W polskich lasach pojawiły się grzyby. Wpłynęła na to korzystna dla nich pogoda - opady deszczu i ciepła aura. Adamowi z Nieporętu udało się w czwartek nad Jeziorem Zegrzyńskim zebrać aż 10 kilogramów borowików. - Trafiłem na nie zupełnym przypadkiem - powiedział.
W polskich lasach obserwuje się wysyp borowików szlachetnych (Boletus edulis Bull.), potocznie nazywanych prawdziwkami. Grzyby te pojawiają się od maja do listopada. W czwartek Adamowi z Nieporętu udało zebrać się około 10 kilogramów prawdziwków.
- Trafiłem na nie zupełnym przypadkiem, w przypadkowym miejscu nad Jeziorem Zegrzyńskim - powiedział w rozmowie z tvnmeteo.pl. Dodał, że nigdy wcześniej nie zbierał tam grzybów, jest to miejsce, w którym zwykle biega. - Grzyby rosły z dala od jakiegokolwiek lasu - zauważył.
Grzybów było tak dużo, że Adam z Nieporętu potrzebował pomocy żony, aby zabrać je do domu. - Przyjechała i zabrała ze sobą jedną łubiankę i jedną torbę, ale grzybów było tak dużo, że i tak się wszystkie nie zmieściły. Podwinęła sobie sukienkę i tam też ich naładowała, ale i tak mogliśmy zabrać ich jeszcze więcej - dodał.
Lasy Państwowe pisały kilka dni temu w mediach społecznościowych o ogromnej ilości borowików w lasach.
Jadalny grzyb
Borowik szlachetny jest grzybem rurkowym posiadającym jasno- lub ciemnobrązowy kapelusz, który ma średnicę od 6 do 25 centymetrów. Kształt kapelusza jest początkowo gładki i półkolisty, później bardziej wypukły. Rurki (hymenofor rurkowy) prawdziwka są u młodych osobników białe, później oliwkowozielone. Brzuchaty, siatkowany trzon osiąga wysokość od 5 do 20 centymetrów i grubość od jednego do ośmiu centymetrów średnicy.
Owocnik borowika szlachetnego składa się aż w 80 procentach z wody, jednak mimo to posiada wiele cennych składników odżywczych. Do najbardziej dobroczynnych witamin oraz mikro- i makroelementów znajdujących się w prawdziwkach zaliczają się: witaminy A, C, D i E, sole mineralne, potas, błonnik, fosfor, żelazo, magnez.
>> CZYTAJ TEŻ: Kiedy na grzyby? Kalendarz grzybiarza, sezon na grzybobranie
Źródło: tvnmeteo.pl. TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Adam z Nieporętu