W większości kraju obowiązuje najwyższy stopień ryzyka wybuchu pożarów w lasach - wynika z opublikowanej w niedzielę mapy Instytutu Badawczego Leśnictwa. W niektórych częściach Polski jest bardzo sucho. Jak przekazał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wilgotność gleby na zachodzie kraju zarówno w płytszych, jak i głębszych warstwach gleby spada poniżej 40 procent.
Najwyższy poziom zagrożenia pożarowego w lasach, określany jako duży, występuje na całym obszarze województw: lubuskiego, dolnośląskiego, łódzkiego oraz lubelskiego, na przeważającym terenie woj. wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, podkarpackiego, mazowieckiego i podlaskiego, a także częściowo w woj. zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim i śląskim. We wszystkich pozostałych miejscach zagrożenie jest określane jako średnie.
Jak mierzone jest zagrożenie pożarowe
Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 60 strefach prognostycznych na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania.
Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 marca do 30 września.
Bardzo sucho na zachodzie
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował w niedzielę, że na zachodzie kraju wilgotność gleby spada miejscami poniżej 40 procent. Chodzi o płytsze i głębsze warstwy gleby.
Sytuacja związana z wilgotnością gleby najlepiej wygląda na południu kraju, gdzie wskaźnik wilgotności przekracza w niektórych miejscach 80 proc. - przekazał IMGW.
Źródło: IBL, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/IBL