Jesień rozgościła się w Polsce na dobre. Jaka pogoda będzie panowała w jej dalszej części? Czego możemy spodziewać się zimą 2023/2024? Jak wynika z eksperymentalnej, długoterminowej prognozy IMGW, przynajmniej jeden miesiąc może okazać się cieplejszy niż zwykle.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną długoterminową prognozę pogody na drugą połowę jesieni i zimę 2023/2024. Eksperymentalna prognoza obejmuje miesiące: listopad, grudzień, styczeń i luty.
Prognoza IMGW na listopad 2023
W listopadzie na obszarze całej Polski średnia miesięczna temperatura powietrza ma znajdować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Tak samo wygląda prognoza dotycząca opadów atmosferycznych - ich miesięczna suma również nie powinna odbiegać od przeciętnej w żadnym z regionów.
Prognoza IMGW na grudzień 2023
Jak zapowiadają meteorolodzy z IMGW, w grudniu średnia temperatura w skali całego miesiąca również najprawdopodobniej uplasuje się w normie we wszystkich regionach. Ostatni miesiąc roku może być jednak mokry - miesięczna suma opadów ma znaleźć się powyżej normy na terenie całej Polski.
Prognoza IMGW na styczeń 2024
Styczeń 2024 roku zapowiada się ciepło - w całym kraju przewidywana jest miesięczna temperatura powietrza powyżej normy wieloletniej. Miesiąc ten, tak jak grudzień, może być mokry. Na obszarze całej Polski średnia suma opadów najprawdopodobniej ukształtuje się powyżej normy.
Prognoza IMGW na luty 2024
W lutym temperatura ma wrócić do normy - w żadnym z regionów kraju nie powinna odbiegać od przeciętnych wartości dla tego miesiąca. Na terenie całej Polski miesięczna suma opadów będzie prawdopodobnie powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020, a więc luty zapowiada się mokro - przewiduje IMGW.
Co oznaczają pojęcia "powyżej normy", "poniżej normy" oraz "w normie"
Średnią miesięczną temperaturę powietrza i miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury i miesięcznej sumy opadów z tego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę bądź sumę opadów w klasie "poniżej normy", 10 środkowych "w normie", a 10 najwyższych "powyżej normy" - tłumaczy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Gdy prognoza zakłada, że średnia temperatura lub suma opadów jest:
- powyżej normy - można zakładać, że miesiąc będzie cieplejszy lub bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1991-2020;
- w normie - można przewidywać, że miesiąc będzie podobny do typowych 10 tych samych miesięcy obserwowanych w latach 1991-2020;
- poniżej normy - można uznać, że miesiąc będzie chłodniejszy lub bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.
Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).
Sprawdzalność prognoz długoterminowych
IMGW podkreśla, że "pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres". Z czego to wynika? Jak tłumaczą eksperci, chodzi o "ryzyko wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe oraz samą różnorodność wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych". Nie da się dokładniej opisać przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Prognoza ta jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/IMGW-PIB