TVN Meteo | Pogoda

Burza śnieżna. Czym jest i jak powstaje to zjawisko

TVN Meteo | Pogoda

Autor:
kw//rzw
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl
Silny wiatr, wichury, burze śnieżne w Polsce
Silny wiatr, wichury, burze śnieżne w PolsceTVN24
wideo 2/18
Załamanie pogody w Polsce - 17.01

Burze śnieżne pojawiły się w poniedziałek w naszym kraju. W przypadku Polski burza śnieżna to dość rzadkie i z reguły niebezpieczne zjawisko. Jak powstają burze śnieżne? Wyjaśniał to Grzegorz Walijewski, synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W poniedziałek nad Polską z północy na południe przechodziła linia szkwału, a na niej występowały burze śnieżne. - To rzadkie i niebezpieczne zjawisko - powiedział synoptyk i rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski.

Jak powstaje burza śnieżna

- Mechanizm powstawania burzy śnieżnej, jest taki sam, jak powstawania burzy latem. Musi być różnica ciśnień, odpowiednia wilgotność i takie warunki w atmosferze, aby nastąpiły wyładowania. Chwiejność warunków atmosferycznych w okresie letnim jest większa niż zimą, dlatego burze częściej występują latem - dodał synoptyk.

Jak wyjaśnił ekspert, przez Polskę przemieszcza się front atmosferyczny, który niesie ze sobą opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Na tym froncie tworzą się burze, którym towarzyszy grad lub krupa śnieżna. W poniedziałek w związku z bardzo głębokim niżem front atmosferyczny oddziela dwie masy powietrza, cieplejszą na południu i chłodniejszą na północy. Na styku tych dwóch mas powietrza doszło do wspomnianych zjawisk.

Burze śnieżne są "rzadkim zjawiskiem w Polsce"

- Burze śnieżne są bardzo rzadkim zjawiskiem w Polsce, niemniej jednak w tym roku to już kolejna burza. Wcześniej występowały one w piątek, choć nie z takim natężeniem. Były mniej spektakularne, towarzyszyło im mniej wyładowań, mniej gradu i nie doszły do Warszawy - podkreślił Walijewski.

Synoptyk ostrzegł, że burze śnieżne mogą być bardzo niebezpieczne, bardzo szybko robi się ślisko i wieje silny wiatr.

Autor:kw//rzw

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: justoomm/Shutterstock

Pozostałe wiadomości