Jaka pogoda na wrzesień? Trzy wielkie ośrodki prognostyczne są zgodne

Źródło:
tvnmeteo.pl
Warunki biometeo w sobotę
Warunki biometeo w sobotętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Lato rozsiadło się na dobre w ostatnich dniach sierpnia i nie chce nas opuścić. Prognozy na pierwsze tygodnie września, czyli początek meteorologicznej jesieni, zapowiadają kontynuację takiej pogody. Na drugą połowę miesiąca widać jednak pewną zmianę. To, co wynika dla nas z modeli meteorologicznych na nadchodzący miesiąc, sprawdziła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

  • Ośrodki prognozowania pogody ze Stanów Zjednoczonych, Rosji oraz Europy są zgodne - wrzesień na naszym kontynencie ma być ciepły.
  • W pierwszej połowie miesiąca pojawią się jednak przerwy w ciepłej pogodzie. To wszystko za sprawą przeplatanki suchych wyżów i wirowych niżów, które przyniosą trochę opadów oraz burze.
  • Według prognoz, druga połowa września to okres, w którym chłód do naszego kraju ma wdzierać się śmielej.

Twórcy prognoz sezonowych wykorzystujący największe globalne modele meteorologiczne, od Ameryki po Rosję, są zgodni - wrzesień w Europie będzie ciepły. Każde wyliczenie prognozowanego odchylenia temperatury od normy jest osadzone w wartościach dodatnich, co oznacza pogodę cieplejszą niż zwykle. I choć różne są szacunki dotyczące tej anomalii termicznej, czyli odstępstwa od wrześniowej normy, to oznaczają one więcej dni ciepłych niż chłodnych. Tym ogólnym wyliczeniom wtórują bardziej szczegółowe modele średnioterminowe, malujące kliny ciepła, sięgające od północnej Afryki i Bliskiego Wschodu po Polskę, choć przeplecione wtargnięciami konkretnego chłodu. Temperatura we wrześniu nieraz jeszcze ma wzrosnąć do 30 stopni Celsjusza w pierwszej połowie miesiąca przy pogodnym niebie, którego ma być sporo, a opadów deszczu ma być dużo mniej.

Czy tegoroczny wrzesień będzie najcieplejszym w historii pomiarów?

Prognozy temperatury na pierwszy tydzień września przyprawiają o zawrót głowy, nasuwając pytanie, czy tegoroczny wrzesień podobny będzie do ubiegłorocznego, najcieplejszego na Ziemi w ciągu 174-letniej historii pomiarów meteorologicznych. W Polsce 13 września 2023 roku odnotowano w Opolu aż 31,9 st. C, a jeszcze pod koniec miesiąca temperatura potrafiła przekroczyć 28 st. C, podczas gdy średnia temperatura miesiąca była o prawie 4 st. C wyższa od średniej z trzech poprzednich dekad. Czy w tym roku będzie podobnie? Jeszcze wiele może się zdarzyć, jednak lato odchodzić będzie z ociąganiem. 

Z początkiem września rozpoczyna się meteorologiczna jesień, ale temperatura wcale nie chce na trwałe spaść, a słońce chować się za chmurami. Choć w modelach na pierwszą połowę miesiąca widać termiczne lato, z temperaturą dobową powyżej 15 st. C, to taka aura zaczyna już przeplatać się z jesienią termiczną, którą charakteryzuje średnia dobowa między 5 a 15 st. C. W modelach brak jednak zdecydowanej zachodniej cyrkulacji powietrza, deszczonośnej i wietrznej, a widać cyrkulację to z południa, to z północy, co oznacza spór ciepła z chłodem.

Ten wariant "zapiera dech"

Zacznijmy od najgorętszego wariantu na wrzesień, wyliczanego przez amerykańską Narodową Administrację Oceanu i Atmosfery (NOAA), który zapiera dech. Bo odchylenie od normy prognozowanej na wrzesień średniej temperatury, odmalowane na mapie Europy w postaci plam pomarańczowej i czerwonej od Morza Egejskiego po podbiegunowy archipelag Svalbard, roztacza letnie perspektywy. Na obszarze Polski odchylenie to miałoby być niższe niż w ubiegłym rekordowym roku i wynieść od 3 st. C na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu po 1 st. C na Wybrzeżu. Tymczasem opadów miałoby być mniej niż zwykle, bo odchylenie sum na minus prognozowane jest w całym kraju, najsilniejsze na południowym wschodzie, czyniąc z Lubelszczyzny, regionu o największej ilości dni słonecznych latem, miejsce idealne do wczesnojesiennych peregrynacji.

Prognoza odchylenia od normy średniej temperatury we wrześniuNOAA
Prognoza odchylenia od normy sum opadów we wrześniuNOAA

Wrzesień jak sierpień. Wyliczenia Europejczyków

Gorącej amerykańskiej prognozie wtóruje wyliczenie Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody. Według ECMWF rozpoczynający się wrzesień przypominać ma termicznie sierpień. Odchylenie ma być wprawdzie mniejsze niż w amerykańskiej wersji, bo wynieść ma około 1 st. C od normy z wielolecia. Jednak widać czające się na południe od Polski ciepło, rozlewające się od północnej Afryki po Karpaty. Będzie mogło co jakiś czas wnikać nad Polskę, bo nie staną mu na drodze wielodniowe deszczowe niże przybyłe znad Atlantyku, gdyż model szacuje raczej mniej deszczu niż więcej, szczególnie obniżając sumy nad południowo-wschodnimi regionami kraju. Tylko o wybrzeże miałyby ocierać się fronty z obfitszym deszczem. Taki rozkład odchylenia sum opadów oznacza panowanie słonecznego wyżu nad południowo-wschodnią Europą plus rozwinięty klin wyżu od Azorów w głąb Europy i utrzymanie się blokady dla pochmurnych atlantyckich wirów niżowych. Miałyby możliwość przemieszczania się tylko nad północnymi rubieżami kontynentu, od Szkocji, przez Skandynawię, po Rosję. W głąb Polski wnikać mogłyby tylko co jakiś czas płytkie zatoki z umiarkowanie aktywnymi frontami chłodnymi.    

Prognoza odchylenia od normy średniej temperatury we wrześniu ECMWF

Rosyjski model "maluje ciepłe barwy"

Prognostyczny model rosyjskiej służby meteorologiczno-hydrologicznej Roshydromet również maluje na wrzesień ciepłe barwy na mapie obrazującej odchylenie średniej temperatury od normy nad zachodnią Rosją oraz krajami między nią a Polską. Objęte mają być ciepłymi masami powietrza znacznie zawyżającymi temperaturę, co oznacza, że ciepło utrzyma się w Europie Środkowej. Odchylenie na plus wynieść ma co najmniej 1 st. C i to przy opadach poniżej normy.

Tym samym, według najważniejszych modeli na świecie, średnia temperatura września wynosząca dla ostatnich trzydziestu lat dla Suwałk 13 st. C, Warszawy - 14,5 st. C i Wrocławia - 15 st. C będzie w tym roku prawdopodobnie wyższa. Choć może nie tak wysoka jak w ubiegłym roku.

Prognoza odchylenia od normy średniej temperatury we wrześniuRoshydromet

W pierwszej dekadzie września fala gorąca zaleje cały kraj

Warto teraz przejść od ogółu do szczegółu, by zrozumieć skalę fali ciepła, jaka czeka nas w pierwszej dekadzie września. Europejskie centrum prognostyczne zakłada, że w pierwszej dekadzie września fala gorąca zaleje cały kraj, a odchylenie temperatury od normy miesięcznej wyniesie około 3-4 st. C. Między 2 a 8 września możemy kilkakrotnie doświadczyć upału. Wprawdzie w kolejnych tygodniach różnica między prognozowaną temperaturą a średnią z wielolecia zmniejsza się, to jednak wciąż ma być cieplej niż zwykle. Aż do końca miesiąca odchylenie wynieść ma do 1,5 st. C, szczególnie na wschodzie i południu kraju. I to przy słabszych niż zwykle, pojawiających się co jakiś czas opadach.  

Prognoza odchylenia od normy średniej temperatury w dniach 2-8 września ECMWF

Pogodę we wrześniu będą kształtować wyże znad wschodniej Europy oraz rozkręcające się coraz mocniej wiry niżowe nad Atlantykiem. I choć cyklony mają trzymać się jeszcze od nas z daleka, to posyłać będą co jakiś czas zatoki niżowe z frontami atmosferycznymi chłodnymi, które przerywać będą letnią idyllę. Fronty, wraz z postępowaniem w głąb lądu i stykaniem się z suchymi masami ciepłego powietrza, mają tracić impet, niosąc przelotne opady i burze o natężeniu na ogół słabym i umiarkowanym. Wtłaczany co jakiś czas do Polski chłód przyniesie w ciągu najbliższych dwóch tygodni opady o sumach, według modelu GFS, na zachodzie kraju i Pomorzu do 20-30 litrów na metr kwadratowy, tylko w Karpatach i Sudetach obfitsze, do 50 l/mkw., lokalnie w burzach większe.

Prognozowane skumulowane sumy opadów w Polsce do 15 sierpniaGFS/tropicaltidbits

Kiedy zrobi się chłodniej?

Wciąż rozwijać się będą, od południa w naszym kierunku, kliny gorąca. Szczególnie silny widoczny jest na bliskim horyzoncie we wtorek i środę (3-4 września). Może on stworzyć warunki do wzrostu temperatury do 32-34 st. C przy ziemi, a na wysokości 1,5 kilometra od 15 st. C na północy do 20 st. C na południu kraju. Nawet wysoko w Tatrach i Karkonoszach odnotujemy około 20 st. C. Pojawia się więc szansa na kolejny rekord września, czyli wczesnej jesieni, bądź tak zwanego polecia, które jeszcze w drugiej połowie wieku XX wieku rozgaszczało się w Polsce około 25 sierpnia na Pomorzu i Warmii.

W czasie tej przejściowej pory roku średnia temperatura dobowa zawierać się może w przedziale 10-15 st. C. Tymczasem w pierwszej połowie tegorocznego września możemy spodziewać się, że temperatura dobowa jeszcze w wielu regionach utrzyma się powyżej 15 st. C, szczególnie na południu i południowym wschodzie, przeciągając termiczne lato. Dopiero w połowie miesiąca lato dobiegnie końca na obszarze całej Polski, gdyż na ten okres prognozowany jest przez model GFS rozwój silnej zatoki chłodu, sięgającej od Arktyki po Sudety i Karpaty. Temperatura na wysokości 1,5 km spaść miałaby do 0 st. C nad Mazurami i Suwalszczyzną.

Klin gorąca, temperatura na wysokości 1,5 km około 3 wrześniaGFS/wetter3.de
Zatoka chłodu, temperatura na wysokości 1,5 km około 15 wrześniaGFS/wetter3.de

Chłód ma muskać Polskę

Tak więc widać na horyzoncie załamanie się letniej pogody, choć pierwszy wrześniowy chłód możliwy jest już około 6 września. Spływ polarnej masy powietrza z rejonu Grenlandii może obniżyć temperaturę na północy Polski do 15-18 st. C. Później wał wyżowy ciągnący się od Azorów po Rosję powstrzymać ma wtargnięcie dużego chłodu tłoczonego przez sztormowe niże. Co jakiś czas chłód ma muskać Polskę, szczególnie Pomorze, Warmię i Mazury. Jednak do połowy miesiąca masy ciepłego powietrza nie wypuszczą z objęć południowych regionów kraju, gdzie temperatura może wzrastać do 28-30 st. C. Tym samym różnica popołudniami między krańcami północnymi i południowymi Polski wynosiłaby co najmniej 10 st. C.

Chłód będzie już stałym zagrożeniem w drugiej połowie miesiąca, ale ciepło znad południowych regionów Europy, Afryki oraz Bliskiego Wschodu szybko nie ustąpi i prawdopodobnie wciśnie się jeszcze nie raz. Tym bardziej że na przełomie września i października lubi umocnić się nad południowo-wschodnią Europą antycyklon babiego lata, przeciągając dobrą pogodę na nawet dwa tygodnie. Europejski model centrum ECMWF szacuje, że po wyjątkowo ciepłej pierwszej dekadzie września kolejne tygodnie będą umiarkowanie ciepłe. Samo odchylenie temperatury powyżej normy wyniosłoby od 1 st. C na zachodzie do 2-3 st. C w centrum i na wschodzie kraju. Temperatura popołudniami utrzymywać się może poniżej 20 st. C, ale rozwijające się co jakiś czas kliny ciepła wciąż mogą ją podnosić do 25-28 st. C.

Na razie jesienna słota jest jeszcze daleko, choć cieszymy się ciepłymi wieczorami z nostalgią i świadomością końca lata. Jak Muminek, który "zawsze najbardziej lubił ostatnie tygodnie lata, ale nigdy dokładnie nie wiedział, dlaczego. Szum wiatru i morza był inny niż zwykle, czuło się w powietrzu odmianę, drzewa stały, jakby na coś czekając".  

Prognoza odchylenia od normy średniej temperatury w dniach 16-22 września ECMWF

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/NOAA

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed pogodowymi zagrożeniami. Sobota w części kraju przyniesie nam kontynuację fali upałów - termometry pokażą do 32 stopni Celsjusza. Przez kraj przechodzić mają także burze.

Niebezpieczny początek weekendu. IMGW ostrzega

Niebezpieczny początek weekendu. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Astronauci uwięzieni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wrócą na Ziemię na pokładzie lotu SpaceX. NASA podjęła decyzję o przetransportowaniu załogi uszkodzonej kapsuły Boeing Starliner wraz z członkami innej misji. Rozwiązanie to sporo namieszało w planach agencji.

Utknęli na orbicie. Zamiast boeingiem, wrócą do domu statkiem konkurencji

Utknęli na orbicie. Zamiast boeingiem, wrócą do domu statkiem konkurencji

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

W Malezji przerwano akcję przeszukiwania zapadliska, które w zeszły piątek otworzyło się pod stopami turystki. Służby ratunkowe oceniły, że prowadzenie działań w tym miejscu jest zbyt niebezpieczne. Strażakom udało się odnaleźć jedynie buty kobiety.

Szukali turystki, którą pochłonęła ziemia. Znaleźli tylko buty

Szukali turystki, którą pochłonęła ziemia. Znaleźli tylko buty

Źródło:
BBC, The Straits Times, tvnmeteo.pl

Zorza polarna po raz kolejny pojawiła się na polskim niebie. W obserwacjach pomagała pogoda - w wielu regionach zachmurzenie było niewielkie. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Światła Północy pomalowały niebo nad Polską

Światła Północy pomalowały niebo nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Sobota 31.08 przyniesie więcej chmur, a także niewielkie opady deszczu w części kraju. W górach mogą pojawić się burze. Termometry pokażą od 22 do 31 stopni.

Pogoda na dziś - sobota 31.08. Deszczowy i pochmurny dzień w części kraju, od 22 do 31 stopni

Pogoda na dziś - sobota 31.08. Deszczowy i pochmurny dzień w części kraju, od 22 do 31 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W weekend masa gorącego, zwrotnikowego powietrza zostanie na chwilę odsunięta poza granice Polski. W części kraju pojawią się przelotne opady deszczu oraz burze. Nowy tydzień przyniesie jednak powrót wysokich wartości na termometrach.

Odpoczniemy od upału. Na jak długo?

Odpoczniemy od upału. Na jak długo?

Źródło:
tvnmeteo.pl

W północnej Portugalii trwa walka z pożarami. W piątek w wypadku śmigłowca, który wracał z misji gaśniczej i runął do rzeki Duero na północy kraju, zginęły co najmniej cztery osoby. Katastrofę przeżył pilot maszyny, jedna osoba wciąż jest poszukiwana.

Śmigłowiec gaśniczy runął do rzeki. Nie żyją cztery osoby

Śmigłowiec gaśniczy runął do rzeki. Nie żyją cztery osoby

Źródło:
Reuters, PAP

Pszczoła karłowata, występująca w południowej Azji w strefie klimatu tropikalnego, założyła na terenie Europy pierwszą kolonię - donosi międzynarodowy zespół naukowców. Odkrycie to wzbudziło niepokój wśród pszczelarzy, którzy obawiają się, że będzie ona miała negatywny wpływ na rodzime populacje pszczół i innych zapylaczy.

W Europie odkryto pierwszą kolonię inwazyjnej pszczoły

W Europie odkryto pierwszą kolonię inwazyjnej pszczoły

Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl

Miauczenie, drapanie lub wsadzanie łapy w szparę pod drzwiami - na pewno niejeden właściciel kota zna te zachowania. Ale dlaczego mruczki to robią? Zamknięte drzwi wywołują w nich trzy rzeczy, których bardzo nie lubią.

Dlaczego koty nie lubią zamkniętych drzwi?

Dlaczego koty nie lubią zamkniętych drzwi?

Źródło:
LiveScience, tvnmeteo.pl

Tajfun Shanshan, który od czwartku szaleje nad południowo-zachodnimi regionami Japonii, kieruje się w stronę Tokio. Meteorolodzy ostrzegają, że żywioł przyniesie do stolicy kraju ulewne deszcze i wichury o prędkości ponad 200 km/h. W wyniku ekstremalnych warunków pogodowych życie straciło co najmniej sześć osób, rannych zostało ponad 100.

Zabójczy tajfun zmierza w kierunku Tokio

Zabójczy tajfun zmierza w kierunku Tokio

Źródło:
Enex, Reuters, NHK, The Japan Times

Myszy sieją spustoszenie na Wyspie Mariona, położonej między RPA a Antarktydą, od dziesięcioleci. Ekolodzy obserwują coraz większą liczbę ataków gryzoni na zagrożone wyginięciem albatrosy wędrowne. Ptaki te pod względem rozpiętości skrzydeł uznawane są za największe na świecie. Naukowcy mają pomysł na to, jak rozwiązać problem.

Myszy zjadają żywcem największe lotne ptaki świata

Myszy zjadają żywcem największe lotne ptaki świata

Aktualizacja:
Źródło:
LiveScience

W ubiegłym roku tylko Chiny, Stany Zjednoczone i Indie odnotowały większe emisje gazów cieplarnianych do atmosfery niż Kanada - wynika z nowego badania. Przyczyniła się do tego ogromna skala trwających od maja do września pożarów lasów.

Kanada awansowała w niechlubnym rankingu. Wystarczyło jej na to pięć miesięcy

Kanada awansowała w niechlubnym rankingu. Wystarczyło jej na to pięć miesięcy

Źródło:
PAP, Reuters, AFP, NASA, Copernicus, tvnmeteo.pl

Nad Półwysep Apeniński dotarł kolejny w tym sezonie antycyklon afrykański - alarmują włoscy meteorolodzy. Za sprawą Charona temperatura w najbliższych dniach może sięgać nawet 40 stopni Celsjusza. W ośmiu miastach we Włoszech, w tym w Rzymie i Florencji, obowiązuje w piątek najwyższy stopień alarmu z powodu kolejnej tego lata fali upałów.

Antycyklon Charon dotarł do Włoch. Będzie bezlitosny

Antycyklon Charon dotarł do Włoch. Będzie bezlitosny

Źródło:
PAP, Ilmeteo.it

W wyniku uderzenia pioruna zapłonął znajdujący się na terenie zoo w New Jersey budynek organizacji chroniącej żółwie morskie. Leczono w nim krytycznie zagrożone wyginięciem gatunki.

Piorun trafił w budynek, w którym znajdowały się krytycznie zagrożone żółwie

Piorun trafił w budynek, w którym znajdowały się krytycznie zagrożone żółwie

Źródło:
Reuters, northjersey.com, Sea Turtle Recovery

Indyjskie władze poinformowały o złapaniu wilka, który należał do grupy odpowiedzialnej za zabicie kilkorga osób w wioskach w dystrykcie Bahraich. Pozostałe osobniki są poszukiwane.

Wilki zabiły kilkoro dzieci i kobietę. Jednego złapano

Wilki zabiły kilkoro dzieci i kobietę. Jednego złapano

Źródło:
Reuters

Na szczęście tylko na strachu zakończyło się nieudane podejście do lądowania jednego z samolotów na lotnisku Fukuoka w Japonii. W czwartek w region uderzył tajfun Shanshan. Na nagraniu widać, jak pilot maszyny linii Jeju Air przegrywa walkę z silnym wiatrem.

Wiatr miotał samolotem. Nagranie

Wiatr miotał samolotem. Nagranie

Źródło:
Reuters

Los uśmiechnął się do pewnej mewy żyjącej w Dubrowniku, kiedy na jej drodze stanęła Violeta Kuštro. Kobieta pomogła rannemu i głodnemu ptakowi trafić do azylu dla zwierząt.

"Była tak przestraszona, że spędziła na skałach trzy dni"

"Była tak przestraszona, że spędziła na skałach trzy dni"

Źródło:
ENEX

Liczba śmiertelnych ofiar katastrofalnej powodzi w Sudanie wzrosła do 148, a dwa razy tyle osób jest rannych - poinformowały miejscowe media. Co gorsza, obfity deszcz nie przestaje padać, utrudniając niesienie pomocy humanitarnej. Zniszczonych zostało wiele domów, a także dróg i mostów.

Wielka woda zniszczyła wioski, a końca opadów nie widać

Wielka woda zniszczyła wioski, a końca opadów nie widać

Źródło:
Reuters, Sudan Tribune, tvnmeteo.pl

Blue Origin, firma Jeffa Bezosa oferująca komercyjne loty w kosmos, odbyła w czwartek swój ósmy załogowy lot. Na pokładzie było sześcioro pasażerów, w tym najmłodsza kobieta, która dotąd znalazła się w przestrzeni kosmicznej.

Sześcioro śmiałków opuściło Ziemię. Wśród nich znalazła się najmłodsza kobieta w kosmosie

Sześcioro śmiałków opuściło Ziemię. Wśród nich znalazła się najmłodsza kobieta w kosmosie

Źródło:
blueorigin.com, tvnmeteo.pl

Tajfun Gaemi, który nawiedził pod koniec lipca tereny Chin, Tajwanu i Filipin, był zdecydowanie silniejszy z powodu zmian klimatycznych wywołanych przez człowieka - uważają naukowcy. Żywioł zabił ponad 100 osób i poważnie zniszczył infrastrukturę w wielu miastach.

Morderczy tajfun rozszalał się przez to potężne paliwo

Morderczy tajfun rozszalał się przez to potężne paliwo

Źródło:
Reuters, phys.org

Nowe Delhi, stolica Indii, zostało sparaliżowane w czwartek rano po ulewnych opadach deszczu. Wiele pojazdów utknęło na zalanych ulicach, pogarszając problemy komunikacyjne w godzinach szczytu.

Spadł deszcz, stolica stanęła

Spadł deszcz, stolica stanęła

Źródło:
Reuters

Komary lokalizują swoje ofiary nie tylko dzięki ich zapachowi i wydychanemu dwutlenkowi węgla. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego odkryli, że komary egipskie, które są "wyjątkowo utalentowane w poszukiwaniu ludzkich żywicieli", wykrywają również promieniowanie podczerwone. To znacznie ułatwia im przyprowadzanie ataku.

Komary namierzają nas w sposób, o którym nie wiedzieliśmy

Komary namierzają nas w sposób, o którym nie wiedzieliśmy

Źródło:
PAP, news.ucsb.edu

Do nietypowego zdarzenia doszło na jednej z ulic miasta Sioux Falls w Dakocie Południowej. Ruch samochodów przy jednej z lokalnych kawiarni został wstrzymany przez... przestraszonego strusia. Jak się później okazało, zwierzę uciekło z uszkodzonej przyczepy właściciela.

Struś na ruchliwej ulicy. Uratowali go kierowcy z pudełkiem przysmaków

Struś na ruchliwej ulicy. Uratowali go kierowcy z pudełkiem przysmaków

Źródło:
Reuters

Nie wszystko poszło zgodnie z planem w czasie ostatniej misji dostarczenia na orbitę okołoziemską kolejnych satelitów Starlink. Firma SpaceX straciła dolny stopień rakiety Falcon 9, który stanął w płomieniach. Zdarzenie widać na nagraniu.

Już prawie się udało. Wtedy rakieta Elona Muska stanęła w płomieniach

Już prawie się udało. Wtedy rakieta Elona Muska stanęła w płomieniach

Źródło:
CBS News, tvnmeteo.pl

W Grecji trwa zbieranie martwych ryb, które nagromadziły się w tym tygodniu w porcie w centrum turystycznego miasta Wolos w Tesalii. Do masowego śnięcia doprowadził kontakt zwierząt z wodą morską.

Tysiące martwych ryb w greckim porcie

Tysiące martwych ryb w greckim porcie

Źródło:
Reuters, eKathimerini

44-latka w greckim mieście Tripolis na Peloponezie została skazana na trzy lata pozbawienia wolności i grzywnę w wysokości tysiąca euro. Kobieta wywoływała pożary, by obserwować strażaków i z nimi flirtować - poinformował w środę portal Greek Reporter.

Wywoływała pożary, bo lubiła flirtować ze strażakami

Wywoływała pożary, bo lubiła flirtować ze strażakami

Źródło:
PAP

W Stanach Zjednoczonych od lata notuje się stały wzrost liczby zgonów z powodu upałów. Od 1999 roku liczba śmierci, do których przyczyniła się wysoka temperatura powietrza, wzrosła o ponad sto procent - wynika z najnowszego badania.

Wzrost o 117 procent w 24 lata. "To powinno być prawdziwym sygnałem ostrzegawczym"

Wzrost o 117 procent w 24 lata. "To powinno być prawdziwym sygnałem ostrzegawczym"

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Antarktyda zmienia się szybciej, niż oczekiwano - to główny wniosek uczestników międzynarodowej konferencji dotyczącej pokrytego lodem kontynentu. - To nie tylko lodowa lodówka odizolowana od reszty planety, która nie ma na nią żadnego wpływu - powiedział glacjolog i szef Chilijskiego Instytutu Antarktycznego Gino Casassa.

"To, co dzieje się na Antarktydzie, nie pozostaje na Antarktydzie"

"To, co dzieje się na Antarktydzie, nie pozostaje na Antarktydzie"

Źródło:
PAP