Emu wprowadził się do Puszczy Wkrzańskiej pod Szczecinem. Zwierzę uciekło z gospodarstwa agroturystycznego w Przęsocinie (woj. zachodniopomorskie) na początku grudnia i od tego czasu zamieszkuje pobliski las. Ptak jest szybki i zwinny, przez co do tej pory nie udało się ująć uciekiniera.
Osoby odwiedzające Puszczę Wkrzańską koło Szczecina od grudnia mogą natknąć się na niecodzienny widok. W lesie zamieszkał bowiem przedstawiciel gatunku emu (Dromaius novaehollandiae), którego w warunkach naturalnych możemy spotkać jedynie na kontynencie australijskim.
Emu na wolności
Skąd emu wziął się w Puszczy Wkrzańskiej? Zwierzę do tej pory przebywało w pobliskim gospodarstwie agroturystycznym w Przęsocinie, ale na początku grudnia uciekło ze swojej zagrody, gdy jej ogrodzenie uszkodzone zostało przez dziki. Od tej pory emu żyje na wolności w pobliskich lasach.
Jak poinformowali pracownicy obiektu w rozmowie z tvnmeteo.pl, emu jest bardzo szybkim zwierzakiem, którego trudno złapać. Na bieżąco monitorują oni status zwierzęcia w oparciu o informacje o jego ostatnim miejscu pobytu. Dzięki temu pracownicy mogą zostawiać mu jedzenie oraz wraz z grupą specjalistów starają się pochwycić uciekiniera.
W akcji łapania ptaka biorą udział wolontariusze z Fundacji na rzecz Zwierząt "Dzika Ostoja". We wtorek rano przedstawiciel Fundacji Michał Kudawski rozmowie z tvnmeteo.pl opowiedział, że "polowanie" na emu w kompleksie leśnym jest niełatwe. Chociaż ptaki te mają reputację mało inteligentnych, dobrze wiedzą, że są ścigane.
Gdy do Fundacji wpłynie informacja na temat miejsca pobytu emu, zostanie podjęta próba jego schwytania za pomocą sieci. Jak podkreślił Kudawski, najważniejsze jest schwytanie ptaka przed rozpoczęciem okresu lęgowego naszych rodzimych gatunków. Zwierzę może bowiem poczynić spore szkody w ekosystemie, wyjadając ptasie jaja czy młode płazy.
Gość z Australii
Emu to nielotny ptak z rodziny kazuarowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju Dromaius, w naturze występujący jedynie na kontynencie australijskim. To jeden z największych ptaków świata - dorosłe osobniki dorastają do ponad 1,5 metra wysokości i mogą ważyć nawet 45 kilogramów. W środowisku naturalnym odżywiają się owadami i owocami.
Chociaż emu nie potrafią latać, podczas biegu ptaki rozwijają prędkość prawie 50 kilometrów na godzinę. Gdy są zagrożone, bronią się za pomocą kopnięć swoich silnych, pazurzastych nóg.
Źródło: Szczecin się zmienia, Encyclopedia Brittanica, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Szczecin się zmienia/Urszula Synak