Wysoka temperatura powietrza w połączeniu ze słoneczną aurą sprawiają, że zagrożenie pożarowe w polskich lasach jest na wysokim poziomie. Uważajmy, nawet niewielka iskra lub niedopałek mogą wzniecić ogień. Z mapy opublikowanej przez Instytut Badawczy Leśnictwa po południu w niedzielę wynika, że w prawie całym kraju występuje najwyższy poziom ryzyka wybuchu pożaru.
Brak opadów, wysoka temperatura powietrza i bezchmurne niebo to czynniki, które powodują, że w polskich lasach zagrożenie pożarowe jest bardzo duże.
"Bezopadowy okres dwóch tygodni powoduje postępującą suszę meteorologiczną i hydrologiczną szczególnie na zachodzie oraz północy kraju. Na rzekach obserwujemy wiosenną niżówkę, a w lasach znaczne zagrożenie pożarowe. Kolejne dni wciąż słoneczne i suche" - pisze Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na Twitterze.
Sprawdź, kiedy mają powrócić opady deszczu. Przeczytaj najnowszą prognozę pogody na Boże Ciało i długi weekend czerwcowy.
Zagrożenie pożarowe w polskich lasach
W niedzielę po południu, według mapy Instytutu Badawczego Leśnictwa, najwyższy - oznaczony kolorem czerwony - poziom zagrożenia pożarowego występuje w niemal całym kraju. Rejony podgórskie nie są objęte prognozą.
Prognoza zagrożenia pożarowego prezentowana przez IBL jest wykonywana w 60 strefach prognostycznych na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania. Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 marca do 30 września.
Widzisz pożar? Zareaguj
W takich dniach warto zachować szczególną ostrożność podczas przebywania w lasach. W przypadku zauważenia pożaru należy niezwłocznie skontaktować się z numerem alarmowym Państwowej Straży Pożarnej 998 lub z nr alarmowym 112.
Źródło: tvnmeteo.pl, IBL
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock