Na Kasprowym Wierchu kilkumetrowe zaspy, w Zakopanem śniegu tyle, że trzeba go wywieźć

Autor:
as
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl
Trudne warunki do turystyki górskiej w Tatrach
Trudne warunki do turystyki górskiej w TatrachTVN24
wideo 2/7
TVN24Trudne warunki do turystyki górskiej w Tatrach

W Zakopanem i Tatrach zima trwa w najlepsze. W sobotę pokrywa śnieżna na Kasprowym Wierchu sięgała miejscami 1,5 metra grubości. Konieczne było odkopywanie jednego z wyciągów narciarskich. W samym Zakopanem warstwa śniegu przyrosła do 60 centymetrów, a władze miasta planują wywiezienie nadmiarowego "białego puchu".

Od kilku dni w powiecie tatrzańskim pada śnieg. Od czwartku na drogach Podhala panują bardzo trudne warunki - na wielu drogach zalega błoto pośniegowe oraz śnieg. Powrót zimy stanowi jednak dobrą wiadomość dla narciarzy. Na większości wyciągów panują doskonałe warunki.

>>>Sprawdź także: Obfite opady śniegu, opady marznące, zawieje. Alerty IMGW, w tym pomarańczowe

Konieczne było odkopanie wyciągu

Na Kasprowym Wierchu leży już 1,5 metra śniegu, a miejscami pod wpływem silnego wiatru utworzyły się nawet kilkumetrowe zaspy. Duży zasób naturalnego śniegu pozwolił w końcu na uruchomienie obydwu tras zjazdowych. W sobotę od rana czynny jest wyciąg krzesełkowy w Kotle Goryczkowym.

Wyciąg na przeciwległym stoku, w Kotle Gąsienicowym, w sobotę rano był miejscami odkopywany spod śniegu, ponieważ w górnej części nagromadziła się zbyt duża warstwa. Pracownicy kolejki muszą tam ręcznie oraz przy pomocy ratraków udrożnić przejazd linii wyciągu krzesełkowego.

Ponadto uformowania w śniegu wymaga także trawers okalający kopułę szczytową, po którym narciarze przedostają się od stacji górnej kolejki głównej do trasy narciarskiej w Kotle Goryczkowym.

Trasy narciarskie na Kasprowym Wierchu są pokryte wyłącznie naturalnym śniegiem. Sztuczne śnieżenie jest tam niemożliwe z uwagi na przepisy ochrony przyrody. Prognozy na kolejny feryjny turnus zapowiadają się bardzo optymistycznie dla wybierających się na narty w Tatry. Zapowiadane są bowiem dalsze opady śniegu.

Kasprowy Wierch, Dolina Goryczkowa - sobota ranokamery.topr.pl

Zakopane pod śniegiem

Śniegu przybywa na całym Podhalu. W Zakopanem na ulicach nieustannie pracuje sprzęt do zimowego utrzymania dróg, ale przyrost pokrywy śnieżnej jest tak duży, że maszyny nie nadążają z odśnieżaniem - warstwa śniegu rano wynosiła 60 centymetrów. Nawet główne ulice są białe lub zalega na nich błoto pośniegowe, a na mniejszych, bocznych ulicach zalega ubity śnieg.

Największe problemy z poruszaniem się mają piesi, ponieważ większość chodników nie jest odśnieżona, a na ciągach pieszych i przystankach autobusowych zalegają pryzmy zgarnianego z ulic śniegu. Piesi są zmuszeni do poruszania się po jezdniach, co stwarza dodatkowe niebezpieczeństwo. W przyszłym tygodniu władze Zakopanego planują wywóz nagromadzonego śniegu.

W związku z intensywnymi opadami śniegu na terenie województwa małopolskiego tylko w sobotę od północy do godzin porannych straż pożarna odnotowała już 1230 interwencji związanych głównie z usuwaniem powalonych pod naporem śniegu drzew na jezdnie i chodniki oraz zerwanych linii energetycznych.

Hala Gąsienicowa, widok na Granaty - sobota ranokamery.topr.pl

Fatalne warunki do turystyki górskiej

Na antenie TVN24 ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Andrzej Mikler opowiadał, że zima wróciła w Tatry, co wpływa na warunki turystyczne w regionie.

- Mamy trzeci stopień zagrożenia lawinowego, za ostatnią dobę spadło 30 centymetrów śniegu, za poprzednią tak samo - wyliczał. - Powyżej górnej granicy lasu śnieg jest przewiany, więc trzeba uważać na miejsca w depresjach, w żlebach, gdzie tego śniegu może być znacznie więcej.

Jak dodał, w partiach gór powyżej schronisk szlaki są nieprzetarte i występują trudne warunki do uprawiania turystyki. Wyprawy utrudnia słaba widzialność. Chodzenie w takich warunkach wymaga sporego doświadczenia.

Dolina Pięciu Stawów Polskich, Przedni Staw - sobotnie popołudniekamery.topr.pl

Autor:as

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: kamery.topr.pl

Pozostałe wiadomości