Gigantyczny okaz flagowca olbrzymiego wyrósł w Parku Szczytnickim we Wrocławiu. Ten pasożytniczy gatunek tworzy duże i ciężkie owocniki, ale rzadko kiedy są one tak wielkie jak ten wrocławski - może on ważyć nawet 50 kilogramów.
Flagowiec olbrzymi (Meripilus giganteus) to jeden z najbardziej efektownych grzybów, jakie możemy spotkać w polskich parkach. Jego duże, płaskie kapelusze wydają się wyrastać prosto z podłoża, tworząc wachlarzowate struktury - właśnie dlatego bywa on nazywany również wachlarzowcem olbrzymim.
Ostatnia chwila na jego zobaczenie
Niezwykle okazały flagowiec olbrzymi pokazał się niedawno w Parku Szczytnickim we Wrocławiu. Kapelusze pojawiły się niedaleko starego buka. Jak opowiadał doktor Włodzimierz Kita z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, okaz ten jest wyjątkowo duży - zespół owocników może ważyć ponad 50 kilogramów.
- Osobiście tak dużego flagowca jeszcze nie widziałem - powiedział. Wskazał, że grzyb pojawił się dwa tygodnie temu, bardzo szybko rozrastając się do efektownych rozmiarów. - Jest już dojrzały i za kilka dni zacznie się rozpadać - dodał naukowiec.
Flagowiec olbrzymi to gatunek pasożytniczy, który do października 2014 roku znajdował się na liście grzybów chronionych. Składa się z wielu połączonych u podstawy, rozetkowato lub dachówkowato ułożonych kapeluszy. Rośnie u podstawy różnych gatunków drzew liściastych, zwykle przy martwych pniach, rzadziej jako pasożyt żywych drzew. Chętnie rośnie na siedliskach antropogenicznych, w tym w parkach, stąd bywa nazywany też grzybem parkowym.
Źródło: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Źródło zdjęcia głównego: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu