Załamanie pogody w Polsce. Synoptycy ostrzegają: silny wiatr, burze śnieżne, opady, zawieje i zamiecie

Autor:
ps
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl
Prognozowana temperatura w najbliższych dniach
Prognozowana temperatura w najbliższych dniachventusky.com
wideo 2/2
Pogoda na pięć dni 27-31.01

Pogoda w Polsce znów będzie niebezpieczna. Silny wiatr prognozowany jest na czwartek i piątek, ale dopiero w weekend czekają nas najgwałtowniejsze zjawiska. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed załamaniem pogody. Synoptycy zapowiadają opady, zawieje i zamiecie, a także burze śnieżne. Wiatr w porywach ponownie może przekraczać 100 kilometrów na godzinę. 

"Dwa kolejne niże, które znad Atlantyku będą przemieszczać się przez Skandynawię na wschód Europy, sprowadzą do Polski dwa epizody wietrznej i niebezpiecznej pogody" - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W czwartek pogodę w Polsce kształtuje układ niskiego ciśnienia Marie znad Skandynawii. Z zachodu na wschód przez kraj będą wędrować kolejne systemy frontów atmosferycznych. Znad Atlantyku napływać będzie początkowo ciepłe i wilgotne powietrze polarno-morskie, a wieczorem (po przejściu strefy frontu chłodnego) kierunek napływu zmieni się na północno-zachodni i popłynie chłodniejsza masa powietrza polarno-morskiego. Na czwartek prognozowane są opady śniegu, deszczu ze śniegiem oraz deszczu.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem na północy kraju. Wiatr w porywach może rozpędzać się do 90 kilometrów na godzinę.

Niż Marie nad SkandynawiąDeutscher Wetterdienst

Załamanie pogody w weekend

W trakcie kolejnej doby aura nieco się uspokoi, jak jednak podkreśla IMGW, "w sobotę kolejne załamanie pogody sprowadzi następny głęboki niż Nadia z systemem frontów". Jego ośrodek ma znajdować się nad Skandynawią. Najpierw z zachodu na wschód ma przemieszczać się front ciepły z opadami śniegu, przechodzącymi w deszcz ze śniegiem i deszcz.

Ponownie będzie wzmagać się wiatr, a wieczorem nad północno-zachodnią część kraju aktywny front chłodny, niosąc porywy dochodzące do 90 km/h.

Burze śnieżne, porywisty wiatr, zawieje i zamiecie

"Najgwałtowniejszych zjawisk spodziewamy się w nocy z soboty na niedzielę i początkowo w niedzielę. Na froncie chłodnym prognozowane są przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu, opady krupy śnieżnej" - zapowiada IMGW. Jak dodaje, porywy wiatru sięgające nawet 90-110 km/h będą powodować zawieje i zamiecie śnieżne oraz "ponownie w tym sezonie zimowym pojawią się burze śnieżne".

>> Burza śnieżna. Czym jest i jak powstaje to zjawisko

W Polsce znów będzie silnie wiaćIMGW

Instytut przestrzega przed trudnymi warunkami na drogach i chodnikach. Nawierzchnie będą śliskie, a zawieje i zamiecie ograniczą widoczność.

Autor:ps

Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości