Z prognoz wynika, że zjawisko La Nina utrzyma się na półkuli północnej do końca zimy, a na południu nawet do lata przyszłego roku - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Według Światowej Organizacji Meteorologicznej pierwszy w XXI wieku trzyletni okres z La Niną będzie nadal wpływał na temperaturę i wzorce opadów oraz zaostrzał susze i powodzie w różnych częściach świata.
Jak podaje IMGW, Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) zaktualizowała prognozę dotycząca wpływu oscylacji południowej El Nino/La Nina (ENSO) na warunki pogodowe na świecie. Podała, że istnieje około 75-procentowa szansa utrzymania się zjawiska La Nina w okresie od grudnia 2022 roku do lutego 2023 i ok. 60-procentowe prawdopodobieństwo jej kontynuacji w okresie styczeń-marzec 2023 roku. To dopiero trzeci przypadek tak długiego "stadium chłodnego" od 1950 roku.
- Tropikalny Pacyfik znajduje się w stanie La Nina, z krótkimi przerwami, od września 2020 roku. Mimo ochładzającego wpływu tego zjawiska, zarówno bieżący, jak i poprzedni rok były jednymi z najcieplejszych w historii - powiedział cytowany przez IMGW profesor Petteri Taalas, sekretarz generalny WMO. - Ostatnie osiem lat to najgorętszy okres w historii pomiarów, a wzrost poziomu mórz i ocieplenie oceanów nadal przyspieszają. Najbardziej niepokojącym następstwem La Nina są przedłużające się susze i powodzie w różnych regionach świata. Szczególnie dramatyczne wiadomości docierają z Rogu Afryki, gdzie miliony ludzi borykają się z najdłuższą i najdotkliwszą suszą od dekad - dodał.
>>> Sprawdź także: Na czym polega anomalia La Niña?
El Nino i La Nina - czym są
La Nina występuje wtedy, gdy temperatura powierzchni Oceanu Spokojnego w okolicach równika, zwłaszcza u wybrzeży Ameryki Południowej, jest niższa od przeciętnej. Przyczynia się do tego wzmożona aktywność pasatów - wiatrów stałych - w tej części świata. Wydobywają one chłodne wody głębinowe na powierzchnię oceanu.
Natomiast El Nino jest tego odwrotnością. Mówi się o nim w przypadku utrzymywania się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury powierzchni Pacyfiku w strefie równikowej.
Oba zjawiska - El Nino i La Nina - mają bardzo duży wpływ na opady, powodzie i suszę na całym obszarze Pacyfiku. Nie są one jednak jedynymi czynnikami napędzającymi system klimatyczny Ziemi. Oprócz aktualizacji na temat ENSO, WMO wydaje również regularne globalne sezonowe prognozy klimatyczne (Global Seasonal Climate Updates), które uwzględniają wpływy innych czynników, takich jak oscylacja północnoatlantycka, arktyczna czy Dipol Oceanu Indyjskiego.
Na równikowym środkowym i wschodnim Pacyfiku przewiduje się, że temperatura wód powierzchniowych od grudnia do lutego 2022/2023 będzie wyższa niż średnie wartości na innych akwenach. Przyczyni się to do wzrostu temperatury powietrza na obszarach lądowych półkuli północnej, z wyjątkiem północno-zachodniej części Ameryki Północnej. Największe prawdopodobieństwo przekroczenia średniej prognozuje się wzdłuż arktycznego wybrzeża Azji, północnych części Ameryki Środkowej, wschodniego kontynentu morskiego i Nowej Zelandii.
Źródło: IMGW, WMO, cpc.ncep.noaa.gov
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, WMO