Wyszło słońce, ale nie jest bezpiecznie. Lawinowa "trójka" w Tatrach i Karkonoszach

Źródło:
PAP, GOPR
Prognoza pogody na środę
Prognoza pogody na środętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Przez ostatnią dobę na południu kraju przybyło śniegu. W Tatrach i Karkonoszach nie jest więc bezpiecznie - zagrożenie lawinowe ma trzeci stopień. Ratownicy nie zalecają wycieczek w wysokie partie gór - nawet mimo niedzielnego słońca.

Po sobotniej śnieżnej zamieci, w niedzielę nad Tatrami zaświeciło słońce zachęcające do górskich wędrówek. Na górskich szlakach jest jednak niebezpiecznie. Obowiązuje trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego.

Jak informują służby Tatrzańskiego Park Narodowego (TPN), szlaki zostały przysypane świeżą warstwą śniegu, w górnych partiach Tatr ich przebieg jest niewidoczny.

Hala Gąsienicowa - widok na Granaty. 12.03.2023kamery.topr.pl

Pogoda w górach. "Głębokie zaspy śniegu"

"W partiach graniowych utrzymuje się silny wiatr, utrudniający poruszanie się. Pokrywa śnieżna jest zróżnicowana - miejscami występują głębokie zaspy śniegu naniesionego przez wiatr, gdzie indziej śnieg jest wywiany do starszej, twardej warstwy. W godzinach porannych oraz w miejscach zacienionych, śnieg jest twardy i zmrożony, natomiast po południu, w miejscach nasłonecznionych, robi się mokry i przepadający. Takie warunki wymagają dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, posiadania odpowiedniego sprzętu jak raki, czekan, kask, lawinowe ABC - wraz z umiejętnością posługiwania się nim oraz bardzo dobrej oceny lokalnego zagrożenia lawinowego w terenie" - brzmi komunikat TPN.

Warstwa śniegu zalega również na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk. Wybierając się na wycieczki w tatrzańskie doliny, warto zabrać ze sobą kijki i raczki antypoślizgowe.

W sobotę rano ratownicy TOPR wyruszyli na pomoc mężczyźnie, który noc w bardzo trudnych warunkach spędził w stromym terenie nieopodal szlaku zimowego do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Ratownicy podczas panującej zamieci dotarli do poszkodowanego tuż po południu. Okazało się, że mężczyzna podczas błądzenia w głębokim śniegu poza szlakiem zgubił jednego buta. Turysta został sprowadzony na dół i trafił do zakopiańskiego szpitala.

Oznakowanie szlaków turystycznychPAP/Maria Samczuk

Posypało w Karkonoszach. Najlepsze warunki narciarskie w tym sezonie"

Miejscami na Dolnym Śląsku w ostatnim czasie dopadało ponad 20 centymetrów śniegu. W Zieleńcu czynne są prawie wszystkie nartostrady i wyciągi. Warunki narciarskie są obecnie najlepsze w tym sezonie. Niewykluczone, że potrwają do Wielkanocy.

- Obecnie warunki narciarskie są w Zieleńcu najlepsze w tym sezonie. [...] Temperatura powietrza niemal idealna - minus 4,5 stopnia Celsjusza. Narciarze są zadowoleni - powiedział Grzegorz Głód ze stacji Winterpol w Zieleńcu.

W samych Karkonoszach miejscami może być jednak niebezpiecznie. Podobnie jak w Tatrach, obowiązuje lawinowa "trójka".

"W wyniku ochłodzenia powierzchnia starego śniegu staje się twarda, zmarznięta, miejscami występuje lód. Śnieg w połączeniu z silnym wiatrem jest przenoszony i odkładany po stronach zawietrznych, w wyniku czego tworzą się zwarte deski grubości 20-40 cm. Zagrożenie lawinowe występuje głównie w żlebach kotłów polodowcowych, niszach terenowych, pod przełamaniami terenu oraz na stromych stokach powyżej górnej granicy lasu. W wielu miejscach lokalna zmienność grubości pokrywy śniegowej. Pod świeżym śniegiem zalega warstwa miękkiego, wilgotnego śniegu po ostatnim cieplejszym okresie, jaki panował w górach" - podaje komunikat tamtejszej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Śniegu wciąż może przybywać - wieczorem znów ma zacząć sypać. Temperatura w wyższych partiach gór wynosi od -10 do -6 st. C, a niżej od -4 do -2 st. C. Warunki turystyczne na szlakach pozostają trudne, gdyż częściowo występuje oblodzenie.

Lawiny - śmiertelne zagrożeniePAP

Autorka/Autor:kw/dd

Źródło: PAP, GOPR

Źródło zdjęcia głównego: kamery.topr.pl

Pozostałe wiadomości

Poziom wody w rzekach na południu i południowym zachodzie Polski pozostaje bardzo wysoki. Największe wzrosty w ciągu ostatnich godzin zanotowano między innymi na Bobrze w Żaganiu, gdzie stan alarmowy został przekroczony o 341 centymetrów (województwo lubuskie), a także Odrze w w Brzegu (woj. opolskie) i Bystrzycy w Mietkowie (woj. dolnośląskie). Obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne IMGW najwyższego stopnia.

Stany alarmowe na rzekach znacznie przekroczone. Mapa

Stany alarmowe na rzekach znacznie przekroczone. Mapa

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, PAP

Pogoda na dziś 18.09. W środę opady i burze możliwe są na południowym wschodzie Polski, ale będą słabe, a deszczu nie spadnie dużo. Poza tym aura dopisze, a termometry pokażą nawet 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa 18.09. Dużo słońca, ale w części kraju mogą pojawić się burze

Pogoda na dziś - środa 18.09. Dużo słońca, ale w części kraju mogą pojawić się burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Środa to kolejny dzień zmagań służb i mieszkańców ze skutkami powodzi. Od rana obraduje rządowy sztab kryzysowy. Stany alarmowe przekroczone są na ponad 60 rzecznych stacjach, a stany ostrzegawcze na 35. Większość z nich dotyczy dorzecza Odry - informuje IMGW. Nadal podnoszą się też stany wody pod Wrocławiem - w punktach pomiarowych Brzeg, Oława i Trestno. W ostatnich godzinach wzrosły o kilka-kilkanaście centymetrów. O podnoszącym się stanie wody w Żaganiu i nocnej ewakuacji mieszkańców mówił rano na antenie TVN24 burmistrz Stanisław Jan Kowal.

Powódź w Polsce. Jeden punkt na Odrze "najbardziej krytyczny", sytuacja zbiorników i poranne raporty IMGW

Powódź w Polsce. Jeden punkt na Odrze "najbardziej krytyczny", sytuacja zbiorników i poranne raporty IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

Na południowych krańcach Polski oraz na Pomorzu pojawiają się gęste mgły. Widzialność może być ograniczona nawet do 100 metrów - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Obowiązują ostrzeżenia.

Gęste mgły w kilku województwach. IMGW ostrzega

Gęste mgły w kilku województwach. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Pogoda w najbliższych dniach w Polsce nie będzie pogarszać sytuacji hydrologicznej w kraju. Nadal jednak sytuacja na rzekach na południu i południowym zachodzie kraju pozostaje niebezpieczna. Jak przekazał na antenie TVN24 rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski, przemieszczająca się po Odrze wypłaszczona fala kulminacyjna może stwarzać zagrożenie dla szczelności wałów przeciwpowodziowych.

Wypłaszczona fala na Odrze. "To nie jest dobra informacja"

Wypłaszczona fala na Odrze. "To nie jest dobra informacja"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Po wielu ulewnych dniach nastanie spokój w pogodzie. Aurę w Polsce kształtował będzie rozległy, stabilny wyż, do kraju napłynie ciepłe powietrze. W weekend termometry pokażą miejscami 23 stopnie.

Wyż Serkan przejmie stery w pogodzie

Wyż Serkan przejmie stery w pogodzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ogień szaleje w Portugalii. Co najmniej siedem osób zginęło w trawiących kraj od niedzieli pożarach lasów i nieużytków rolnych. Wśród zabitych jest trzech strażaków.

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Źródło:
PAP, Reuters

Już pięć osób zginęło w wyniku powodzi w Dolnej Austrii. Kolejną ofiarą jest 81-letnia kobieta. Tam, gdzie woda ustępuje, rozpoczyna się szacowanie strat. Wiele miejscowości pozostaje jednak nadal odciętych od świata.

Kolejna ofiara śmiertelna powodzi. Wiele miejscowości odciętych od świata

Kolejna ofiara śmiertelna powodzi. Wiele miejscowości odciętych od świata

Źródło:
PAP, Reuters

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało instrukcję, jak należy zachować się, gdy utkniemy w domu w trakcie powodzi. Nasze życie mogą nam uratować konkretne gesty i kolory, które pomogą przekazać cenne informacje ratownikom.

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Źródło:
MSWiA, TVN24

Przez Bratysławę przechodzi fala wezbraniowa na Dunaju. Woda w nocy z poniedziałku na wtorek sięgnęła 9 metrów i 70 centymetrów, po czym zaczęła opadać. Służby meteorologiczne uspokoiły, że nie ma niebezpieczeństwa dla słowackiej stolicy.

Szczyt fali dotarł do Bratysławy

Szczyt fali dotarł do Bratysławy

Źródło:
PAP, Reuters

Część czeskiej Ostrawy została zalana po tym, jak w poniedziałek doszło do uszkodzenia wału przeciwpowodziowego u zbiegu Odry i Opawy. Późnym wieczorem udało się ograniczyć wypływ wody. Na wniosek minister obrony Jany Czernochovej rząd zdecydował o wykorzystaniu dwóch tysięcy żołnierzy w pomocy przy likwidacji skutków powodzi w kraju. Marszałek województwa morawsko-śląskiego Josef Bielica poinformował o odnalezieniu trzech ofiar śmiertelnych kataklizmu.

Zalało część Ostrawy. Wody na dwa metry

Zalało część Ostrawy. Wody na dwa metry

Źródło:
PAP

Sytuacja powodziowa w części południowo-zachodniej Polski jest bardzo trudna. Giną ludzie, woda zalewa miasta i domy. Zarządzono wiele ewakuacji. Ekohydrolożka Iwona Wagner próbowała na antenie TVN24 odpowiedzieć na pytanie, co doprowadziło do tak tragicznych skutków tego kataklizmu.

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Dzięki eksperymentalnemu projektowi współprowadzonemu przez IMGW-PIB możemy zobaczyć zasięg zalanych terenów na mapach. Potężne rozlewiska widać koło Prudnika, w Kotlinie Kłodzkiej i w okolicach zbiornika Racibórz Dolny. Natomiast najnowsze dane, z 16 września z godziny 14, pokazują m.in. rozlewiska rzeki Bóbr w okolicach Pilchowic, Wlenia, Lwówka Śląskiego.

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda w Polsce w niedzielę była dynamiczna. W Wielkopolsce odnotowano dwie trąby powietrzne. Zjawiska można zaobserwować na nagraniach.

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Deszcz w Polsce pada i nie przestanie padać przez kilkadziesiąt najbliższych godzin. Na wielu stacjach hydrologicznych polskich rzek przekroczone są stany alarmowe. W opolskim Jarnołtówku pobita została suma dobowa opadów z 1997 roku - w ciągu 24 godzin spadło tam ponad 161 litrów wody na metr kwadratowy.

Ekstremalne opady. Tutaj został pobity rekord z 1997 roku

Ekstremalne opady. Tutaj został pobity rekord z 1997 roku

Źródło:
IMGW, PAP

Gwałtowne opady deszczu w krótkim czasie mogą doprowadzić do powodzi błyskawicznych. Szczególnie zagrożone nimi są tereny miejskie, w których nie ma zapewnionego odpowiedniego odpływu wody. Jak wygląda powódź błyskawiczna, jak powstaje i jak sobie radzić z jej konsekwencjami? Wyjaśniamy.

Grożą nam powodzie błyskawiczne. Co to jest i jak zachować się w razie niebezpieczeństwa

Grożą nam powodzie błyskawiczne. Co to jest i jak zachować się w razie niebezpieczeństwa

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Co przyniesie pogoda w nadchodzącym czasie? Możemy spodziewać się fali bardzo ciepłego powietrza. Sprawdź, co czeka nas w drugiej połowie września w najnowszej prognozie temperatury na 16 dni, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trąba powietrzna przeszła w sobotę w powiecie radomskim na Mazowszu. Ponad 20 dachów budynków mieszalnych i gospodarczych zostało uszkodzonych. Silny wiatr zerwał dachy także w powiecie kozienickim.

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Nad Polskę nadciągają ogromne opady deszczu. Województwa położone na południu i południowym zachodzie kraju są zagrożone powodziami. Jak przygotować się na tak niebezpieczne warunki pogodowe?

Jak przygotować się na powódź

Jak przygotować się na powódź

Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

W czwartek na Śnieżce pojawiły się opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Poinformował o nich Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). W Karkonoszach panują bardzo niekorzystne warunki dla turystów. Zimowe opady spodziewane są także w Tatrach.

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, IMGW

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Ostatnie tygodnie lata oraz wczesna jesień sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu. W wielu regionach Polski właśnie wtedy pejzaże mienią się niesamowitymi barwami, a temperatury sprzyjają uprawianiu przeróżnych sportowych aktywności. Jeśli zastanawiasz się gdzie w ciekawy sposób, bez chwili nudy spędzić przyjemnie sobotę lub niedzielę mamy idealną propozycję. Zapraszamy do lektury! 

Szukasz pomysłu na rodzinny weekend? Spędź go aktywnie! 

Szukasz pomysłu na rodzinny weekend? Spędź go aktywnie! 

Źródło:
Nowa Osada