Zimna zmiana w pogodzie. W prognozach widać śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl
Warunki biometeo w czwartek
Warunki biometeo w czwartektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Ochłodzenie, które przyjdzie już w niedzielę, zostanie w Polsce na długo. Temperatura spadnie na tyle mocno, że wkrótce na nizinach mogą pojawić się pierwsze opady śniegu. Pogodą będą rządzić niż Tino i wyż Verena. O tym, co jeszcze widać w najnowszej prognozie na drugą połowę października, pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

W prognozach dla Polski na następny weekend 20-21 października pojawia się słaby śnieg, i to nie w górach, ale na nizinach. Aż wierzyć się nie chce, szczególnie w ciepłą sobotę, gdy w płynącym z południowego zachodu powietrzu zwrotnikowym temperatura przekroczyła 20 stopni Celsjusza. Ale jesień nastawiła właśnie płytę z muzyką poważną. Zanosi się na duże zmiany w cyrkulacji powietrza nad Europą.

Do tej pory dominował kierunek południowy i zachodni napływu mas powietrza. Zachodzi zmiana na przeważający kierunek północny spływu mas - i to na dłużej. Według Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF), w tygodniu od 16 do 22 października średnia temperatura powietrza nad środkową Europą ma być niższa od normy o około cztery stopnie. Coraz większy wpływ na pogodę zaczynają mieć wielkie sztormowe cyklony szerokości umiarkowanych znad Oceanu Atlantyckiego, coraz mocniej zasysające chłód z Dalekiej Północy.

Prognozowane odchylenie średniej temperatury w tygodniu 16-22 października od normy wieloletniej ECMW

Zmiana pogody w niedzielę

Tegoroczny październik jest dla nas wyjątkowo łaskawy, choć mamy już za sobą pierwsze konkretne przymrozki, gdy temperatura przy gruncie spadła 10 października do -6 st. C w Siedlcach, -5 st. C w Toruniu i Włodawie oraz -4 st. C w Warszawie i Łodzi. W wyjątkowo ciepłą sobotę, 14 października, odchylenie temperatury od średniej wynosi na przeważającym obszarze kraju około 10 st. C.

Ale w niedzielę wszystko nie tylko wróci do normy, jak i zapoczątkuje większą zmianę aury. Dzień bowiem ma być dużo chłodniejszy niż norma przewiduje - w ciągu 24 godzin rozpocznie się zdecydowana wymiana mas powietrza nad środkową Europą. Wyraźnie widać, jak w kierunku Polski zmierza wielka fala chłodu, która najsilniej obmyje Polskę za tydzień.

Prognoza odchylenia temperatury od normy 14 październikaClimate Reanalyzer, Climate Change Institute, University of Maine, USA
Prognoza odchylenia temperatury od normy 15 październikaClimate Reanalyzer, Climate Change Institute, University of Maine, USA

Niż Tino, wyż Verena i uderzenie chłodu

Wielki niżowy wir powietrza Tino z centrum nad Skandynawią dosłownie wymiecie ciepłe, wręcz letnie i rozleniwiające masy powietrza zwrotnikowego, które przybyły znad północnej Afryki. Z impetem wtłoczy on nad Polskę świeże, zimne i czyste masy powietrza polarnego znad północnego Atlantyku. Silne zagęszczenie izobar, czyli linii jednakowego ciśnienia (cienkie czarne linie) pozwala bowiem wnioskować, że powietrze zasysane przez niż będzie pędzić nad Morzem Norweskim, Północnym i Skandynawią jak rumak na wyścigach.

Niż Tino nad EuropąDWD

Uderzenie chłodu poprzedzać ma strefa chłodnego frontu z deszczem i lokalnymi burzami, który w sobotę wkracza od zachodu do naszego kraju, W niedzielę front znajdzie się już nad Ukrainą i Bałkanami, a całą Polskę obejmie świeża masa powietrza. Silny strumień powietrza odczujemy szczególnie na północy kraju, gdzie wiatr w porywach osiągać ma 60-80 kilometrów na godzinę, a w głębi kraju - 50-60 km/h.

Strefa silnego wiatru od Arktyki po Bałtyk 14 październikaClimate Reanalyzer, Climate Change Institute, University of Maine, USA

Od niedzieli temperatura powietrza w godzinach popołudniowych w Polsce ma już niewiele wzrastać powyżej 10 st. C. Ale w piątek 20 października temperatura po południu zawierać ma się już w przedziale 3-9 st. C. W sobotę rano możliwy jest mróz od -2 do -4 st. C, szczególnie na północy i wschodzie. Znajdziemy się bowiem w tak zwanym jęzorze zimna. Otóż wir niżowy Tino znad Skandynawii ma wolno przemieszczać się w stronę Rosji, a jego miejsce nad północną Europą zająć ma rozległy wyż Verena. Oba układy współpracując ze sobą stworzą idealne warunki do spływu zimnego powietrza znad Arktyki. W tym czasie nad Polskę od południowego zachodu może wcisnąć się front atmosferyczny, który na styku mas powietrza polarnego i arktycznego przyniesie opady deszczu ze śniegiem, lokalnie mokrego śniegu.

Jęzor zimna widoczny nad Europą 20 październikawetter3.de
Prognozowana temperatura rano 21 październikaClimate Reanalyzer, Climate Change Institute, University of Maine, USA

Pierwszy śnieg zwykle spada pod koniec listopada

Widoczny w prognozach śnieg nie jest imponujący, ale nadchodząca zmiana w polu temperatury robi wrażenie. Wprawdzie pierwsze opady śniegu w Polsce jesienią potrafią pojawić się w październiku, ale na ogół nie formują trwałej pokrywy śnieżnej. Zabłąkane między kroplami deszczu płatki śniegu topnieją w zetknięciu z gruntem. Tylko w górach, w Tatrach od połowy września, a w Karkonoszach na początku października, pokrywa śnieżna potrafi utrzymać się już na dłużej.

Średnie daty pierwszego wystąpienia pokrywy śnieżnej to dopiero 20 listopada dla Suwalszczyzny i 25 listopada dla Warmii Mazur, Podlasia, Lubelszczyzny, Kielecczyzny, Podkarpacia, Małopolski i Górnego Śląska. Na Pomorzu, zachodzie i w centrum kraju śnieg średnio potrafi utrzymać się trwale na gruncie po 25 listopada. Ale… Na Suwalszczyźnie i Zamojszczyźnie pierwsze konkretne opady śniegu wystąpiły już pod koniec września 1977 roku. Wówczas po 20 października opady śniegu pojawiały się w całej Polsce, w Rzeszowie 26 października leżało go aż 13 centymetrów. W roku 2002 odnotowano 7 października cztery centymetry śniegu w Olsztynie i 14 cm w Lidzbarku Warmińskim, kilka dni później śnieg zabielił Warszawę i Kraków. Zdarzało się, że w połowie października na Podhalu leżało ponad pół metra - tak było w 2009 r.

>> DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA IMGW NA ZIMĘ 2023/2024

Szansa na ciepło na koniec miesiąca

Oba układy baryczne, Tino i Verena, przewietrzą nieco Europę Północną i Środkową w nadchodzącym tygodniu. Ale mamy jeszcze szansę na ciepło. W świetle ostatnich materiałów prognostycznych, pole baryczne nad Europą ma pod koniec października przebudować się, dając szansę na utworzenie się łagodnej czapy ciepła nad kontynentem. Wyż Verena ma przewędrować znad Skandynawii w kierunku stepów nadczarnomorskich, zmieniając zupełnie bieg spraw. Wraz z deszczowym niżem znad Włoch skieruje on w naszą stronę ciepło z rejonu Bliskiego Wschodu.

Widoczny w prognozach klin ciepła i temperatura na wysokości 1,5 km nad Polską rzędu 15 st. C pozwalają prognozować jej wzrost przy ziemi do około 22 st. C. Czy ciepło zostanie na dłużej? Ostanie wyliczenia modeli meteorologicznych dają nadzieje na łagodna aurę w początkach listopada. Ale to pieśń przyszłości…

Klin ciepła widoczny nad Europą 24 październikawetter3.de

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Climate Reanalyzer, Climate Change Institute, University of Maine, USA

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni przyniosą nam gwałtowny powrót zimy. Nad naszymi wschodnimi granicami może rozbudować się niż, który przyniesie śnieg, śnieg z deszczem i silny wiatr. Właściwie z dnia na dzień temperatura odczuwalna spadnie z ponad 20 stopni do niemal zera.

Zanosi się na prawdziwy atak zimy. W prognozie widać śnieżyce

Zanosi się na prawdziwy atak zimy. W prognozie widać śnieżyce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tornada przetoczyły się w środę nad centralnymi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Trąby powietrzne spowodowały spore zniszczenia w stanach Missouri i Arkansas. Meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec zagrożeń - kolejne dni mają przynieść wyjątkowo obfite ulewy.

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Źródło:
Reuters, CNN

IMGW ostrzega przed zimowymi zagrożeniami. W nadchodzących dniach obserwować będziemy stopniowy powrót zimy - w niektórych regionach prognozowane są opady śniegu, a silny wiatr sprawi, że temperatura odczuwalna okaże się wyjątkowo niska.

Na horyzoncie zimno, śnieg i silny wiatr. Prognoza zagrożeń IMGW

Na horyzoncie zimno, śnieg i silny wiatr. Prognoza zagrożeń IMGW

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Czwartek, 3.04 zapowiada się słonecznie i pogodnie w niemal całym kraju. Termometry wskażą maksymalnie do 18-19 stopni Celsjusza. W górach może powiać silniejszy wiatr.

Pogoda na dziś - czwartek, 3.04. Czeka nas ciepły i słoneczny dzień

Pogoda na dziś - czwartek, 3.04. Czeka nas ciepły i słoneczny dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Część Ameryki Północnej powoli kapie w głąb Ziemi. Jak wyjaśnili naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego, proces ten zachodzi bardzo głęboko pod powierzchnią, na granicy skorupy i płaszcza Ziemi. Modelowanie komputerowe pomogło im też w ustaleniu, co powoduje cieknięcie skał.

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Źródło:
University of Texas - Austin

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 nawiedziło południowe wybrzeże Birmy (Mjanmy) - przekazało niemieckie centrum informacyjne GFZ. Azjatycki kraj nadal zmaga się ze skutkami ubiegłotygodniowych wstrząsów, które wystąpiły w okolicy miasta Mandalaj. Jak podała agencja AP, liczba ofiar kataklizmu przekroczyła 3 tysiące.

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Źródło:
PAP, Reuters

Rząd Słowacji zatwierdził plan odstrzału 350 niedźwiedzi oraz wprowadził stan nadzwyczajny w 55 z 79 powiatów kraju. Z decyzją władz nie zgadzają się obrońcy przyrody. Według nich planowany odstrzał kilkakrotnie przekracza dopuszczalny poziom.

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Źródło:
PAP, TVN24

Po raz pierwszy naukowcy wykazali, że niektóre gatunki porostów mogłyby przetrwać warunki panujące na Marsie. W badaniu, prowadzonym przez Polaków, organizmy poddano symulacji, której rezultat zaprzeczył wcześniejszym założeniom dotyczącym życia na Czerwonej Planecie.

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Źródło:
phys.org, zpe.gov.pl

W dolinie Biebrzy panuje susza. Wystarczy iskra, żeby doszło do pożaru. Susza może mieć także katastrofalny wpływ na tamtejsze ptaki, które do lęgu potrzebują rozlewisk.

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Ogromne fale nawiedziły we wtorek wschodnie wybrzeże Australii. Na popularnej wśród surferów plaży Bondi ocean poważnie uszkodził klub surfingowy. Trudna sytuacja panowała także na południe od Sydney, gdzie przypływ podmył promenadę.

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

Źródło:
Reuters, ABC News

Potężne ulewy nawiedziły w ubiegłym tygodniu australijski Queensland. Według szacunków władz, pod wodą znalazło się około 500 tysięcy kilometrów kwadratowych terenu. Ponad 100 tysięcy sztuk bydła zatonęło. Meteorolodzy nie mają dobrych wieści, bo prognozowane są kolejne opady.

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Źródło:
AFP, PAP

W okolicach Grindaviku na Islandii trwa erupcja wulkaniczna. Prewencyjnie ewakuowano mieszkańców miasta i turystów przebywających w słynnej Błękitnej Lagunie. Od samego rana w regionie trwa wzmożona aktywność sejsmiczna. Wstrząsy były odczuwalne w wielu regionach kraju.

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, RUV

W ostatnich dniach wiele regionów Stanów Zjednoczonych nawiedziły niszczycielskie burze, którym towarzyszyły tornada. Zginęło co najmniej siedem osób. Wiatr niszczył domy, drzewa i zrywał linie energetyczne. Meteorolodzy ostrzegają, że to jeszcze nie koniec gwałtownych zjawisk.

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Źródło:
PAP, NBC News, CNN

Strażacy z Kalifornii od kilku dni walczą z pożarem przy granicy z Nevadą. Udało się powstrzymać rozprzestrzenianie się żywiołu, jednak to nie koniec zmagań służb. Jak podała gazeta "Los Angeles Times", płomienie nadal są potencjalnym zagrożeniem dla znajdujących się w pobliżu drzew, których wiek szacowany jest na ponad 4000 lat.

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Źródło:
PAP, Los Angeles Times, AP, tvnmeteo.pl

W Birmie trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa po trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło kraj w zeszłym tygodniu. Bilans ofiar wzrósł do ponad 2,7 tysięcy. Jak opowiadali na antenie TVN24 wolontariusze z organizacji Humanosh Emergency Medical Team, koordynację pomocy utrudnia brak usług komunikacyjnych, a przez zniszczone drogi służby mają problemy z dotarciem do potrzebujących.

"Podróż, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

"Podróż, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

Źródło:
Reuters, PAP, TVN24

Ulewy nawiedziły w poniedziałek południową Brazylię. Najtrudniejsza sytuacja panowała w rejonie Sao Paulo, gdzie woda zalała kilka ważnych arterii komunikacyjnych. Transport miejski został wstrzymany, a tysiące domów pozostało bez dostępu do prądu.

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Źródło:
PAP, G1 Globo

Wystartowała misja Fram2. Załoga kapsuły Crew Dragon "Resilience" spędzi cztery dni na orbicie polarnej - to pierwsza załogowa misja, której trasa przebiega nad obszarami okołobiegunowymi. Cywilni astronauci mają w planach przeprowadzenie ponad 20 eksperymentów.

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Źródło:
Reuters, SpaceX, CNN, "Z głową w gwiazdach", "O kosmosie i astronautyce"

Drastyczne ochłodzenie przerwie ciepłą, wiosenną pogodę. Jak bardzo spadnie temperatura? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Źródło:
tvnmeteo.pl

Z analiz Centrów Kontroli i Prewencji Chorób w USA wynika, że może być więcej gatunków kleszczy, które powodują u ludzi rzadką alergię na czerwone mięso. Głównym jej sprawcą pozostaje jednak niesławny Amblyomma americanum.

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Źródło:
Live Science, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przetoczyły się w weekend przez środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Towarzyszył im porywisty wiatr, który powalał drzewa. Narodowa Służba Pogodowa ostrzega przed tornadami, które mogą się pojawić w poniedziałek w centralnej części Missisipi i w dolinie rzeki Ohio.

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Źródło:
CNN, USA Today

W środkowej części Słowacji odnaleziono ciało poszukiwanego od niedzielnego popołudnia 59-letniego mężczyzny. Najprawdopodobniej został zaatakowany przez niedźwiedzia - poinformowały w poniedziałek policja i państwowa Straż Ochrony Przyrody. Okoliczności tragedii ma potwierdzić sekcja zwłok.

Znaleziono ciało poszukiwanego mężczyzny. Mógł zaatakować go niedźwiedź

Znaleziono ciało poszukiwanego mężczyzny. Mógł zaatakować go niedźwiedź

Źródło:
PAP, mynovohrad.sme.sk

Biały daniel został uchwycony na zdjęciach i nagraniu przez Reportera24. Zwierzę pojawiło się w miejscowości Rudziniec (województwo śląskie). Towarzyszył mu osobnik o ciemniejszym umaszczeniu.

Zobaczył białego daniela. "To nie był albinos"

Zobaczył białego daniela. "To nie był albinos"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Bilans ofiar śmiertelnych piątkowego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Birmę, przekroczył 1700 osób - poinformował w poniedziałek rzecznik rządzącej krajem junty generał Zaw Min Tun. Państwowe media w Chinach przekazały, że ekipy ratunkowe wyciągnęły żywą kobietę, która pod gruzami hotelu spędziła 60 godzin.

Po 60 godzinach wyciągnięto spod gruzów żywą kobietę

Po 60 godzinach wyciągnięto spod gruzów żywą kobietę

Źródło:
PAP, Reuters

Marznące opady deszczu uszkodziły w weekend linie energetyczne w kanadyjskiej prowincji Ontario. Spowodowały, że ponad 350 tysięcy osób było pozbawionych prądu. Gwałtowana aura nawiedziła również amerykańskie stany Michigan i Wisconsin.

Marznący deszcz i setki tysięcy osób bez prądu

Marznący deszcz i setki tysięcy osób bez prądu

Źródło:
Reuters, PAP, globalnews.ca

W Mjanmie trwa dramatyczna akcja ratunkowa po trzęsieniu ziemi. W niedzielę służby poinformowały o uratowaniu ciężarnej kobiety, która spędziła ponad 50 godzin pod gruzami. Niestety, niedługo po tym zmarła w szpitalu.

Ciężarna kobieta spędziła pod gruzami ponad 50 godzin, zmarła w szpitalu

Ciężarna kobieta spędziła pod gruzami ponad 50 godzin, zmarła w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, AFP, Reuters

Na początku tygodnia nad Polską pojawi się więcej chmur, z których ma padać deszcz. W niektórych regionach będzie szansa na opady, tak potrzebne o tej porze roku. Zmiana pod tym względem nastąpi w drugiej połowie tygodnia.

Gdzie pojawi się szansa na deszcz? Pogoda na 5 dni

Gdzie pojawi się szansa na deszcz? Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Silne trzęsienie ziemi w Mjanmie było odczuwalne także w Chinach. Na własnej skórze mogły doświadczyć tego pielęgniarki z ośrodka położniczego w prowincji Junnan. Kobiety próbowały ochronić noworodki przed skutkami zjawiska. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

Chwile grozy na oddziale położniczym. Nagranie

Chwile grozy na oddziale położniczym. Nagranie

Źródło:
CNN, Xinhua, The Hindustian Times, Reuters

Niedzielny test rakiety Spectrum, wyprodukowanej przez niemiecką firmę Isar Aerospace, zakończył się niepowodzeniem. Maszyna eksplodowała kilkadziesiąt sekund po starcie. Początek misji przekładany był wielokrotnie. Przedsiębiorstwo zapowiada kolejne starty.

Pierwsza taka misja z Europy i eksplozja tuż po starcie

Pierwsza taka misja z Europy i eksplozja tuż po starcie

Źródło:
PAP, Reuters, The Guardian