To, co dzieje się z polskimi rzekami i jeziorami, jest "niepokojące, a może już nawet niebezpieczne"

Źródło:
tvnmeteo.pl
"To co obserwujemy jest co najmniej niepokojące, a może już nawet niebezpieczne"
"To co obserwujemy jest co najmniej niepokojące, a może już nawet niebezpieczne"
wideo 2/3
"To co obserwujemy jest co najmniej niepokojące, a może już nawet niebezpieczne"

Sytuacja hydrologiczna w naszym kraju od lat nie jest optymistyczna, a przechodzące obecnie fale upałów tylko pogłębiają problem. Jak opowiadał na antenie TVN24 hydrobiolog Szymon Pukos, niska ilość wody w rzekach i jeziorach to nie tylko problem dla człowieka, lecz także dla rodzimych gatunków zwierząt.

Poziom wody w wielu polskich rzekach jest zatrważająco niski. Jak przekazał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, tylko na Lubelszczyźnie i w południowej części Śląska nie obowiązują obecnie alerty dotyczące suszy hydrologicznej. Sytuacja najgorzej wygląda na zachodzie i północnym wschodzie kraju, gdyż ostrzeżeniem objęto niemal całe województwa lubuskie, wielkopolskie, podlaskie i warmińsko-mazurskie.

IMGW

Kryzys wodny w polskich rzekach

Niepokojąco wygląda także stan najdłuższej polskiej rzeki - Wisły. Tylko miejscami u jej źródła i ujścia poziom wody jest określany jako średni.

- Obserwujemy już od ośmiu-dziewięciu lat kryzys wodny na Wiśle i wydaje mi się, że z racji tego, że Wisła jest największą polską rzeką, możemy traktować ją jako pewien obraz, symbol tego, co w ogóle się dzieje z wodą u nas w kraju - mówił w programie "Wstajesz i wiesz" Szymon Pukos, hydrobiolog i redaktor TVN24.

Jak dodał, podobny los spotyka także inne mniejsze lub większe cieki oraz zbiorniki śródlądowe. - To, co obserwujemy, jest co najmniej niepokojące, a może już nawet niebezpieczne. Chyba najbardziej zdają sobie z tego sprawę rolnicy, bo kryzys wodny dotyka wód gruntowych. To właśnie tam najwięcej jest niebezpieczeństwa jeśli chodzi o uprawy i plony - powiedział.

>>> Czytaj dalej: Zagrożenie dla "polskiej Amazonki". "Tam wszędzie jest sucho"

Problem dla ludzi i zwierząt

Pukos zauważył, że problem może dotyczyć nas już bezpośrednio. Dlatego w sytuacjach największych fal ciepła, w wielu gminach wydawane są ostrzeżenia dotyczące racjonalnego korzystania z zasobów wodnych, a w skrajnych sytuacjach - jak przed kilkoma laty w Skierniewicach - nawet decyzje o zatrzymaniu dostaw wody do gospodarstw domowych.

Jak dodał ekspert, brak wody oddziałuje nie tylko na zdrowie człowieka czy gospodarkę, lecz także na wiele innych sektorów, takich jak żywność, energetyka. Cierpią także organizmy wodne.

- Tutaj bezpośrednich przykładów wpływu jest o wiele mniej niż pośrednich, bo to często są zjawiska, które następują po sobie wielokrotnie i dopiero na końcu jest ten negatywny skutek. Przykład - Odra w zeszłym roku. Tam mieliśmy sytuację, w której poziom wody odpadł i i automatycznie wzrosło stężenie rozpuszczonych w tym momencie soli. Łatwo sobie wyobrazić sytuację, w której mamy szklankę wypełnioną w całości wodą i szklankę wypełnioną w połowie, i jeżeli wsypiemy do obu tę samą ilość cukru na przykład, to w szklance, w której będzie mniej wody, stężenie będzie zdecydowanie większe - opisał.

>>> Sprawdź też TVN24 Premium: Co tak naprawdę wydarzyło się na Odrze? "Od lat cięliśmy gałąź, na której siedzieliśmy. Ta gałąź pękła"

Oprócz soli wzrosnąć mogły także ilości innych pierwiastków lub metali ciężkich. - Wzrost takich stężeń substancji toksycznych może powodować zmianę gatunkową. To oznacza, że do danego ekosystemu wchodzą organizmy, które normalnie nie występowały. Zmieniają się proporcje, nie tylko w organizmach ryb czy bezkręgowców, ale wśród mikroorganizmów, fitoplanktonu - powiedział Pukos.

Tymczasem w naturze wszystko powinno działać jak w szwajcarskim zegarku, a dodanie bądź odjęcie jakiegoś jej elementu może skutkować zaburzeniem całego ekosystemu. Dlatego tak ważna jest ochrona gatunkowa.

- Warto też wziąć pod uwagę to, że możemy mówić o gatunkach inwazyjnych, które z racji swojej szerokiej tolerancji na przykład na wahania temperatury, są o wiele bardziej niebezpieczne dla gatunków rodzimych - dodał Pukos.

Taka sytuacja spotkała na przykład raki szlachetne, które na przestrzeni lat zostały wyparte przez inwazyjne raki amerykańskie oraz ryby okoniokształtne, których obecność w Polsce jest coraz bardziej znikoma z powodu babki rzecznej.

- To jest wpływ zmian klimatu, czyli tego, że woda robi się coraz cieplejsza. A w dodatku ona robi się coraz cieplejsza, kiedy jest jej mniej. Bo nagrzewa się zdecydowanie szybciej - powiedział.

Poziom wody w polskich rzekach. 19.07.23IMGW

Co można zrobić?

Pukos powiedział, że aby powstrzymać negatywne procesy w naszych rzekach, konieczne jest zwrócenie uwagi na retencję i dbanie o obszary takie jak mokradła czy torfowiska.

- Po wojnie, w latach 50., 60. i 70., był pik czynności związanych z melioracją. Polegały one na wykopaniu rowu i generalnie były to czynności związane z radzeniem sobie z nadmiarem wody. Bo kiedyś było jej w nadmiarze. Teraz sytuacja się odwróciła o 180 stopni, teraz musimy sobie radzić z niedomiarem - mówił. Oznacza to, że polityka dotycząca zasobów wodnych, także powinna się zmienić, by dostosować się do nowej rzeczywistości i wstrzymywać spływ wody, by ją retencjonować.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku jezior.

- Tutaj musimy wziąć pod uwagę procesy związane ze zlewnią. Nie ma zdrowego jeziora bez zdrowej zlewni. Jeżeli będziemy tuż nad samym jeziorem prowadzić rolnictwo, związane z intensywnym wykorzystaniem związków fosforu i azotu, które są podstawowymi pierwiastkami do eutrofizacji, czyli zazielenienia się wód, wzrośnie poziom żyzności danego jeziora - mówił.

Pukos dodał także, że z perspektywy naukowej takie jezioro jest fantastycznym obiektem badań. Jednak w przypadku turystyki już niekoniecznie, gdyż taki zbiornik przestaje być atrakcyjny. Jak więc można zaradzić tym szkodliwym procesom? Na przykład poprzez wstrzymanie wycinku szuwarów, które stanowią biofiltr przed napływem groźnych związków.

- Tego nie unikniemy, my potrzebujemy rolnictwa i nie chcemy z nim walczyć, tylko chcemy zachować pewne kompromisy. [...] Jeżeli puścimy ludzi i pozwolimy im budować się nad samymi brzegami, co się często wiąże z wycięciem szuwaru, to zmniejszamy powierzchnię biofiltra naturalnego. I tutaj następuje to użyźnienie. Jeżeli mamy już takie eutroficzne jezioro, to warto jest też się nie poddawać, dlatego że istnieją sposoby na to, żeby je odżyźnić, renaturyzować. Bo proces użyźniania jeziora jest naturalny, tylko że my jako ludzie przyspieszamy ten proces i to jest bardzo niekorzystne - podsumował.

Całość rozmowy z Szymonem Pukosem zobaczysz tutaj:

Szymon Pukos o stanie polskich wód
Szymon Pukos o stanie polskich wódTVN24

Autorka/Autor:kw/map

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrywała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować dalej po oceanie. A23a przez wiele miesięcy wirowała w jednym miejscu, nie mogąc się stamtąd wydostać. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wyrwała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Pożar, który wybuchł w australijskim buszu, zmusił setki mieszkańców stanu Wiktoria do ewakuacji. Walka z żywiołem trwać może jeszcze co najmniej kilka dni - poinformowały w niedzielę lokalne władze.

Pożar buszu. Wydano nakaz natychmiastowej ewakuacji

Pożar buszu. Wydano nakaz natychmiastowej ewakuacji

Źródło:
PAP, The Guardian

Pogoda na dziś. W niedzielę 22.12 w miejscach kraju czekają nas opady deszczu, a wiatr w porywach mocno się rozpędzi. Termometry wskażą od 2 do 7 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela 22.12. Jesiennie w całym kraju

Pogoda na dziś - niedziela 22.12. Jesiennie w całym kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online

Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Źródło:
The Guardian, gov.uk, independent.co.uk

Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Źródło:
G1 Globo, Folha do Leste

Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Źródło:
CNN, ICP

Gdy my szykujemy się do zimy, na półkuli południowej zaczyna się lato. Mieszkańcy Chile mierzą się już z falą upałów. Temperatura znacząco przekracza 30 stopni Celsjusza.

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii opisali w tym roku łącznie 172 nowych gatunków roślin i grzybów i wybrali z nich 10 najciekawszych. Części nowo odkrytych gatunków już nadano status zagrożonych. Jak podkreślają badacze, "trzeba się ścigać z czasem, aby zdążyć je wszystkie odnaleźć".

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

Źródło:
PAP, kew.org