TVN Meteo | Prognoza

Nowy alert RCB. "Drogi mogą być nieprzejezdne. Zostań w domu, jeśli możesz"

TVN Meteo | Prognoza

Aktualizacja:
Autor:
ps
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na niedzielę
Prognoza pogody na niedzielętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś 29.01

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed silnym wiatrem, zawiejami i zamieciami śnieżnymi. W niedzielę po południu alert RCB został wysłany do osób przebywających w woj. warmińsko-mazurskim i podlaskim. Wiatr w porywach może sięgać tam 100 kilometrów na godzinę.

Alert RCB o treści: "Uwaga! Dziś wieczorem i w nocy (30/31.01) możliwy silny wiatr, zawieje i zamiecie śnieżne. Przygotuj się na trudne warunki na drogach i przerwy w dostawie prądu" został wysłany do mieszkańców i osób przebywających w województwach:

- warmińsko-mazurskim, w powiatach: bartoszyckim, braniewskim, elbląskim, ełckim, giżyckim, gołdapskim, kętrzyńskim, lidzbarskim, mrągowskim, nidzickim, oleckim, olsztyńskim, ostródzkim, piskim, szczycieńskim, węgorzewskim oraz Elblągu i Olsztynie;

- podlaskim, w powiatach: augustowskim, grajewskim, kolneńskim, monieckim, sejneńskim, sokólskim, suwalskim oraz w Suwałkach.

"Zostań w domu, jeśli możesz. Drogi mogą być nieprzejezdne. Możliwe przerwy w dostawie prądu" - ostrzega RCB na Twitterze.

Zamieć to zjawisko polegające na unoszeniu z powierzchni gruntu przez silny, porywisty wiatr leżącego już śniegu. Zawieja to natomiast opady śniegu, występujące podczas silnego wiatru. Jak informuje RCB, porywy wiatru mogą dochodzić lokalnie do 100 kilometrów na godzinę.

W sobotę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa skierowało alert do osób przebywających na terenie całego kraju w związku z silnym wiatrem.

"Uwaga! Dzisiaj (29.01) i jutro (30.01) bardzo silny wiatr. Możliwe utrudnienia komunikacyjne i przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz wolno stojące rzeczy" - napisano w sobotę.

Eksperci z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa przypominają, aby:

- usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr; - przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami; - zamknąć okna i drzwi; - nie zatrzymywać się pod drzewami; - zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz; - przygotować oświetlenie zastępcze - latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne; - uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie - przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie wichuryRCB

Ostrzeżenia IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem w niemal Polsce, a także przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi, intensywnymi opadami śniegu i oblodzeniem w kilku województwach.

Alert RCB. Co to jest

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Autor:ps

Źródło: RCB, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, RCB

Pozostałe wiadomości