Karkonosze skąpane w śniegu. Panuje tam zimowa aura

Autor:
anw
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24
Zimowa aura w Karkonoszach
Zimowa aura w KarkonoszachKontakt 24/G_Truchanowicz
wideo 2/4
Kontakt 24Zimowa aura w Karkonoszach

W Karkonoszach panuje iście zimowa aura. Szlaki powyżej górnej granicy lasu są pokryte zadeptaną i twardą warstwą śniegu - podaje Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Materiał przedstawiający biały grudzień w Karkonoszach otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Karkonoskie szczyty pokryte są warstwą śniegu, która wynosi średnio od 6 do 13 centymetrów. Panuje tam iście zimowa aura. Jak podaje Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR), ciągłość pokrywy śnieżnej występuje tam od około 1100 metrów nad poziomem morza.

Biały puch zalega na trawach i kosodrzewinie, co widać na nagraniu wysłanym przez Reportera 24 Grzegorza Truchanowicza, przewodnika sudeckiego. Szlaki powyżej górnej granicy lasu są pokryte zadeptaną i twardą warstwą śniegu, w niższych partiach w zacienionych miejscach może występować oblodzenie.

"Zima w Karkonoszach" - napisał Grzegorz Truchanowicz.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? PODZIEL SIĘ SWOJĄ RELACJĄ NA KONTAKT 24

Biało w Zakopanem. W Tatrach "lawinowa jedynka"

Śnieg leży również w Zakopanem. W Tatrach obowiązuje pierwszy w pięciostopniowej, rosnącej skali stopień zagrożenia lawinowego. "Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin" -czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR).

Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne - ostrzegają służby Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN). Szalki pokrywa zmrożony śnieg, jest ślisko. Weekend zapowiada się tam słonecznie, ale bardzo mroźnie. W nocy temperatura na szczytach spadnie do -11 stopni Celsjusza, a w dzień termometry wskażą maksymalnie 1 st. C. Szczególnie niebezpieczny jest odcinek zielonego szlaku, który przebiega w pobliżu wodospadu Wielka Siklawa. Trakt jest tam mocno oblodzony, dlatego służby TPN radzą omijanie tego szlaku. Aby ominąć oblodzony szlak wybierając się do Doliny Pięciu Stawów Polskich, po przemierzeniu zielonego szlaku przez Dolinę Roztoki, należy wybrać szlak czarny na wysokości tzw. Rzeżuch i podążać w kierunku schroniska nad Przednim Stawem.

Lawiny - śmiertelne zagrożeniePAP

Autor:anw

Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24/G_Truchanowicz

Pozostałe wiadomości