Zapowiada się trzecia La Niña z rzędu. Jak zjawisko wpłynie na zimę w Europie?

Autor:
as/dd
Źródło:
Advances in Atmospheric Sciences, phys.org
Na czym polegają zjawiska La Nina i El Nino
Na czym polegają zjawiska La Nina i El Nino
NOAA
NOAANa czym polegają zjawiska La Nina i El Nino

La Niña może przynieść Europie nietypową zimę - wskazują najnowsze badania. Naukowcy z Chin przyjrzeli się wpływowi tego zjawiska na pogodę nad Europą i Azją, analizując modele klimatyczne i dane historyczne. Jak się okazało, działanie anomalii może zostać osłabione przez jeden ważny czynnik.

Latem 2022 roku naukowcy przewidzieli, że tej zimy po raz trzeci z rzędu ma towarzyszyć nam La Niña - chłodna anomalia pogodowa na Pacyfiku, która kształtuje warunki atmosferyczne w różnych częściach świata. Mimo dużej odległości między Europą i Oceanem Spokojnym nie pozostaje ona bez wpływu na pogodę na naszym kontynencie.

W jaki sposób La Niña może zaznaczyć tej zimy swoją obecność w Europie i Azji? Na łamach czasopisma "Advances in Atmospheric Sciences" kilka dni temu ukazały się wyniki badań, które rzucają nieco światła na tę kwestię.

>>>Sprawdź także: Na czym polega anomalia La Niña?

Cieplej niż można się spodziewać

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Chińskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Fudan. Autorzy przeprowadzili prognozę temperatury powietrza na powierzchni ziemi oraz sum opadów, używając do tego czterech różnych modeli cyrkulacji atmosferycznej. Aby zwiększyć dokładność, obliczyli również przewidywane anomalie względem średniej z lat 2002-2021.

Jak tłumaczą badacze, podczas zim ze zjawiskiem La Niña półkula północna często doświadcza napływu mroźnego powietrza i obfitych opadów śniegu. Prawie wszystkie modele klimatyczne przewidywały jednak, że zima w Europie i Azji przyniesie stosunkowo wysokie temperatury.

- Wyniki te nieco przeczą wiedzy, że La Niña podkręca mroźne euroazjatyckie zimy, zwłaszcza gdy arktycznego lodu morskiego jest bardzo mało - mówi Wang Lin z Chińskiej Akademii Nauk, jeden z autorów badania.

Zespół sugeruje, że istotnym czynnikiem wpływającym na wyniki może być globalne ocieplenie. Nietypowa prognoza może okazać się również wynikiem stronniczości modelów. Wang dodaje jednak, że nad średnimi szerokościami geograficznymi Europy i Azji mogą wystąpić temperatury poniżej średniej, co daje szansę na ostrą zimę lub przynajmniej kilka zimniejszych okresów w ciągu kolejnych miesięcy.

Anomalia pogodowa La NiñaAdam Ziemienowicz/PAP/REUTERS

Prognozy na nowe czasy

Jak wyjaśnia Zheng Fei z Chińskiej Akademii Nauk, współautor badania, to, jak zimowa pogoda nad Eurazją zareaguje na tak znaczący sygnał klimatyczny, to ważna kwestia dla przyszłości sezonowego przewidywania pogody i badań klimatycznych. - Powinniśmy dążyć do tworzenia coraz dokładniejszych prognoz sezonowych oraz lepszego zrozumienia czynników, jakie będą wpływać na zimowy klimat Eurazji, zwłaszcza w warunkach globalnego ocieplenia - podkreśla.

Przykładowo – jesteśmy świadomi ogromnej roli, jaką w kształtowaniu pogody w Europie i Azji ma Oscylacja Północnoatlantycka - system cyrkulacji powietrza i wody oceanicznej na obszarze północnego Atlantyku, powiązany z dużymi układami barycznymi zlokalizowanymi nad oceanicznymi wodami. Mimo to sposoby jej przewidywania wciąż wymagają poprawy.

- W kontekście globalnego ocieplenia w badaniach klimatu coraz częściej obserwowane są wielosystemowe, samonapędzające się czynniki. Ich wykorzystanie w procesach modelowania to ważny problem naukowy do rozwiązania, a także wielkie wyzwanie - dodaje Yao Yao z Chińskiej Akademii Nauk, inny autor badania.

Coraz goręcej na świeciePAP/Reuters

Autor:as/dd

Źródło: Advances in Atmospheric Sciences, phys.org

Źródło zdjęcia głównego: Agata Kowalczyk / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości