Niezwykły początek września. "Będziemy zbliżać się do rekordu"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl
"Będziemy zbliżać się do rekordu temperatury wrześniowej"
"Będziemy zbliżać się do rekordu temperatury wrześniowej"
wideo 2/2
"Będziemy zbliżać się do rekordu temperatury wrześniowej"

Choć zaczął się wrzesień, to w Polsce trwa gorące lato. W tym tygodniu wracają upały. Jak mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Tomasz Wasilewski temperatura będzie "zupełnie niepasująca do kalendarza".

Pierwszego września najcieplej było w Opolu, gdzie odnotowano dokładnie 26,4 stopnia Celsjusza - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W poniedziałek temperatura na południu kraju ma dobić już do 30 stopni, a kolejne dni tego tygodnia będą jeszcze bardziej upalnie.

Gorący początek września

- Przed nami kolejny gorący tydzień, z temperaturą zupełnie nienormalną, zupełnie niepasującą do kalendarza. To będzie temperatura powyżej średniej o dobrych kilka stopni - zaznaczył we "Wstajesz i wiesz" Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl. Do tego codziennie czeka nas duża ilość słońca.

Jak mówił Wasilewski, "nad Europą jest teraz królestwo wyżów. Jeden na zachodzie Europy, a drugi nad Półwyspem Kolskim w Rosji". - Te dwa wyże rządzą pogodą. Między nimi są powciskane jakieś rozmywające się fronty atmosferyczne, które przynoszą jakieś przelotne opady deszczu i burze, ale generalnie niewiele znaczą, bo te wyże tak zdominowały europejską pogodę, że na ogół jest i pogodnie, i bardzo ciepło, a nawet gorąco - tłumaczył.

Pogoda na 16 dni: odpoczynek od skwaru dobiega końca

Zbliżmy się do rekordu

Najwyższa temperatura, jakiej spodziewamy się w tym tygodniu w Polsce, to 34 stopnie Celsjusza. Tyle na termometrach ma być we wtorek w południowych regionach.

Dotychczasowy rekord ciepła w naszym kraju we wrześniu wynosi 36,8 st. C. Został pobity 1 września 2015 roku.

- Będziemy zbliżać się do rekordu temperatury wrześniowej, ale prawdopodobnie go nie przekroczymy - powiedział prezenter tvnmeteo.pl. - Przynajmniej z tego, co dzisiaj wnoszą nowe wyliczenia modeli meteorologicznych, nie wygląda żebyśmy mieli aż do takiej temperatury poszybować - dodał.

Rekordy temperatury we wrześniu w PolsceTVN24

Czytaj też: Jaka pogoda na wrzesień? Trzy wielkie ośrodki prognostyczne są zgodne

Autorka/Autor:ps

Źródło: TVN24, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Leszek Szymański/PAP

Pozostałe wiadomości

Do poważnego wypadku doszło w parku rozrywki w mieście Gold Coast w australijskim stanie Queensland. Treserka i opiekunka tygrysów została zaatakowana przez jednego z nich.

Tygrys zaatakował opiekunkę

Tygrys zaatakował opiekunkę

Źródło:
ABC, The Guardian, dreamworld.com.au

Zaraz po weekendzie do Polski znowu będzie płynąć gorące powietrze. Co jeszcze w pogodzie przyniesie nam pierwsza połowa września? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: odpoczynek od skwaru dobiega końca

Pogoda na 16 dni: odpoczynek od skwaru dobiega końca

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tajemnicza dziura w niebie pojawiła się nad Białymstokiem w niedzielę w godzinach porannych. Zdjęcie otrzymaliśmy na Kontakt24.

Dziura w niebie. Rzadkie zjawisko nad Białymstokiem

Dziura w niebie. Rzadkie zjawisko nad Białymstokiem

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu, związane z burzą tropikalną Yagi, nawiedziły w poniedziałek stolicę Filipin. Zamknięte zostały szkoły i urzędy. Po tym, jak wzrósł poziom wody w rzece przepływającej przez obszar metropolitalny Manili, niewykluczona jest ewakuacja mieszkańców.

Przyszły ulewy i sparaliżowały miasto

Przyszły ulewy i sparaliżowały miasto

Źródło:
PAP, JTWC

Lato rozsiadło się na dobre w ostatnich dniach sierpnia i nie chce nas opuścić. Prognozy na pierwsze tygodnie września, czyli początek meteorologicznej jesieni, zapowiadają kontynuację takiej pogody. Na drugą połowę miesiąca widać jednak pewną zmianę. To, co wynika dla nas z modeli meteorologicznych na nadchodzący miesiąc, sprawdziła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Jaka pogoda na wrzesień? Trzy wielkie ośrodki prognostyczne są zgodne

Jaka pogoda na wrzesień? Trzy wielkie ośrodki prognostyczne są zgodne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W poniedziałek 02.09, kiedy zaczyna się nowy rok szkolny, będzie dużo słońca. Tylko w górach może zagrzmieć i spaść deszcz. Termometry wskażą nawet 30 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek 2.09. Słoneczny i gorący początek roku szkolnego

Pogoda na dziś - poniedziałek 2.09. Słoneczny i gorący początek roku szkolnego

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożar wybuchł w niedzielę w okolicach chorwackiego Splitu. Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagrania przedstawiające akcję gaśniczą. Z żywiołem walczy 80 strażaków. 

Pożar w okolicach chorwackiego kurortu. "Ogień dość szybko się rozprzestrzenia"

Pożar w okolicach chorwackiego kurortu. "Ogień dość szybko się rozprzestrzenia"

Źródło:
Kontakt24, slobodnadalmacija.hr

Poziom wody w zalewie Mornos, który położony jest w greckim regionie Attyka, znacznie się obniżył. Susza mocno dotknęła ten region i odsłoniła zatopioną wioskę Kallio.

Susza odsłoniła zatopioną wioskę

Susza odsłoniła zatopioną wioskę

Źródło:
en.protothema.gr

Trzy dziewczynki zginęły po zawaleniu się ściany budynku mieszkalnego w środkowym Meksyku. Do tragedii doszło po intensywnych ulewach, które nawiedziły region w nocy z piątku na sobotę. Mieszkańcom zagrażają dalsze intensywne opady deszczu.

Ściana przygniotła trójkę dzieci. Nie udało się ich ocalić

Ściana przygniotła trójkę dzieci. Nie udało się ich ocalić

Źródło:
PAP, Infobae, Aristegui Noticias

Hvaldimir, samiec białuchy arktycznej podejrzewany w przeszłości o szpiegostwo na rzecz Rosjan, został znaleziony martwy u wybrzeży południowej Norwegii - podała w niedzielę agencja AP, cytując miejscowe media.

Podejrzewali, że to rosyjski szpieg. Nie żyje słynny waleń Hvaldimir

Podejrzewali, że to rosyjski szpieg. Nie żyje słynny waleń Hvaldimir

Źródło:
PAP, The Guardian, dolphinproject.com

Czekolada z laboratorium może być bardziej przyjazna dla środowiska niż ta pochodząca z plantacji. Naukowcy opracowali proces kultywacji kakao pochłaniający znacznie mniej czasu i zasobów niż ten klasyczny. Alternatywne metody produkcji czekolady mogą także posłużyć do produkcji słodyczy, gdy uprawa kakaowców stanie się trudniejsza przez zmiany klimatyczne.

Przez zmiany klimatu możemy stracić czekoladę. Mogą zastąpić ją tabliczki z laboratorium

Przez zmiany klimatu możemy stracić czekoladę. Mogą zastąpić ją tabliczki z laboratorium

Źródło:
PAP, ABC News, W. Wedel

Zakończyła się akcja poszukiwania żołnierza, który zaginął po wypadku śmigłowca gaśniczego w północnej Portugalii. W sobotę strażacy odnaleźli jego ciało. Do wypadku doszło w piątek podczas misji gaszenia pożaru lasu - wstępne ustalenia wskazują, że podczas lotu doszło do poważnego błędu technicznego.

Śmigłowiec rozpadł się na pół. Odnaleźli kolejną ofiarę

Śmigłowiec rozpadł się na pół. Odnaleźli kolejną ofiarę

Źródło:
Portugal Resident, publico.pt, tvnmeteo.pl

Misja obrony planetarnej DART może wywołać deszcz meteorów. Analiza trajektorii cząstek wyrzuconych podczas uderzenia w asteroidę Dimorphos wskazała, że w ciągu kolejnych lat rozprzestrzenią się one po Układzie Słonecznym, docierając na Marsa, a być może i na Ziemię. Przy sporej dawce szczęścia zobaczymy je na niebie.

NASA wywołała deszcz meteorów. Czy mamy szansę go zobaczyć?

NASA wywołała deszcz meteorów. Czy mamy szansę go zobaczyć?

Źródło:
CNN, space.com, tvnmeteo.pl

Burze z ulewami nawiedziły Tasmanię w niedzielę. Silny wiatr uszkodził linie energetyczne, odcinając dostawy prądu do ponad 30 tysięcy odbiorców. Zagrożenie nie mija, ponieważ nad wyspę zbliża się kolejna fala ulew i wichur.

Po nawałnicy bez prądu zostało 34 tysiące domów. Nadciąga kolejna

Po nawałnicy bez prądu zostało 34 tysiące domów. Nadciąga kolejna

Źródło:
PAP, ABC News, TasNetworks

Tajfun Shanshan osłabł w niedzielę i stał się depresją tropikalną. Żywioł powoli sunie na północny zachód japońskiej wyspy Honsiu i wciąż niesie ze sobą obfite opady deszczu. Japońska Agencja Meteorologiczna ostrzega przed osunięciami ziemi, powodziami i podnoszącym się poziomem wody w rzekach.

Shanshan sunie nad Japonią. Możliwe kolejne powodzie i osunięcia ziemi

Shanshan sunie nad Japonią. Możliwe kolejne powodzie i osunięcia ziemi

Źródło:
Reuters, japantimes.co.jp, english.kyodonews.net

Na początku lipca kot o imieniu Finn zaginął w Middle River w stanie Minnesota. Jego właścicielka szukała go każdej nocy. Mruczka znaleziono dwa miesiące później w Monroe w stanie Waszyngton, które oddalone jest od jego domu o ponad 2400 kilometrów.

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

Źródło:
ENEX, KIRO7, yahoo.com

Na Pacyfiku przeprowadzono trudną akcję ratunkową. Niebezpieczna pogoda uwięziła załogę żaglówki na pełnym morzu, a jej kapitan zmarł. Na ratunek pasażerom ruszyli amerykańscy marynarze i członkowie straży przybrzeżnej. Zadania nie ułatwiał im jednak nadciągający huragan Gilma.

Kapitan zmarł, nadciągał huragan. Żaglówka uwięziona na Pacyfiku

Kapitan zmarł, nadciągał huragan. Żaglówka uwięziona na Pacyfiku

Źródło:
CBS News, US Coast Guard News

W Malezji przerwano akcję przeszukiwania zapadliska, które w zeszły piątek otworzyło się pod stopami turystki. Służby ratunkowe oceniły, że prowadzenie działań w tym miejscu jest zbyt niebezpieczne. Strażakom udało się odnaleźć jedynie buty kobiety.

Szukali turystki, którą pochłonęła ziemia. Znaleźli tylko buty

Szukali turystki, którą pochłonęła ziemia. Znaleźli tylko buty

Źródło:
BBC, The Straits Times, tvnmeteo.pl

Nietypowy gość odwiedził Reportera24 podczas wycieczki na Słowację. Niedaleko pensjonatu w miejscowości Stary Smokowiec pojawił się niedźwiedź, który buszował w śmietniku w poszukiwaniu smakołyków. Chociaż zwierzęta te mogą wyglądać pociesznie, należy pamiętać o tym, że są to groźne drapieżniki.

"Szukał pewnie jakiejś pizzy". Nietypowy gość za oknem

"Szukał pewnie jakiejś pizzy". Nietypowy gość za oknem

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Bałtyk, na przestrzeni ostatnich dekad, wyraźnie się ogrzewa. Wzrost średniej temperatury wody niesie ze sobą szereg konsekwencji, takich jak podnoszenie się poziomu morza, wzrost intensywności ekstremalnych zjawisk pogodowych czy skokowe zmiany odczynu pH wody, która może stać się toksyczna dla wrażliwych organizmów.

Woda w Bałtyku jest coraz cieplejsza. "Przybywa fitoplanktonu, ubywa tlenu"    

Woda w Bałtyku jest coraz cieplejsza. "Przybywa fitoplanktonu, ubywa tlenu"    

Źródło:
PAP

Zorza polarna po raz kolejny pojawiła się na polskim niebie. W obserwacjach pomagała pogoda. Zdjęcie, na którym widać kolorowe światła na niebie, dostaliśmy na Kontakt24.

Światła Północy pomalowały niebo nad Polską

Światła Północy pomalowały niebo nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Astronauci uwięzieni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wrócą na Ziemię na pokładzie lotu SpaceX. NASA podjęła decyzję o przetransportowaniu załogi uszkodzonej kapsuły Boeing Starliner wraz z członkami innej misji. Rozwiązanie to sporo namieszało w planach agencji.

Utknęli na orbicie. Zamiast boeingiem, wrócą do domu statkiem konkurencji

Utknęli na orbicie. Zamiast boeingiem, wrócą do domu statkiem konkurencji

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Pszczoła karłowata, występująca w południowej Azji w strefie klimatu tropikalnego, założyła na terenie Europy pierwszą kolonię - donosi międzynarodowy zespół naukowców. Odkrycie to wzbudziło niepokój wśród pszczelarzy, którzy obawiają się, że będzie ona miała negatywny wpływ na rodzime populacje pszczół i innych zapylaczy.

W Europie odkryto pierwszą kolonię inwazyjnej pszczoły

W Europie odkryto pierwszą kolonię inwazyjnej pszczoły

Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl

Miauczenie, drapanie lub wsadzanie łapy w szparę pod drzwiami - na pewno niejeden właściciel kota zna te zachowania. Ale dlaczego mruczki to robią? Zamknięte drzwi wywołują w nich trzy rzeczy, których bardzo nie lubią.

Dlaczego koty nie lubią zamkniętych drzwi?

Dlaczego koty nie lubią zamkniętych drzwi?

Źródło:
LiveScience, tvnmeteo.pl

Myszy sieją spustoszenie na Wyspie Mariona, położonej między RPA a Antarktydą, od dziesięcioleci. Ekolodzy obserwują coraz większą liczbę ataków gryzoni na zagrożone wyginięciem albatrosy wędrowne. Ptaki te pod względem rozpiętości skrzydeł uznawane są za największe na świecie. Naukowcy mają pomysł na to, jak rozwiązać problem.

Myszy zjadają żywcem największe lotne ptaki świata

Myszy zjadają żywcem największe lotne ptaki świata

Aktualizacja:
Źródło:
LiveScience

W ubiegłym roku tylko Chiny, Stany Zjednoczone i Indie odnotowały większe emisje gazów cieplarnianych do atmosfery niż Kanada - wynika z nowego badania. Przyczyniła się do tego ogromna skala trwających od maja do września pożarów lasów.

Kanada awansowała w niechlubnym rankingu. Wystarczyło jej na to pięć miesięcy

Kanada awansowała w niechlubnym rankingu. Wystarczyło jej na to pięć miesięcy

Źródło:
PAP, Reuters, AFP, NASA, Copernicus, tvnmeteo.pl