Myśmy złożyli bardzo ciekawą ofertę, która jest procedowana teraz przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) - powiedział w czwartek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, dementując doniesienia ze środy o tym, że polski naukowiec Sławosz Uznański poleci w kosmos w misji organizowanej przez ESA. Dodał, że w jego ocenie "ta kwestia rozstrzygnie się w ciągu kilku tygodni".
W środę późnym wieczorem Centrum GovTech, międzyresortowy zespół do spraw innowacji i cyfryzacji przy prezesie Rady Ministrów, przekazało na Twitterze, że Sławosz Uznański poleci w kosmos jako drugi Polak w historii. "Czekaliśmy na ten moment 45 lat! Po historycznej misji z udziałem Mirosława Hermaszewskiego, jako drugi Polak, Sławosz Uznański - członek korpusu rezerwowego ESA - European Space Agency poleci w kosmos. Serdecznie gratulujemy i nie możemy się doczekać relacji ze startu!" - napisano. Później wpis został usunięty.
Pierwsza o tym, że polski naukowiec weźmie udział w misji ESA, powołując się na źródło w Ministerstwie Rozwoju, poinformowała Interia. Cytowany przez portal jeden z przedstawicieli resortu stwierdził, że Uznański "zaczyna treningi z początkiem września".
Waldemar Buda: ESA analizuje ofertę
W czwartek na konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda skomentował te doniesienia. Jak powiedział, "myśmy złożyli bardzo ciekawą ofertę, która jest procedowana teraz przez Europejską Agencję Kosmiczną, która może dać efekt w postaci rzeczywiście takiego sukcesu, ale nie przesądzajmy tego faktu". Zastrzegł, że w tej sprawie nie ma jeszcze rozstrzygnięć. - ESA ją (ofertę - red.) analizuje i jest szansa na to, że zawrzemy porozumienie i umowę, która będzie konkretnie wskazywała, jakie możliwości stają przed naszym astronautą - wyjaśniał.
- Zakładam, że w ciągu kilku tygodni ta kwestia się rozstrzygnie, ale potrzebny jest spokój i do końca tego procesu nie chciałbym komunikować więcej (...). Jest konkurencja, są Niemcy, bardzo mocno zabiegają o to inne kraje - dodał.
W ocenie szefa MRiT polska oferta "prawdopodobnie będzie najlepsza". - W tym uczestniczy nie tylko ESA, ale też strona amerykańska. Potencjalna misja będzie więc miała charakter europejsko-amerykański. Są jeszcze dwie decyzje przed nami. Po pierwsze podpisanie umowy z ESA, po drugie decyzja Komitetu, w którym większość mają Amerykanie - zaznaczył.
Jak wskazano w informacji przesłanej Polskiej Agencji Prasowej przez ESA, Polska i Europejska Agencja Kosmiczna "rozważają opcje, by umożliwić lot" w kosmos Sławoszowi Uznańskiemu. "Szczegóły zostaną przekazane dopiero po osiągnięciu porozumienia ze wszystkimi stronami, w tym z międzynarodowymi partnerami ISS" - dodano.
Sławosz Uznański został wybrany na rezerwowego astronautę ESA
Jak informowała pod koniec listopada ubiegłego roku Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), doktor Sławosz Uznański - polski naukowiec, który został wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) do Rezerwy Astronautów ESA - musiał pokonać ponad 22 tys. kandydatów z całej Europy w trwających półtora roku eliminacjach.
Kandydaci, jak wskazano, przechodzili różnorodne testy wiedzy o kosmosie i technologiach kosmicznych, inteligencji i sprawności obliczeniowej, umiejętności rozwiązywania złożonych, nietypowych problemów pod presją czasu, odporności psychicznej i zachowania zimnej krwi w warunkach stresu. Poddani byli szczegółowym badaniom medycznym i przeszli szereg rozmów kwalifikacyjnych.
"To z pewnością jeden z najważniejszych dni w moim życiu, ale też wyjątkowy moment dla polskiej nauki i polskiego udziału w eksploracji kosmosu - docenienie naszych osiągnięć i podkreślenie potencjału" - skomentował Uznański po wybraniu go do Rezerwy Astronautów ESA.
Doktor Sławosz Uznański pochodzi z Łodzi, gdzie w 2008 r. ukończył z wyróżnieniem Politechnikę Łódzką, uzyskując tytuł magistra inżyniera. Również w tym samym roku otrzymał tytuł magistra inżyniera na Uniwersytecie Nantes (Francja) i tytuł inżyniera na Politechnice w Nantes (Francja). W 2011 r. obronił z wyróżnieniem doktorat na Uniwersytecie Aix-Marseille (Francja). Jest autorem książki na temat efektów promieniowania w układach elektronicznych i współautorem ponad 50 artykułów naukowych.
ZOBCZ TEŻ: Przypominamy rozmowę ze Sławoszem Uznańskim
Źródło: TVN24, PAP, tvnmeteo.pl