Warunki w Tatrach są bardzo trudne. Intensywnie pada śnieg, a na Kasprowym Wierchu pokrywa śnieżna zbliża się do pół metra. Obowiązuje pierwszy, niski stopień zagrożenia lawinowego, ale ratownicy nie wykluczają, że zostanie podniesiony. Apelują oni o odpowiednie przygotowanie przed wyruszeniem w trasę, najlepiej jednak zrezygnować z górskiej wędrówki.
Śnieg intensywnie pada w Tatrach od godzin porannych w piątek. Na Kasprowym Wierchu leży już 45 centymetrów śniegu, a według prognoz na szczytach może spaść nawet kolejne 40 cm. Taka sama ilość śniegu leży w Dolinie Pięciu Stawów, a na Hali Gąsienicowej są to 32 cm.
Trudne warunki wysoko w Tarach
Warunki do uprawiania turystyki są bardzo trudne. Szlaki są zasypane śniegiem i nieprzetarte. Widoczność jest bardzo słaba z powodu opadów i niskiego pułapu chmur - napisano w piątkowym komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego. - Odradzamy wszelkie wyjścia w wyższe partie Tatr. Jeśli ktoś się na to zdecyduje, przypominamy o odpowiednim sprzęcie, jak raki i czekan oraz lawinowe ABC (detektor lawinowy, sonda i łopatka) - podkreślił przewodnik tatrzański i edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomasz Zając. Zaznaczył, że należy mieć na sobie ciepłą kurtkę z nieprzemakalną warstwą na zewnątrz, czapkę i najlepiej dwie pary rękawiczek. - Latarka czołówka to też obowiązkowe wyposażenie - dodał.
Zagrożenie lawinowe może zostać podniesione
W Tatrach obowiązuje obecnie pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza on, że pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna, a wyzwolenie lawiny jest możliwe przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach, na bardzo stromych lub ekstremalnie stromych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin.
- W nocy z piątku na sobotę, według prognoz, w Tatrach ma wiać dość silny wiatr osiągający w porywach do 70 kilometrów na godzinę. Wszystkie te czynniki wskazują, że zagrożenie lawinowe może zostać podniesione do drugiego stopnia (umiarkowanego), bowiem wiatr przenosi śnieg, tworząc niebezpieczne depozyty. Zaspy mogą osiągnąć nawet ponad metr wysokości - ostrzegł przewodnik. Dodał, że słowaccy ratownicy już ogłosili drugi stopień zagrożenia lawinowego po południowej stronie Tatr.
Alerty IMGW
W samym Zakopanem śladowa ilość śniegu leży w górnej części miasta, ale według synoptyków śniegu będzie przybywać. W powiecie tatrzańskim obowiązuje alert pierwszego stopnia, wydany przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, według którego może spaść do 20 cm.
Źródło: PAP, IMGW, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: kamery.topr.pl