Pogodowe alerty obowiązują na terenie dziewięciu województw. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed przymrozkami, marznącymi opadami deszczu powodującymi gołoledź oraz przed opadami śniegu, które miejscami mogą mieć intensywny charakter.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydali ostrzeżenia meteorologiczne.
Alerty IMGW - intensywne opady śniegu
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu obowiązują w województwie podkarpackim, w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, Krosno, strzyżowskim, sanockim, leskim, bieszczadzkim, przemyskim i Przemyśl.
Jak podano w komunikacie, do godziny 18 w czwartek miejscami na obszarze tym spadło od 5 do 8 centymetrów śniegu. Do końca trwania ostrzeżenia, czyli do godz. 6 w piątek, prognozuje się przyrost pokrywy śnieżnej w rejonach podgórskich o 5 cm, a w górach o 10 cm.
Alerty IMGW - opady śniegu
Przed opadami śniegu synoptycy ostrzegają też w woj. małopolskim. Alerty pierwszego stopnia obowiązują na terenie powiatów: suskiego, nowotarskiego, tatrzańskiego, myślenickiego, limanowskiego, nowosądeckiego, Nowy Sącz i gorlickiego.
Prognozowane są tam opady tam opady powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 8 do 13 cm. Ostrzeżenia, które obowiązują od godz. 11 w czwartek, wygasną o godz. 7 następnego dnia.
Alerty IMGW - opady marznące
Dla części kraju MGW wydał alerty pierwszego stopnia przed opadami marznącymi. Obowiązują one w województwach:
- podkarpackim, w powiatach: przeworskim, leżajskim, rzeszowskim, Rzeszów, brzozowskim, krośnieńskim, Krosno, strzyżowskim, jasielskim, ropczycko-sędziszowskim, dębickim, mieleckim, kolbuszowskim, Tarnobrzeg, tarnobrzeskim, niżańskim, stalowowolskim;
- małopolskim, poza powiatami: tatrzańskim, nowotarskim, suskim;
- śląskim, poza powiatami: cieszyńskim, żywieckim, bielskim, Bielsko-Biała, pszczyńskim, Rybnik, Żory, Jastrzębie-Zdrój, wodzisławskim, rybnickim, mikołowskim, raciborskim;
- opolskim, w powiatach oleskim i strzeleckim;
- łódzkim, w powiatach: Łódź, łódzkim wschodnim, pabianickim, tomaszowskim, opoczyńskim, piotrkowskim, Piotrków Trybunalski, bełchatowskim, łaskim, wieluńskim, pajęczańskim, radomszczańskim;
- świętokrzyskim;
- mazowieckim, w powiatach szydłowieckim i przysuskim.
Przewiduje się słabe opady marznącego deszczu oraz mżawki powodujące gołoledź. Ostrzeżenia stracą ważność w godz. 8-9 w piątek.
Alerty IMGW - przymrozki
Synoptycy IMGW ostrzegają również przed przymrozkami. Alerty pierwszego stopnia obowiązują w województwach:
- podkarpackim, w powiatach: jasielskim, strzyżowskim, krośnieńskim, Krosno, brzozowskim, sanockim, przemyskim, Przemyśl, leskim, bieszczadzkim;
- małopolskim, w powiatach: gorlickim, nowosądeckim, Nowy Sącz, limanowskim, nowotarskim, tatrzańskim, myślenickim, suskim, wadowickim;
- śląskim, w powiatach: żywieckim, bielskim, Bielsko-Biała, cieszyńskim;
- dolnośląskim, w powiatach: kłodzkim, wałbrzyskim, Wałbrzych, kamiennogórskim, karkonoskim, Jelenia Góra, lwóweckim, lubańskim, zgorzeleckim;
- zachodniopomorskim, w powiatach: Świnoujście, kamieńskim, gryfickim, goleniowskim, polickim, Szczecin, stargardzkim, gryfińskim, pyrzyckim, myśliborskim.
Na południu kraju, gdzie ostrzeżenia pozostaną w mocy do godz. 10 w piątek, prognozowany jest spadek temperatury powietrza w nocy poniżej 0 stopni Celsjusza. W rejonie Pomorza Zachodniego temperatura ma spaść do około -1 st. C, przy gruncie do -2 st. C i tam alerty będą ważne do godz. 7 tego samego dnia.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock