"Mnóstwo pracy", "wymagający dyżur". Ślizgawica w Polsce dała o sobie znać w szpitalach

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl, tvnmeteo.pl, TVN24
Ślisko, łatwo o upadek. Dr Łukasz Litwa o sytuacji w Krakowie
Ślisko, łatwo o upadek. Dr Łukasz Litwa o sytuacji w KrakowieTVN24
wideo 2/5
Dr Łukasz Litwa o sytuacji w KrakowieTVN24

W wyniku ślizgawicy w Polsce lekarze na oddziałach ratunkowych we wtorek mieli więcej pracy. Od poniedziałkowego wieczoru oddziały ortopedyczne w wielu regionach przeżywają oblężenie, a ratownicy medyczni mają ręce pełne roboty. Lekarze przestrzegali, by zachować szczególną ostrożność, ponieważ upadki na lodzie mogą skończyć się tragicznie.

W poniedziałek i wtorek przez Polskę z zachodu na wschód przechodziła strefa opadów marznących, przynosząca ze sobą "szklankę" na jezdniach i chodnikach. We wtorek szczególnie trudna sytuacja panowała na północnym wschodzie kraju, w tym w Białymstoku, gdzie w godzinach porannych konieczne było wstrzymanie ruchu autobusowego ze względu na bezpieczeństwo pasażerów.

Do tragicznego wypadku doszło we wtorek w Warszawie, gdzie 38-latek przewrócił się na oblodzonym chodniku. Mężczyzna zmarł na miejscu, prawdopodobnie w wyniku uderzenia głową w chodnik.

Gołoledź w Warszawie Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

Połowa przyjętych to pacjenci ze złamaniami

Jak opowiadał w rozmowie z TVN24 Łukasz Litwa, kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala im. Żeromskiego w Krakowie, w poniedziałek pacjenci ze złamaniami wynikającymi z upadków stanowili około połowę wszystkich przyjętych.

- Najbardziej narażone [na urazy - przyp. red.] są osoby starsze, ale osoby młodsze i osoby w wieku dojrzałym również - wyjaśnił. Lekarz zaapelował także o rozsądne wzywanie karetek w przypadku odniesienia urazu, który nie uniemożliwia nam samodzielnego zgłoszenia się do szpitala.

Ślisko, łatwo o upadek. Dr Łukasz Litwa o sytuacji w Krakowie
Dr Łukasz Litwa o sytuacji w KrakowieTVN24

Ślisko na chodnikach w Kielcach

We wtorek rano w wielu miejscach na drogach i chodnikach Ziemi Świętokrzyskiej powstała warstwa lodu. Maciej Ślusarczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach zwrócił uwagę, że deszcz w połączeniu z temperaturami oscylującymi około zera tworzy niezwykle niebezpieczne warunki. - Dziś rano na świętokrzyskich drogach doszło do 20 kolizji. Na szczęście niegroźnych. Na drodze nie podejmujmy gwałtownych manewrów, pamiętajmy, aby prędkość była dostosowana do warunków - zaznaczył funkcjonariusz. O ostrożność proszeni są również piesi. Osoby starsze, jeśli to jest możliwe, nie powinny wychodzić z domów.

- Ortopeda dyżurujący w szpitalnym oddziale ratunkowym od rana przyjął dziesięcioro pacjentów, kolejne osoby się zgłaszają. Dominują urazy kończyn - złamania nadgarstków, uszkodzone łokcie i ogólne potłuczenia. Spodziewamy się, że pacjentów z godziny na godzinę będzie przybywać - powiedziała rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach Anna Mazur-Kałuża.

W Toruniu lekarze pracują w pocie czoła

Śliskie chodniki i drogi sprawiły, że toruńskie pogotowie pracowało we wtorek szczególnie intensywnie. W ostatnich godzinach zanotowano kilkadziesiąt wyjazdów karetek pogotowia do osób z urazami - poinformował we wtorek przed południem rzecznik prasowy wojewódzkiego szpitala w Toruniu Janusz Mielcarek.

- Normalnie w ciągu dnia jest ich kilka - powiedział rzecznik. Dodał, że na Szpitalny Oddział Ratunkowy przyjęto 20 osób z urazami, a 10 z nich wymagało hospitalizacji. Sytuacja jest szczególnie trudna, ponieważ szpitalny oddział ratunkowy przenoszony jest właśnie ze starego budynku do nowego. SOR w wojewódzkim szpitalu ma być czynny w nowym miejscu od jutra.

Na Warmii i Mazurach nie można było dodzwonić się do przychodni

We wtorek dużo pracy mieli też ratownicy medyczni w województwie warmińsko-mazurskim. Poradnie ortopedyczne w całym regionie były wypełnione pacjentami. W Olsztynie, aby dodzwonić się do rejestracji w przychodni, gdzie pracuje ortopeda trzeba było przed południem czekać na połączenie kilkadziesiąt minut. Najtrudniejsza sytuacja pogodowa panowała na Mazurach, gdzie temperatura oscylowała wokół zera i padał deszcz.

- Od rana karetki wzywano 134 razy. Pogotowie ratunkowe wyjeżdżało do 55 urazów ortopedycznych. Wczoraj w analogicznym okresie czasu tego typu zgłoszeń było 10 - przekazał we wtorek rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek.

Trudna sytuacja panuje nie tylko na Warmii i Mazurach, Małopolsce. Na Mazowszu od rana na żadnej spośród stacji wyczekiwania pogotowia ratunkowego nie ma ani jednego wolnego ambulansu. Szpitale w stolicy przyjmowały pacjentów ze złamaniami i zwichnięciami.

>>> Sprawdź także: "Żaden członek zespołu ratownictwa medycznego od rana nie miał ani minuty przerwy"

Białystok. Utrudnienia komunikacyjne, ślisko
Białystok. Utrudnienia komunikacyjne, śliskoTVN24

Poniedziałkowa gołoledź w Szczecinie

Od poniedziałkowego popołudnia do wtorku rano zachodniopomorscy ratownicy medyczni przeprowadzili prawie 150 interwencji dotyczących urazów po upadku na oblodzonych nawierzchniach. - Najgorzej sytuacja wyglądała w poniedziałek w godzinach między godziną 13.00 a 18.00. Interwencji było bardzo dużo aż do wtorkowego poranka - przekazała we wtorek rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie Paulina Heigel. Jak dodała, ze względu na bardzo dużą liczbę pacjentów w poniedziałek po południu czas oczekiwania na zespoły ratownictwa medycznego był wydłużony. - Pracy było naprawdę mnóstwo, był to bardzo wymagający dyżur. Sami dyspozytorzy i ratownicy medyczni przyznają, że wyglądał podobnie jak w noc sylwestrową, która jest zawsze najbardziej pracowitym czasem w ciągu całego roku - podkreśliła rzeczniczka pogotowia.

Wiele przypadków w Poznaniu

W poniedziałek wieczorem opady marznącego deszczu oblodziły również ulice, chodniki i przystanki w Poznaniu. Rzecznik Szpitala Miejskiego im. Strusia Tomasz Dolata poinformował, że od poniedziałkowego wieczora szpitalny oddział ratunkowy przyjął około 50 osób, które doznały urazu w wyniku poślizgnięcia się na chodniku, podjeździe lub przystanku autobusowym czy tramwajowym. - Ofiary warunków pogodowych, które trafiły na nasz SOR, to osoby ze złamanymi rękami i nogami, ze stłuczeniami bioder i barków. Wśród pacjentów dominują osoby starsze - powiedział Dolata. Rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu Robert Judek poinformował, że minionej doby w Poznaniu i powiecie poznańskim pracowało 26 zespołów ratownictwa medycznego, które wyjechały do ponad 270 interwencji. Około 60 z nich dotyczyło urazów wywołanych warunkami pogodowymi. Judek podkreślił że ponad 30 przypadków to były wyjazdy do osób poszkodowanych na ulicach i chodnikach. Sporo osób, które doznało urazu, wracało o własnych siłach do domów i dopiero stamtąd ruszało do placówek medycznych po pomoc.

Tomasz Zubilewicz o pogodzie w Polsce
Tomasz Zubilewicz o pogodzie w PolsceTVN24

Autorka/Autor:as/dd

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl, tvnmeteo.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W Boże Narodzenie warunki na drogach w części kraju są trudne. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed oblodzeniem, a także opadami marznącymi. W kilku województwach obowiązują żółte alarmy.

Gołoledź na drogach. W kilku województwach obowiązują ostrzeżenia IMGW

Gołoledź na drogach. W kilku województwach obowiązują ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Środa, pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, przyniesie dużo chmur i mgieł. Opady śniegu pojawią się jedynie w górach. Na termometrach będzie 0 do 5 stopni.

Pogoda na dziś - środa 25.11. Śnieg spadnie, ale tylko w górach

Pogoda na dziś - środa 25.11. Śnieg spadnie, ale tylko w górach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Obfite opady śniegu pozostawiły we wtorek tysiące domów bez prądu Bośni i Hercegowinie. Doszło do poważnych zakłóceń w ruchu drogowym, a niektóre miejscowości zostały odcięte od świata. Intensywnie sypie też w Serbii.

Zima zaatakowała na Bałkanach. Domy bez prądu, zaspy na dwa metry

Zima zaatakowała na Bałkanach. Domy bez prądu, zaspy na dwa metry

Źródło:
Reuters, ENEX

W Święta Bożego Narodzenia czeka nas nie zimowa, a późnojesienna, mglista pogoda ze słabymi opadami deszczu i mżawki. Na śnieg można liczyć tylko w górach.

Mgły, mżawka, miejscami mróz w ciągu dnia. Pogoda na Boże Narodzenie

Mgły, mżawka, miejscami mróz w ciągu dnia. Pogoda na Boże Narodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Należąca do NASA sonda Parker podjęła we wtorek próbę zbliżenia się do Słońca bliżej niż kiedykolwiek wcześniej, na 6,2 miliona kilometrów. Celem misji jest zbadanie atmosfery gwiazdy, w tym szczególnie burz słonecznych, które mogą mieć wpływ na systemy komunikacyjne na Ziemi.

"Coś, czego nikt inny wcześniej nie dokonał"

"Coś, czego nikt inny wcześniej nie dokonał"

Źródło:
PAP

W Belgii odnotowano pierwszy przypadek zarażenia nowym wariantem mpoksu. Pochodzący z Walonii pacjent zaraził się podczas pobytu w jednym z krajów afrykańskich. Chociaż wariant ten jest bardzo zaraźliwy i śmiercionośny, służby uspokoiły, że ryzyko rozprzestrzenia się wirusa jest bardzo niskie.

Niebezpieczny wariant mpoksu w kolejnym europejskim kraju

Niebezpieczny wariant mpoksu w kolejnym europejskim kraju

Źródło:
PAP

Australia przygotowuje się na pożary buszu. W stanie Wiktoria nadal trwa walka z pożarem, który od ponad tygodnia szaleje na terenie Parku Narodowego Grampians. Sytuację pogarsza fakt, że nadchodzące święta mają być najgorętsze od lat.

To mogą być najgorętsze święta od lat. "Spodziewamy się najgorszego"

To mogą być najgorętsze święta od lat. "Spodziewamy się najgorszego"

Źródło:
PAP, 9 News

Wysokie fale zniszczyły molo w mieście Santa Cruz w Kalifornii. Trzy przebywające na nim osoby wpadły do wody, a z pomocą pospieszyli im strażacy. Jak przekazały lokalne władze, molo już od dłuższego czasu było uszkodzone, a w okolicy prowadzone były prace renowacyjne.

Fale porwały molo, ludzie wpadli do wody

Fale porwały molo, ludzie wpadli do wody

Źródło:
New York Times, Santa Cruz Fire Dept.

Ratownicy z Grupy Beskidzkiej GOPR przeprowadzili w niedzielę akcję ratunkową. Znieśli na noszach 32-letniego turystę z urazem pachwiny uniemożliwiającym mu chodzenie. Mężczyzna utknął na górnym odcinku zamkniętego żółtego szlaku na Babią Górę.

Wypadek w Beskidach. Goprowcy znieśli na noszach rannego turystę

Wypadek w Beskidach. Goprowcy znieśli na noszach rannego turystę

Źródło:
PAP, GOPR

Stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach wzrósł w poniedziałek do drugiego, umiarkowanego. Warunki na szlakach są bardzo trudne. Intensywnie pada śnieg, a dodatkowym utrudnieniem jest silny wiatr i niski pułap chmur w partiach szczytowych - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

W Tatrach wzrosło zagrożenie lawinowe. "Apelujemy"

W Tatrach wzrosło zagrożenie lawinowe. "Apelujemy"

Źródło:
TPN, PAP, TOPR

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zmarł krokodyl, który zagrał w największym australijskim przeboju wszechczasów - filmie "Krokodyl Dundee". O śmierci ponad 90-letniego gada poinformowało herpetarium Crocosaurus Cove, w którym mieszkał.

"Odszedł Burt, gwiazdor australijskiego klasyka". Zagrał w filmie "Krokodyl Dundee"

"Odszedł Burt, gwiazdor australijskiego klasyka". Zagrał w filmie "Krokodyl Dundee"

Źródło:
PAP, BBC

W połowie grudnia w Cieśninie Kerczeńskiej doszło do awarii dwóch tankowców i wycieku mazutu. Rosyjskie władze - które cytuje "The Guardian" - podały, że "nawet 200 tysięcy ton gruntu mogło zostać skażone".

Mazut wyciekł z rosyjskich tankowców. Nawet 200 tysięcy ton gruntu skażone

Mazut wyciekł z rosyjskich tankowców. Nawet 200 tysięcy ton gruntu skażone

Źródło:
PAP, Reuters

Bilans ofiar śmiertelnych cyklonu Chido, który uderzył w Mozambik, wzrósł do 120 osób - podały w poniedziałek lokalne władze. Żywioł wyrządził też ogromne zniszczenia na Majotcie, francuskim terytorium zamorskim. W związku z tą katastrofą poniedziałek został ogłoszony dniem żałoby narodowej we Francji.

Rośnie bilans ofiar cyklonu, we Francji żałoba narodowa

Rośnie bilans ofiar cyklonu, we Francji żałoba narodowa

Źródło:
PAP, Reuters

Mieszkańcy północnych regionów Japonii zmagają się z trudnymi, zimowymi warunkami. W niektórych miejscach wystąpiły śnieżyce, a warstwa białego puchu wyniosła kilkadziesiąt centymetrów. Były miejsca, gdzie stanął ruch pociągów.

Atak zimy w Japonii. Pociągi stanęły

Atak zimy w Japonii. Pociągi stanęły

Źródło:
Reuters, NHK

W niedzielne popołudnie zawalił się most łączący dwa stany na północnym wschodzie Brazylii. W momencie katastrofy na konstrukcji znajdowało się kilka pojazdów, które wpadły do wody. Jednym z nich była cysterna wypełniona kwasem siarkowym. Nie żyje co najmniej jedna osoba.

Zawalił się most. Do rzeki wpadła cysterna z kwasem siarkowym. Ten zaczął się uwalniać

Zawalił się most. Do rzeki wpadła cysterna z kwasem siarkowym. Ten zaczął się uwalniać

Źródło:
Reuters, PAP, Globo

Populacja bliskiej wymarcia jaszczurki z Karaibów odbudowała się w ciągu zaledwie sześciu lat. W 2018 roku na świecie żyło mniej niż 100 osobników Pholidoscelis corvinus, ale dzięki wysiłkom ekspertów obecnie ich liczba zwiększyła się szesnastokrotnie. Przypadek ten pokazuje, jak ważną rolę pełni odpowiednia ochrona gatunkowa.

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Źródło:
Fauna & Flora

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN