Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w poniedziałek swój SMS-owy alert do osób przebywających na terenie 12 województw. Powinny one uważać na burze i silny wiatr. Mogą wystąpić także przerwy w dostawie prądu.
"Uwaga! Dziś (13.06) burze z gradem i silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - wiadomość o takiej treści została wysłana w poniedziałek do osób przebywających na terenie 12 województw:
- podlaskiego;
- warmińsko-mazurskiego;
- lubelskiego;
- podkarpackiego;
- małopolskiego;
- świętokrzyskiego;
- mazowieckiego;
- śląskiego;
- łódzkiego;
- pomorskiego, dla powiatów: kwidzyńskiego, sztumskiego, malborskiego i nowodworskiego;
- kujawsko-pomorskiego, dla powiatów: aleksandrowskiego, brodnickiego, golubsko-dobrzyńskiego, grudziądzkiego, inowrocławskiego, lipnowskiego, mogileńskiego, radziejowskiego, rypińskiego, Toruń, toruńskiego, wąbrzeskiego, Włocławek i włocławskiego;
- wielkopolskiego, dla powiatów: jarocińskiego, kaliskiego, Kalisz, kępińskiego, kolskiego, Konin, konińskiego, krotoszyńskiego, ostrowskiego, ostrzeszowskiego, pleszewskiego, słupeckiego, tureckiego i wrzesińskiego.
Alert RCB zawiera także apel o pozostanie w domach, jeśli tylko jest to możliwe.
Alert RCB. Co to jest
Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.
Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.
Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock