Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w części kraju. Niż Brygida przyniesie ze sobą śnieżyce

Aktualizacja:
Autor:
kw,
anw,
ps
Źródło:
IMGW
Dorota Gardias o pogodzie w najbliższych dniach
Dorota Gardias o pogodzie w najbliższych dniachTVN24
wideo 2/7
TVN24Dorota Gardias o pogodzie w najbliższych dniach

IMGW wydał alarmy pierwszego i drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Synoptycy ostrzegają też przed opadami marznącymi. Sprawdź, gdzie pogoda będzie niebezpieczna.

W nocy z soboty na niedzielę w wielu regionach kraju będzie padał śnieg. - Do Polski zbliża się niż Brygida. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia śnieżyc będzie na Podkarpaciu, Małopolsce, ziemi Świętokrzyskiej i Lubelszczyźnie. W tych rejonach będzie jeszcze występował silny wiatr, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne - powiedział w sobotę Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Śnieżyce - co to za zjawisko

W meteorologii jest wykorzystywane pojęcie śnieżycy. - To określenie zjawiska atmosferycznego opisującego opady śniegu tak intensywnego, że ogranicza widzialność poniżej 200 metrów. Śnieżycy nie musi towarzyszyć wiatr, powodujący zamiecie i zawieje śnieżne - tłumaczył rzecznik IMGW. - Po prostu płatki padają tak gęsto, że ograniczają nam widoczność właśnie do 200 metrów - dodał.

Śnieżyce tworzą się zazwyczaj w niżach i na frontach atmosferycznych. - I jeżeli jest to chmura, która niesie ze sobą dużo wilgoci i ta wilgoć jest potem oddawana w postaci opadu atmosferycznego, to wtedy w zależności czy to jest lato i wtedy jest intensywny opad deszczu, czy jest to zima i wtedy jest to opad śniegu, to wtedy mamy groźne zjawiska, które w przypadku śniegu mogą tworzyć śnieżyce - powiedział meteorolog.

Z kolei gdy stworzy się chmura cumulonimbus, czyli chmura burzowa, to może dojść również do burzy śnieżnej, w której dochodzi do wyładowań atmosferycznych. - To bardzo rzadkie zjawisko, ale jednak nawet w tym roku mieliśmy z nią do czynienia - podkreślił. Zaznaczył w sobotę, że dwa dni wcześniej mieliśmy do czynienia z burzami śnieżnymi w województwie zachodniopomorskim na granicy z pomorskim oraz delikatna burza śnieżna wystąpiła w okolicy Słubic.

Natomiast w tym roku w lutym wystąpiła u nas "konkretna" burza śnieżna, która była nawet w Warszawie. Ilość wyładowań w jej trakcie była ogromna. - To była jedna z najbardziej spektakularnych burz z największą ilością wyładowań atmosferycznych. To jest takie zjawisko, że burzy towarzyszy opad śniegu, a nie deszczu, jak zazwyczaj. Jest niezmiernie rzadkie, ale występujące coraz częściej w naszym kraju zjawisko - dodał Waljewski. Wyjaśnił też, że jeśli mamy intensywnie wypiętrzony cumulonimbus, z którego pada śnieg to wtedy na pewno będziemy mieli do czynienia ze śnieżycą czyli tzw. ścianą śniegu. Takie opady występują też na frontach atmosferycznych. - Teraz mamy właśnie do czynienia z taką sytuacją. Do Polski zbliża się niż Brygida i w kolejnych godzinach będziemy coraz bardzie odczuwać jego skutki. W sobotę w nocy spadł już delikatny śnieg i stopniowo opady deszczu, a później śniegu będą wchodziły od południowego wschodu. Na Podkarpaciu, Małopolsce, Lubelszczyźnie łącznie przez cały epizod opadowy - do poniedziałku - spaść może w niektórych miejscach nawet 40 centymetrów śniegu - powiedział. Dodał, że jest też szansa na śnieżyce, bo ten opad śniegu będzie intensywny, w krótkim czasie będzie bardzo duży przyrost pokrywy śnieżnej. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia śnieżyc będzie na Podkarpaciu, Małopolsce, ziemi Świętokrzyskiej i Lubelszczyźnie. W tych rejonach będzie jeszcze występował silny wiatr do 70-90 kilometrów na godzinę, powodując zawieje i zamiecie śnieżne. - Kierowcy muszą bardzo uważać, bo warunki na drogach będą bardzo ciężkie - ostrzegał Waljewski.

Alerty IMGW drugiego stopnia - intensywne opady śniegu

Pomarańczowe alerty IMGW przed intensywnymi opadami śniegu zostały wydane dla województw:

- małopolskiego, dla powiatów: nowosądeckiego, Nowy Sącz, gorlickiego, tarnowskiego, Tarnów, dąbrowskiego;

- podkarpackiego;

- lubelskiego, dla powiatów: kraśnickiego, janowskiego, biłgorajskiego, zamojskiego, Zamość, tomaszowskiego, hrubieszowskiego, chełmskiego, Chełm, krasnostawskiego, lubelskiego, Lublin, świdnickiego, łęczyńskiego, włodawskiego.

Prognozowane są opady śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym, powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 20 do 30 centymetrów. W powiatach podgórskich woj. podkarpackiego na obszarach powyżej 600 metrów nad poziomem morza może spaść 40 cm śniegu.

Ostrzeżenia wejdą w życie o godz. 22 w sobotę, a stracą ważność o godz. 14 w niedzielę.

Alerty IMGW pierwszego stopnia - intensywne opady śniegu

Ostrzeżenia niższego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu wydano dla województw:

- śląskiego, dla powiatów: cieszyńskiego, bielskiego, Bielsko-Biała, żywieckiego;

- małopolskiego, dla powiatów: krakowskiego, Kraków, wadowickiego, myślenickiego, wielickiego, bocheńskiego, brzeskiego, limanowskiego, suskiego, nowotarskiego, tatrzańskiego;

- świętokrzyskiego, dla powiatów: kazimierskiego, buskiego, staszowskiego, sandomierskiego, opatowskiego, ostrowieckiego;

- mazowieckiego, dla powiatów: lipskiego, zwoleńskiego, siedleckiego, Siedlce, łukowskiego;

- lubelskiego, dla wszystkich powiatów z wyjątkiem tych objętych alertami drugiego stopnia.

W tych regionach przewiduje się opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10 do 15 cm, miejscami do 20 cm.

Na Śląsku, w Małopolsce i na Ziemi Świętokrzyskiej ostrzeżenia będą ważne od godz. 22 w sobotę do godz. 16 w niedzielę, a na Mazowszu i Lubelszczyźnie od godz. 3 do 16 w niedzielę.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW

Alerty IMGW pierwszego stopnia - opady marznące

W sobotę w części kraju na drogach może być ślisko. Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed opadami marznącymi obowiązują w województwach:

- małopolskim, w powiatach: suskim, nowotarskim, tatrzańskim;

- śląskim, w powiatach: cieszyńskim, bielskim, Bielsko-Biała, żywieckim.

Jak czytamy w komunikacie, obserwowane i prognozowane są słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź. Alerty wygasną o godz. 14 w sobotę.

Prognozowane opady w kolejnych dniach
Prognozowane opady w kolejnych dniachVentusky

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Jak powstaje i ile waży śniegPAP
Jak powstaje szklanka na drogachPAP
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kw, anw, ps

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: 134664638/adobe.com

Pozostałe wiadomości