długiego gorącego okresu nie odnotowano odkąd prowadzone są pomiary meteorologiczne. Wyjątkowość zjawiska podkreślają zarówno lokalne władze, jak i naukowcy. I ostrzegają.

Tak długo upał nie trwał tam od ponad 40 lat

Tak długo upał nie trwał tam od ponad 40 lat

Źródło:
PAP, NRK

Część Danii zmaga się z ulewami i powodziami. Policja ewakuowała około 20 tysięcy osób z festiwalu muzycznego Gron Koncert. Wydano ostrzeżenia przed burzami i deszczem dla części kraju.

Burza, ulewa i powódź. Ewakuacja blisko 20 tysięcy osób z festiwalu

Burza, ulewa i powódź. Ewakuacja blisko 20 tysięcy osób z festiwalu

Źródło:
Reuters, Vafo.dk

Filipiny przygotowują się na nadejście kolejnego tajfunu. W części kraju zamknięto szkoły i odwołano kilkadziesiąt lotów. Żywioł o nazwie Co-May nadciąga w czasie, gdy kraj zmaga się ze skutkami wcześniejszych burz i ulewnych deszczy, w wyniku których zginęło blisko 20 osób.

Zamknięte szkoły, odwołane loty. Szykują się na uderzenie żywiołu

Zamknięte szkoły, odwołane loty. Szykują się na uderzenie żywiołu

Źródło:
France24, Philippine News Agency

Tureccy strażacy już czwarty dzień walczą z pożarem, który wybuchł w prowincji Bilecik, położonej w północno-zachodniej części kraju. Walkę z żywiołem utrudniają silny wiatr i wysoka temperatura.

Kolejny dzień walki. "Największy pożar w historii"

Kolejny dzień walki. "Największy pożar w historii"

Źródło:
Reuters

Patrzyliśmy, jak rakieta wynosi Sławosza do góry i to było w takim samym stopniu piękne, co zatrważające - mówiła w "Faktach po Faktach" Aleksandra Uznańska-Wiśniewska, opisując chwile startu jej męża w kosmos. Sławosz Uznański-Wiśniewski, który 20 dni spędził poza Ziemią, przyznał zaś, że "troszeczkę odzwyczaił się" od błękitnej planety. I opisywał, jak wygląda proces powrotu do zdrowia.

Pożegnanie wzrokiem i moment "w takim samym stopniu piękny, co zatrważający"

Pożegnanie wzrokiem i moment "w takim samym stopniu piękny, co zatrważający"

Źródło:
TVN24

Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił do Polski w czwartek po godzinie 11. Godzinę później, w towarzystwie szefów Polskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej, spotkał się z dziennikarzami i osobami zgromadzonymi na warszawskim lotnisku. Następnie udał się do kancelarii premiera, gdzie po godzinie 14 rozpoczęła się konferencja po spotkaniu z Donaldem Tuskiem. O godzinie 19.30 polski astronauta będzie gościem "Faktów po Faktach" w TVN24 i TVN24+.

"Pańska misja mogłaby mieć motto: warto marzyć"

"Pańska misja mogłaby mieć motto: warto marzyć"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

W południowej części Cypru wybuchły ogromne pożary. Służby walczą z żywiołem, a władze ewakuowały setki mieszkańców. Policja potwierdziła dwie ofiary śmiertelne.

Pożary na Cyprze. Są ofiary śmiertelne

Pożary na Cyprze. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Sławosz Uznański-Wiśniewski jest już w Polsce. O to jak przebiegała jego podróż i co robił na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, polski astronauta pytany był przez zgromadzone na lotnisku Chopina dzieci. Chętnych do powitania członka załogi misji Axiom-4 nie brakowało.  

Sławosz Uznański-Wiśniewski powitany na lotnisku pytaniami od dzieci

Sławosz Uznański-Wiśniewski powitany na lotnisku pytaniami od dzieci

Źródło:
TVN24

Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił na Ziemię po 20 dniach w kosmosie. Nawet tak krótka wizyta znacząco wpływa na organizm. O tym, jakie zmiany zachodzą w ciele człowieka po powrocie z warunków mikrograwitacji, i jak je odwrócić, opowiadał w TVN24 profesor Jędrzej Antosiewicz z Zakładu Bioenergetyki i Fizjologii Wysiłku Fizycznego na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Co z organizmem po pobycie w kosmosie. "Niektóre funkcje mogą się poprawić"

Co z organizmem po pobycie w kosmosie. "Niektóre funkcje mogą się poprawić"

Źródło:
TVN24

W czerwcu doszło do wypadku na jeziorze w Kalifornii - wysokie fale wywróciły łódź, w wyniku czego zginęło osiem osób. Wstępny raport śledczych ujawnił ważne szczegóły tragedii.

Fale przewróciły łódź, zginęło osiem osób. Wstępny raport śledczych

Fale przewróciły łódź, zginęło osiem osób. Wstępny raport śledczych

Źródło:
PAP

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze wygłosił opinię doradczą, która może mieć kluczowe znaczenie dla przyszłych działań państw na rzecz walki ze zmianami klimatu. Choć opinia nie będzie prawnie wiążąca, stanie się ważnym punktem odniesienia dla setek toczących się procesów klimatycznych na całym świecie.

Trybunał w Hadze wydał opinię, która może pomóc "uniknąć szkód zagrażających ludzkości"

Trybunał w Hadze wydał opinię, która może pomóc "uniknąć szkód zagrażających ludzkości"

Źródło:
Reuters, Center for International Environmental Law, Al Jazeera

Fala upałów nawiedziła Włochy. Miejscami temperatura przekroczyła 40 stopni Celsjusza. W środę lokalne służby medyczne podały, że prawdopodobnie z powodu wysokiej temperatury na plażach w Apulii zmarło pięć osób.  

W dwa dni na plażach we Włoszech zmarło pięć osób  

W dwa dni na plażach we Włoszech zmarło pięć osób  

Źródło:
PAP, gazzetta.it

Trzecia w tym roku fala upałów ogarnęła Półwysep Bałkański. Wysoka temperatura powietrza w połączeniu ze skąpymi opadami deszczu spowodowały, że poziom wody w serbskim jeziorze Gruza jest alarmująco niski.

Jezioro wysycha. "Sytuacja jest alarmująca"

Jezioro wysycha. "Sytuacja jest alarmująca"

Źródło:
Reuters

Fala ekstremalnych upałów obejmie w tym tygodniu ponad 90 milionów Amerykanów. Temperatura ma być dużo wyższa niż średnio, dlatego też mogą paść rekordy ciepła.

90 milionów osób objętych alertami przed ekstremalnymi upałami

90 milionów osób objętych alertami przed ekstremalnymi upałami

Źródło:
PAP

Turystka została zaatakowana przez niedźwiedzia brunatnego na popularnym górskim szlaku na Alasce. Kobieta doznała obrażeń niezagrażających życiu i dzięki szybkiej akcji ratunkowej została ewakuowana do szpitala.

Niedźwiedź zaatakował kobietę. "Nie była w stanie chodzić"

Niedźwiedź zaatakował kobietę. "Nie była w stanie chodzić"

Źródło:
Anchorage Daily News

Turyści spożywający posiłki w restauracjach w portugalskim Porto zmagają się w ostatnich tygodniach z natrętnymi gołębiami i mewami. Ptaki próbują zabrać pożywienie z talerzy. Dotychczasowe próby odstraszenia zwierząt zakończyły się niepowodzeniem.

Sceny jak z filmu Hitchcocka w portugalskim mieście

Sceny jak z filmu Hitchcocka w portugalskim mieście

Źródło:
PAP, Jornal de Noticias

Na przedmieściach Buenos Aires, stolicy Argentyny, zaobserwowano pumę. Drapieżnik zabija zwierzęta hodowlane lokalnych mieszkańców. Służby nie są w stanie schwytać dzikiego kota.

Puma na przedmieściach. Mieszkańcy boją się wychodzić z domów

Puma na przedmieściach. Mieszkańcy boją się wychodzić z domów

Źródło:
PAP, pagina12.com.ar

Groźnie wyglądająca chmura pojawiła się we wtorek w Jeleniej Górze. Był to wał szkwałowy, który często zwiastuje nadejście burzy. Jego zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt24.

Wał szkwałowy sunął nad Jelenią Górą

Wał szkwałowy sunął nad Jelenią Górą

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Iran zmaga się z falą ekstremalnych upałów. Temperatura przekracza miejscami 50 stopni Celsjusza. W niektórych regionach mieszkańcy skarżą się na niedobór wody. Z powodu spiekoty środa w stolicy kraju będzie dniem wolnym od pracy.

Ponad 50 stopni. Władze apelują o oszczędzanie wody

Ponad 50 stopni. Władze apelują o oszczędzanie wody

Źródło:
The Guardian, Al Jazeera

Wysoka temperatura powietrza, której doświadczają w ostatnich dniach mieszkańcy Półwyspu Bałkańskiego, sprzyja wybuchom pożarów. Ogień pojawił się we wtorek na zachodzie Bułgarii. Z żywiołem walczyło kilkanaście zastępów straży pożarnej. Pożary pojawiły się także w Albanii i Kosowie.

Pożary na Półwyspie Bałkańskim. "Dobrze, że strażacy tu byli"

Pożary na Półwyspie Bałkańskim. "Dobrze, że strażacy tu byli"

Źródło:
ENEX, Reuters

Połamane gałęzie, zalane ulice - to skutki burz z intensywnymi opadami deszczu, jakie wystąpiły w poniedziałek oraz w nocy z poniedziałku na wtorek. W związku z dynamiczną pogodą strażacy przeprowadzili dziesiątki interwencji w kilku województwach zachodniej Polski.

Dziesiątki interwencji strażaków. Zalane ulice, połamane gałęzie

Dziesiątki interwencji strażaków. Zalane ulice, połamane gałęzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzecia w tym roku fala upałów ogarnęła Ateny. Z powodu wysokiej temperatury zamknięto we wtorek na kilka godzin Akropol. Gorąco jest również w Czarnogórze i Chorwacji.

Akropol zamknięty na kilka godzin z powodu upałów

Akropol zamknięty na kilka godzin z powodu upałów

Źródło:
Reuters, Enex

Intensywne opady deszczu nawiedziły chińską prowincję Szantung. W ciągu pięciu godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle pada w tym regionie w pół roku. Potężne ulewy doprowadziły do powstania powodzi. W wyniku żywiołu zginęły co najmniej dwie osoby.

W pięć godzin spadło tyle deszczu, ile w pół roku

W pięć godzin spadło tyle deszczu, ile w pół roku

Źródło:
Reuters

Na plaży Sao Conrado w pobliżu Rio de Janeiro znaleziono ciało martwego humbaka. Zwierzę znajdywało się w zaawansowanym stanie rozkładu i prawdopodobnie zostało przyciągnięte na mieliznę przez prąd. Badaniem ssaka zajęli się specjaliści.

Martwy humbak znaleziony na popularnej plaży

Martwy humbak znaleziony na popularnej plaży

Źródło:
Reuters, Correio Popular, CBN

20 lipca podczas spaceru z rodzicami 4-letnie dziecko zostało zaatakowane przez pumę. Niebezpieczna sytuacja miała miejsce na terenie Parku Narodowego Olympic w stanie Waszyngton. Amerykańskie media podają, że ojciec rzucił się na ratunek. Dzięki temu skończyło się na lekkich obrażeniach.

Puma zaatakowała 4-latka w parku narodowym

Puma zaatakowała 4-latka w parku narodowym

Źródło:
CBS News, tvn24.pl